captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. mendolus shank/Flickr

Fot. mendolus shank/Flickr

Tak, idealny kształt piersi to temat badań naukowych. I tak, są to poważne badania, a w dodatku służą słusznym celom. Nie wierzycie?

Wenus z Milo dłuta prawdopodobnie Aleksandra z Antiochii. Fot. Mattgirling/Wikimedia

Wenus z Milo dłuta prawdopodobnie Aleksandra z Antiochii. Fot. Mattgirling/Wikimedia

Wyniki badań na temat kształtu idealnego biustu ukazały się na łamach pisma „Plastic and Reconstructive Surgery”. Ich autorami są brytyjscy chirurdzy plastyczni, którzy zbadali pod tym kątem preferencje ponad 1300 osób – kobiet i mężczyzn. Oglądali oni fotografie biustów różnego pokroju i okazało się, że spośród wszystkich opcji najbardziej przypadły im do gustu piersi… Wenus z Milo. Tak, to właśnie grecka piękność ma idealny kształt biustu. Chodzi o to, że około 45 proc. tkanki piersi zlokalizowane jest u niej powyżej linii wyznaczonej przez brodawki, a 55 proc. – poniżej.

Takie proporcje i kształt biustu uznawane są dziś za naturalne, zwłaszcza w zestawieniu z modelem spopularyzowanym w latach 90. przez gwiazdy i gwiazdki różnego pokroju, w tym przez słynną Pamelę Anderson. Większość ówczesnych ideałów (jeśli nie wszystkie) kulisty kształt biustu zawdzięczało chirurgom plastycznym i implantom, które sytuowały większą część tkanki piersi powyżej sutków. Miało to niewiele wspólnego z naturalnym kształtem kobiecego biustu.

No dobrze, ale pewnie zastanawiacie się, do czego mogą się przydać naukowcom wyniki tych dość seksistowskich badań? Rzecz jasna, chirurdzy plastyczni poszukują uniwersalnego wzorca przydatnego podczas operacji pomniejszania lub powiększania biustu. Ale jest też inny, bardziej słuszny cel: podarowanie idealnych piersi kobietom, które poddają się rekonstrukcji po mastektomii. Wenus z Milo może być z siebie dumna.

Źródło

Dla równowagi podajemy też link do tekstu o statystycznym rozmiarze penisa

 

6
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SertiveAdatipsiAdam Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

O kurde, nie wiedziałem, że jeśli jakieś badanie dotyczy kobiet to jest szowinistyczne.

tipsi
Gość
tipsi

To chyba miał być żart.

tipsi
Gość
tipsi

Pomijając kuriozalną uwagę o seksizmie, to temat jest nie tylko interesujący z hm… estetycznego punktu widzenia. Można tu dostrzec dwa aspekty — medyczny i biznesowy. Aspekt medyczny pojawia się na styku trzech dziedzin dotykających chirurgii rekonstrukcyjnej piersi — onkologii, chirurgii plastycznej i psychologii (a nawet psychiatrii). Otóż utrata piersi z powodu nowotworu (a także jej pooperacyjna i pozapalna deformacja w przebiegu leczenia niektórych zmian onkologicznie niezłośliwych) jest dla większości pacjentek wcale nie mniejszą traumą niż diagnoza onkologiczna. Co gorsza, nierzadko choroba i będąca jej skutkiem utrata piersi wpędza pacjentki nie tylko w problemy psychologiczne, ale bywa i skutkiem poważnych problemów… Czytaj więcej »

Sertive
Gość
Sertive

Nikomu nie będzie się chciało tego czytać 😛

Ada
Gość
Ada

Matołkom jak powyzej, to pewnie faktycznie nie.

Sertive
Gość
Sertive

comment image

Nie ma więcej wpisów