Homo Science to nowa audycja w radiu TOK FM. Prowadzi ją załoga Crazy Nauki, którą możecie usłyszeć w każdą sobotę o 21:00
Homo Science to gatunek odżywiający się wiedzą – najchętniej taką bliską człowiekowi jak koszula ciału. Do przetrwania w naturalnym środowisku niezbędne mu są naukowe ciekawostki i odpowiedzi na trudne pytania. Kiedy przedstawiciele tego gatunku uzyskują dostęp do radia, prezentują w nim ludzkie oblicze wiedzy i obalają naukowe mity. Nałogowo.
Pracujemy nad tym, by można było odsłuchać tutaj wszystkie nasze audycje. Na razie u nas na stronie dostępnych jest kilka pierwszych (znajdują się najniżej), zaś wszystkie nagrania znajdują się na stronie radia TOK FM
18 stycznia 2014
O niedoszłej planecie Psyche, kanionie odkrytym pod lodem Antarktydy i o zaskakującym zwrocie w naszej wiedzy o ewolucji czworonożności. A o planowanym na ten rok brawurowym lądowaniu sondy Rosetta na komecie i o obecności na jej pokładzie polskich instrumentów pomiarowych opowiada Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
11 stycznia 2014
Tym razem mówimy o tym, że wyjątkowo ciepły początek zimy w Polsce i rekordowe mrozy w USA i Kanadzie mają tę samą przyczynę. Przytoczymy też historię negatywów, które sto lat przeleżały w lodzie Antarktydy i właśnie teraz udało się zrobić z nich odbitki. Nasz gość dr Tomasz Sulej, kierownik Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, opowie o dinozaurach, które żyły na terenie dzisiejszej Polski, w tym o smoku wawelskim.
4 stycznia 2014
Przegląd najbardziej zwariowanych doniesień naukowych 2013 roku. A w drugiej części audycji przepytujemy dr hab. Wojciecha Feleszkę, immunologa i pediatrę z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, czy stawianie baniek jest skuteczne i czy gorączka może być pożyteczna.
28 grudnia 2013
Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia naukowe 2013 roku. Z prof. Wojciechem Dębskim z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk rozmawiamy o trzęsieniach ziemi w Polsce.
21 grudnia 2013
Mówimy o innowacyjnym polskim wynalazku, który pozwoli już w najbliższych miesiącach rozpocząć produkcję wysokiej jakości grafenu, oraz o nieskuteczności witamin. A o tym, jak spać, żeby się wyspać, opowiada dr Adam Wichniak, lekarz psychiatra z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
14 grudnia 2013
Podczas audycji opowiadamy o szkodliwości przedświątecznych zakupów i o pierwszej od ponad stu lat śnieżycy w Egipcie. Z kolei o tym, b w ciągu ostatnich stu lat i o tym, jak odczytywać psie sygnały, opowiada behawiorystka Aneta Awtoniuk, właścicielka Szkoły dla Psów Azorres.
7 grudnia 2013
O obserwacji komety ISON i o tym, gdzie w Polsce da się zobaczyć Drogę Mleczną. A o udziale Polaków w podboju kosmosu, polskich satelitach i obecności polskich instrumentów na pokładzie m.in. sond Huygens czy Rosetta, opowiada nam prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
30 listopada 2013
Zastanawiamy się nad tym, co się stanie z kometą ISON i mówimy o produkcji wina lodowego (i nie tylko lodowego) w Polsce. A naszym gościem jest Wojciech Mikołuszko, przyrodnik i dziennikarz naukowy, który opowie nam o bobrach ocalałych nad Marychą i dokarmianiu ptaków zimą.
23 listopada 2013
O wyniesieniu na orbitę polskiego satelity naukowego i nowej wyspie u wybrzeży Japonii. A w drugiej części audycji gościmy Patryka Sandacha, prezesa tworzącego się Banku Zasobów Genetycznych, który ma przechowywać DNA dzikich zwierząt. Wspomnimy też o planach odtworzenia wymarłego w XVIII wieku tura.
16 listopada 2013
Tym razem mówimy o supersilnym tajfunie, który spustoszył Filipiny, najnowszych odkryciach dotyczących psiego pochodzenia, dziwnym życiu, które zasiedliło plastikowe śmiecie oraz ostatecznym upadku europejskiej sondy GOCE.
Naszym gościem jest dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika. Opowiada o tym, gdzie i jak można będzie zobaczyć kometę ISON oraz dlaczego wciąż nie wiemy czy faktycznie będzie dobrze widoczna. A potem – Lem czyli pierwszy polski naukowy satelita, który leci na orbitę już 21 listopada.
9 listopada 2013
W naszym studiu zagościły przede wszystkim sprawy kosmiczne. Mówimy o hybrydowym zaćmieniu Słońca, wycieczce znicza olimpijskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wynikach śledztwa dotyczącego meteorytu czelabińskiego i o… psich ogonach.
W drugiej części audycji rozmawiamy z dr Łukaszem Kołtowskim, kardiologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, o tym, czy lekarz może być gadżeciarzem, nosić Google Glass i wykonywać resuscytację ze smartfonem w dłoni i piosenką “Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees na ustach.
2 listopada 2013
Opowiadamy między innymi o niesamowitym przelocie nad powierzchnią Marsa i pięknym, małym oraz wyjątkowym ssaku.
Naszym gościem jest dr Jakub Kryś z Instytutu Psychologii PAN, współpracujący też ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej. Zapytamy go o to, w których krajach uśmiech uznawany jest za oznakę inteligencji.
Tutaj można posłuchać audycji:
19 października 2013
Mówimy o asteroidzie, która ma uderzyć za 19 lat w Ziemię, o najstarszym na świecie alkoholu i jeszcze starszej krwi, a także o najdłuższym skoku ze spadochronem.
Naszym gościem jest prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i jeden z koordynatorów platformy Zooniverse w Polsce.
Pytamy go o to, dlaczego dziesiątki tysięcy internautów wyręczają naukowców i komputery w katalogowaniu galaktyk na niebie i dzikich zwierząt w parku narodowym Serengeti. I czy siedząc w kapciach przy komputerze, można odkryć własną planetę pozasłoneczną.
I nagranie audycji:
12 października 2013
Wyjaśniamy, dlaczego Peter Higgs dowiedział się jako ostatni o tym, że przyznano mu nagrodę Nobla z fizyki. Mówimy też o tym, jak naładować Nokię za pomocą pioruna i jak wykryć chorobę Alzheimera, używając do tego masła orzechowego.
O mitach narosłych wokół szczepień rozmawiamy z naszym gościem dr Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, wakcynologiem i kierownikiem Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.
Dr Grzesiowski wyjaśnia, czy każdy powinien się szczepić przeciw grypie i dlaczego ewentualne powikłania poszczepienne nigdy nie będą bardziej niebezpieczne niż sama grypa.
Tutaj można posłuchać tej audycji:
5 października 2013
Mówimy o rozdaniu igNobli, m.in. za odkrycie tego, że afrykańskie żuki gnojaki toczą nocami swoje kulki gnoju, nawigując na podstawie Drogi Mlecznej. Omawiamy odkrycie supermasywnych czarnych dziur i próbę lotu żaby na Księżyc.
O tym, jak przeżyć 11 minut bez oddychania, rozmawiamy z Tomaszem Nitką, wiceprezesem Stowarzyszenia Freediving Poland.
Czy aby uprawiać freediving, czyli nurkowanie ze wstrzymanym oddechem, trzeba mieć specjalne predyspozycje? Co czuje freediver, gdy walczy z chęcią nabrania haustu powietrza? Jak to możliwe, by nie oddychając, bić rekordy głębokości, grubo przekraczające 200 metrów?
Oto nagranie tej audycji:
TOK FM można słuchać z eteru (tak, wiemy że nie ma eteru…) na częstotliwościach:
- 87,9 FM Gorzów Wlkp
- 88,2 FM Toruń
- 89,2 FM Elbląg
- 93,8 FM Lublin
- 94,9 FM Kielce
- 95,2 FM Gdynia
- 95,8 FM Wrocław
- 96,9 FM Opole
- 97,4 FM Łódź
- 97,4 FM Katowice
- 97,7 FM Poznań
- 97,7 FM Warszawa
- 97,8 FM Gdańsk
- 99,3 FM Szczecin
- 101,2 FM Płock
- 102,9 FM Kraków
- 104,0 FM Radom
oraz w internecie. Tu wystarczy wejść na ten adres i włączyć odtwarzanie.
You must be logged in to post a comment.