captcha image

A password will be e-mailed to you.
Co to znaczy identyczny z naturalnym?

Co to znaczy identyczny z naturalnym?

Nasz obrazek pokazujący chemikalia zawarte w jabłku wywołał na Facebooku sporą dyskusję. Pojawił się między innymi pomysł, że dana substancja powstała w naturze jest inna (w domyśle – lepsza) niż ta substancja zrobiona w laboratorium czy fabryce przez człowieka.

To oczywiście nieprawda. Substancja chemiczna to zawsze ten sam zestaw atomów tych samych pierwiastków – jedna cząsteczka od drugiej jest nie do odróżnienia. Wyjątkiem są na przykład izomery optyczne czy cząsteczki białek, które mogę przyjmować różne konformacje. Obecnie potrafimy jednak produkować substancje w odpowiedniej postaci.

Nie przypadkiem zresztą wybraliśmy benzoesan sodu. Ta substancja stosowana jest często jako konserwant żywności, a jednocześnie obecna jest na przykład w jagodach. W obu przypadkach jest – oczywiście – identyczna.

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
czopkizdup Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czopkizdup
Gość
czopkizdup

A co z tym gdy mówi się, że magnez z tabletek jest “gorzej/słabiej” przyswajalny niż magnes w pokarmie ‘naturalnym’ ? To chyba o tym mówią “ludzie” gdy mówią, że sztuczne jest gorsze od naturalnego ?

Nie ma więcej wpisów