captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

George Boole i jego operatory w Google doodle. Rys. Google

George Boole i jego operatory w Google doodle. Rys. Google

George Boole urodził się dokładnie 200 lat temu. Ten angielski matematyk i logik opracował zasady, według których działają dziś komputery – właściwie to, co czytasz i to, na czym czytasz powstało dzięki niemu. George Boole był synem kupca, od początku zdradzał talent do nauki. Szybko opanował materiał szkoły podstawowej, jednak jego ojca nie było stać na opłacenie dalszej nauki syna. George Boole uczył się więc samodzielnie czytając mnóstwo książek, a w opanowaniu ważnej wówczas łaciny pomógł mu znajomy księgarz.

George Boole Rys. Wikipedia

George Boole Rys. Wikipedia

Mając 16 lat George Boole sam zaczął uczyć w szkole, a trzy lata później założył własną szkołę, by mieć stałe źródło dochodu. Pracując w niej Boole zainteresował się matematyką i zaczął pisać własne prace dotyczące tej dziedziny. Tu jednak dały znać o sobie braki w wykształceniu – artykuły, jakie pisał George Boole były źle przygotowane. Początkowo odrzucano je więc, ale ostatecznie doceniono ich znaczenie i zaczęto publikować.

W 1849 roku Queen’s George Boole otrzymał stanowisko profesora w Queen’s College w Cork. Mimo braku wykształcenia i stopnia naukowego udało się to, ponieważ George Boole był już cenionym matematykiem i otrzymał wiele rekomendacji.

Najważniejszą pracą, jaką ogłosił George Boole było „Badanie praw myślenia, na którym oparte są matematyczne teorie logiki i prawdopodobieństwa” z 1854 roku.

George Boole zmarł w 1864 roku. 24 listopada szedł na uczelnie w ulewnym deszczu, a następnie cały dzień pracował w mokrym ubraniu. Wychłodzony złapał poważne przeziębienie i dostał wysokiej gorączki. Zdecydowanie nie pomogła mu kuracja żony, która – postępując zgodnie z założeniami homeopatii – uznała, że najlepiej wyleczy męża wystawiając go na przyczynę choroby. Nieszczęsny George Boole leżał, a żona polewała go obficie wodą z wiadra. Ostatecznie George Boole zmarł 8 grudnia 1864 roku w wyniku zapalenia płuc.

George Boole - o co chodzi w tej animacji? Rys. Google

George Boole – o co chodzi w tej animacji? Rys. Google

Dzisiejszy doodle pokazuje działanie najbardziej znanego z elementów prac, jaki pozostawił George Boole. To operatory logiczne, zwane operatorami boolowskimi.

Jak to działa? Pierwsza litera „G”, obie „o”, „l” oraz „e” zapalają się i gasną zależnie od rodzaju bramki logicznej znajdującej się pod nimi. Druga litera „g” wyświetla argumenty x i y.

Litery zapalają się następująco:

G (x AND y) zapala się, gdy pojawia się jednocześnie x i y

o (x XOR y) zapala się, gdy pojawia się albo samo x albo samo y (ale nie razem)

o (x OR y) zapala się, gdy pojawia się x, y lub oba na raz

l (NOT y) zapala się, gdy nie pojawia się y

e (NOT x) zapala się, gdy nie pojawia się x.

Wystarczy chwilę popatrzeć, by zrozumieć – to proste i bardzo… logiczne. George Boole byłby dumny!

Jego operatory to podstawa działania komputerów – wykorzystywane są w układach elektronicznych, gdzie bramki logiczne sterują przepływem prądu. Operatory George’a Boole’a to również podstawa programowania.

 

Nie ma więcej wpisów