captcha image

A password will be e-mailed to you.

Każdego dnia, kiedy piszemy dla Was artykuły, guglujemy dziesiątki stron z crazynaukowymi informacjami. Czasami wyszukiwarka przytłacza nas liczbą wypluwanych wyników. Na szczęście mamy dobre sposoby, które pozwalają nam oddzielić ziarno od plew i chcemy podzielić się nimi z Wami.

Już od dawna mówi się, że jeśli czegoś nie ma w wyszukiwarce Google’a to… po prostu „to coś” nie istnieje. To oczywiście nieprawda. Z drugiej strony w internecie jest (prawie…) wszystko. Choć prawdziwą sztuką czasami bywa szybkie znalezienie tego, czego rzeczywiście potrzebujemy. Dlatego pokazujemy jak skutecznie poszukiwać. Kolejność rad nie jest przypadkowa, zaczynamy od tych najważniejszych, a kończymy na mniej istotnych. Zachęcamy jednak dotrwać do finału, tam kilka sztuczek i… tzw. wielkanocne jajo.

1. „Mamo boli mnie ucho…”, czyli wykluczaj, dodawaj, zawężaj

Odradzamy konsultowanie się z internetem zamiast z lekarzem, ale… ten przykład akurat świetnie ilustruje to, co chcę przekazać. Powiedzmy, że chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie „co może być przyczyną bólu” albo „jak pomóc choremu”. Wpisujemy ucho i…

Na pierwszej stronie z narządem słuchu związane jest tylko hasło z Wikipedii. Wystarczy jednak napisać boli ucho i wtedy wracamy na dobre tory. Jeśli chcemy zawęzić wyniki, tak by dotyczyły one dziecka opiszmy bardziej konkretnie problem boli ucho dziecko czy ból ucha u dziecka. Korzystajmy również z sugestii, jakie podsuwa Google podczas wypisywania zapytania, one też nie są tam bez powodu.

Załóżmy, że nie chodzi o ból, a o pracę z biologii na temat ucha. Wtedy warto by z wyników odsiać informacje dotyczące serialu Ucho prezesa. Robimy to wykluczając z nich treści zawierające słowo prezesa, czyli wpisujemy ucho -prezesa. W moim przypadku musiałem wykluczyć również słowo –klub…  Sprawdźcie też sami różnicę pomiędzy jaguar szybkość, a jaguar szybkość -samochód

Aby mieć pewność, że w wynikach wyszukiwania uwzględniane jest jakieś słowo, to dodajmy je korzystając ze znaku „+”. Zapytanie titanic +film powinno dać nam rezultaty dotyczące romantycznego filmu, a nie zaprzątać nam głowę katastrofą. I w drugą stronę titanic -film skupi się na wszystkim, z wyjątkiem stron o filmie.Jeśli chcemy wyszukać strony zawierające jakieś konkretne wyrażenie to musimy umieścić je między znakami cudzysłowu „najwyższe zwierzę w Polsce” – dostaniemy wówczas wyniki zawierające dokładnie taką, jak ujęta w cudzysłów, sekwencję znaków. Gdybyśmy jednak chcieli zobaczyć co jest w Polsce najwyższe to wystarczy, że zamiast nazywanie tego co ma być najwyższe wstawimy gwiazdkę – spełni ona rolę “jokera” zastępującego dowolne słowo. Spróbujcie sami: „najwyższe * w Polsce”.

2. Szukaj wewnątrz strony

Dobrym sposobem na zawężanie wyników jest określenie witryny, wewnątrz której chcemy szukać wyników. Sprawdźmy na przykład co Crazy Nauka napisała na temat dinozaurów: dinozaury site:crazynauka.pl (po dwukropku nie robimy spacji). Różnica pomiędzy naszą wbudowaną w bloga wyszukiwarką, a rezultatami z Google’a polega na tym, że w tym drugim wypadku zobaczycie wypisy uporządkowane pod względem popularności i przyznanych przez Was ocen.

3. Ogranicz wyszukiwanie do konkretnego typu plików

Przywołując w artykułach jakieś opracowania naukowe, często odsyłamy do publikacji zapisanych w PDF-ie. Staramy się podawać linki do bezpłatnych, pełnotekstowych publikacji. Często jednak najpierw trafiamy na dokumenty umieszczone za tzw. paywallem. Wtedy z pomocą przychodzi nam wyszukiwarka plików, z której korzystamy wpisując: tytuł raportu filetype:pdf . To polecenie możemy także wykorzystać do poszukiwania plików graficznych, muzycznych, wideo itd. -filetype:jpg, -filetype:mp3, -filetype:mp4,

4. Wskaż czas

Google oferuje taż bardzo przydatną funkcję wyszukiwania informacji w konkretnym przedziale czasu. Przydaje się to, kiedy chcemy poszukać np. nowych informacji na jakiś temat, a nie wszystkiego, co zostało o tym napisane w ciągu ostatniej dekady. Ograniczenia dokonujemy wybierając z menu zakładkę Narzędzia, a następnie wskazując na interesujący nas okres.

5. Wyszukuj graficznie

O wyszukiwaniu obrazów pewnie już wiecie (menu Grafika), ale czy macie świadomość, że możecie grafiki filtrować pod względem rozmiaru, koloru a nawet licencji użytkowania? Ale to nie wszystko, bo możemy też wyszukiwać obraz przy pomocy obrazu.

6. Google’owskie lifehacki

Wyszukiwarka Googla to także miejsce gdzie szybko możemy sprawdzić różne rzeczy: np. przeliczyć kurs walut, sprawdzić pogodę, skorzystać z kalkulatora, zobaczyć co grają w kinie, przeliczyć funty na kilogramy itp. Zamiast opisywać jak to zrobić, przejrzyjcie poniższy pokaz slajdów:

This slideshow requires JavaScript.

A na deser obiecane wielkanocne jajo. Wejdźcie w tryb wyszukiwania graficznego i wpiszcie frazę Atari Breakout . W komentarzach wpisujcie Wasze rekordy. Miłego guglania i… nie wpisujcie w wyszukiwarkę askew

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

a przecież prosiłem…

 

Nie ma więcej wpisów