captcha image

A password will be e-mailed to you.

Góry w czapkach

Dwa różne wzniesienia, w dwóch odległych częściach globu – ale towarzyszące im chmury są zupełnie do siebie podobne. Jedne wyglądają jak czapki, inne jak stos naleśników. Ich nazwa to altocumulus lenticularis.

O tym, jak powstają, opowiada nasz zaprzyjaźniony spec od chmur – Maciej Mucha z planetarium Niebo Kopernika:

„Powietrze, które na swojej drodze napotyka szczyt, unosi się (wślizguje po zboczu góry albo po innej warstwie powietrza nad górą, która to warstwa się nie porusza albo porusza inaczej).

Z wysokością zmieniają się warunki fizyczne. Maleje temperatura i ciśnienie. Różnica czasami jest wystarczająca, by zawarta w powietrzu para wodna skropliła się ponad górą, tworząc chmurę soczewkową (altocumulus lenticularis lub stratocumulus lenticularis).

Gdy dotyczy to powietrza przemieszczającego się bezpośrednio przy powierzchni ziemi – chmura otula szczyt góry, tworząc czapę chmurową.

Czasami zdarza się, że powietrze składa się z naprzemiennie ułożonych suchych i wilgotnych warstw, co prowadzi do powstania całego zestawu chmur altocumulus lenticularis przypominających stos naleśników. Może być ich nawet kilkadziesiąt. Jeden nad drugim. Jeśli któryś z nich dotyka szczytu – możemy wtedy mówić o czapie chmurowej.”

A na zdjęciach widzimy:

1. Góra Stołowa (Table Mountain) – będąca symbolem Kapsztadu (RPA) góra znajdująca się w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei.

2. Lítla Dímun – wyspa wulkaniczna na Morzu Norweskim, która stanowi część archipelagu Wysp Owczych – terytorium zależnego Danii.

Nie ma więcej wpisów