Z tych nagród można (i należy) się śmiać. A potem warto chwilę się zastanowić, bo nagrodzone badania mają znacznie więcej sensu, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
W anturażu sali teatralnej Sanders Theater w USA po której latają samoloty z papieru z publikacji naukowych, w obecności siedmiu (prawdziwych) laureatów Nagrody Nobla, przy akompaniamencie orkiestry ubranej w stroje pielęgniarskie dziesięć zespołów nagrodzonych naukowców wygłaszało baaaardzo pospieszne mowy, w obawie przed ośmioletnią dziewczynką, która – gdy przekroczyli czas wystąpienia – wchodziła na scenę krzycząc do skutku „proszę skończ, jestem znudzona! Proszę skończ, jestem znudzona! Proszę skończ, jestem znudzona…”! Tak przebiegała uroczystość wręczenia IgNobli, czyli nagród za badania, które w pierwszej chwili śmieszą, ale w drugiej skłaniają do refleksji!
Szybka relacja spisywana na żywo:
Czy NFZ sfinansuje cierpiącym na kamienie nerkowe wstępy do parków rozrywki? Nagroda z medycyny sugeruje, że to dobry pomysł. Badany pacjent urodził kamień w trakcie przejażdżki i od razu wskoczył z powrotem w kolejkę, rodząc drugi. Nadzieja umiera ostatnia!
Nagroda z antropologii przypadła szwedzkim badaczom przyglądającym się dwóch gatunkom małp w ZOO: ludziom i szympansom. Okazuje się, że szympansy naśladują ludzi tak dobrze, jak ludzie szympansy. Pogratulujmy sobie nawzajem! I zastanówmy się nad relacjami międzygatunkowymi – gdyż my naśladujemy dla zabawy i żartu, a szympansy dla nauki…
Jeśli pijecie wino, to na pewno cieszycie się bogactwem jego smaku i zapachu. Ale jak drobne domieszki jesteście w stanie wyczuć? Czy wyczulibyście pojedynczą muszkę owocową w tym bukiecie? Tak, bo wydziela feromony. Laureaci nagrody z biologii nie wiedzą po co je wyczuwamy, czyli zostaje pole do dalszych badań.
Jeśli chemia kojarzy Wam się ze sprzątaniem, to słusznie – nagroda z chemii została przyznana za badania własności czyszczących ludzkiej śliny. Działa! Darmowe enzymy zawsze pod ręką! Ale działa tylko na rzeźby i obrazy, ale nie próbujcie tego w kuchni: BHP i te sprawy…
A jak już jesteśmy przy brudzeniu… kolonoskopia to nieprzyjemne badanie, ale od teraz można je wykonać na siedząco! Nagroda z edukacji medycznej została przyznana Japończykowi za raport o naukach pobranych z wykonanej na sobie samym kolonoskopii przeprowadzone z użyciem własnoręcznie zbudowanego urządzenia.
Nie możemy zapomnieć, że nauka to nie tylko nauki ścisłe i technologia, to także humanistyczne i społeczne. Dlatego przyznano nagrodę literacką! Wszak wykazanie, że większość ludzi nie czyta skomplikowanych instrukcji była tego warta. A producenci urządzeń powinni się zastanowić, po co dodawać im kolejne funkcjonalności, skoro okazuje się, że klienci wcale z nich nie korzystają…
Jeśli zgłodnieliście do tego momentu, to ostrzegam – uważajcie co jecie, nie wszystkie produkty są tak samo wartościowe. Dowiodła tego nagroda z żywienia. Dzięki pracy naukowca z Zimbabwe wiemy, że zjadanie siebie nawzajem nie jest mądre. Dieta ludożerców jest uboga w kalorie w porównaniu do innych diet mięsnych! Hmmm… to czemu taka dieta przetrwała do dziś?
Nagroda pokojowa ucieszy kierowców – zespół z Uniwersytetu w Walencji zbadał klęcie i krzyczenie podczas prowadzenia pojazdu: częstotliwość, motywacje i efekty takich działań. WHO raportuje, że śmierć w wypadku to ważna sprawa, a naukowcy, że lepiej się śmiać niż krzyczeć!
Medycyna reprodukcyjna wzbogaciła się o badania z wykorzystaniem znaczków pocztowych do oceny funkcjonalności działania penisa. W nocy. Wszak powinien stawać podczas snu. Ale jak zmierzyć erekcję w nocy? Tanio, skutecznie, bezboleśnie? Otóż… Owijając pasek znaczków pocztowych wokół penisa w spoczynku i sprawdzając czy rano znaczki są rozerwane. Nie przeszedł Was dreszcz podniecenia z obcowania z czystym geniuszem?
Jeśli Twój szef Cię mobbinguje, na pewno zainteresuje Cię nagroda z ekonomii, przyznana za badania nad efektywnością wykorzystania lalek voodoo przez prześladowanych pracowników. Tak, to pomaga. Wyżyć się.
Tyle o nagrodach – ale na uwagę zasługują również wydarzenia uświetniające wieczór, jak wykłady „24/7”. Znamienici naukowcy opowiadali o swoich badaniach – najpierw technicznym i precyzyjnym językiem w 24 sekundy (z sędzią z gwizdkiem za plecami…), a następnie w 7 słowach tak, aby każdy zrozumiał. Majstersztyk.
Pełna, prawie dwugodzinna relacja z ceremonii jest do obejrzenia na YouTube. Warto!
You must be logged in to post a comment.