captcha image

A password will be e-mailed to you.
Węże Philodryas biserialis polują na iguanę. Fot. BBC

Węże Philodryas biserialis polują na iguanę. Fot. BBC

Nie przesadzam: jeśli tego nie widzieliście, to koniecznie zobaczcie. Ten przerażający pościg w ostatnich dniach rozchodzi się wiralowo po internecie. W ogóle się temu nie dziwię. [WIDEO]

BBC nakręciło serial „Planeta Ziemia II”, który dosłownie wbija w fotel. Tak, to serial przyrodniczy, w dodatku z Krystyną Czubówną jako lektorką (w oryginale tekst czyta nie kto inny jak Sir David Attenborough) – a więc klasyka klasyki. Wydaje się, że film przyrodniczy, nawet w wydaniu BBC i z TAKIM lektorem, samego siebie nie przeskoczy. A figa! Bo „Planecie Ziemi II” taka wolta się właśnie udała.

Numer dwa przy tytule wskazuje na to, że jest to druga część wysokobudżetowego serialu „Planeta Ziemia”, który powstał 10 lat temu. Już wtedy był to majstersztyk pełen niesamowitych, często portretowych, poetyckich i niezwykle pięknych ujęć. A teraz jest jeszcze lepiej, bo – jak twierdzą twórcy serialu – po dekadzie możliwości techniczne tak się poprawiły, że można było to nakręcić jeszcze lepiej, zaglądając dzikim zwierzętom głęboko w oczy. Serial, jako pierwsza z produkcji BBC, wykorzystuje wysoki standard rozdzielczości obrazu 4K.

Warto też wspomnieć, że na Sir Richardzie Attenborough nie kończy się gwiazdorska ekipa „Planety Ziemi II”, bo muzykę do serialu skomponował słynny Hans Zimmer, twórca muzyki do „Gladiatora” czy „Interstellar”. W tej superprodukcji wykorzystano również kompozycję islandzkiej grupy Sigur Rós.

Zdjęcia do „Planety Ziemi II” zaczęły się kilka lat temu. Łącznie trwały 2089 dni, a więc ponad 5,5 roku! Filmowcy odwiedzili 40 krajów, podejmując w sumie 117 wypraw. Jedna z ekip spędziła około pięciu miesięcy na przestrzeni dwóch lat, biwakując w Delcie Okawango w Botswanie i próbując sfilmować lwy polujące na bawoły afrykańskie.

Z kolei nakręcenie niesamowitych zdjęć 1,5-milionowej kolonii pingwinów na dzikiej antarktycznej Wyspie Zawadowskiego (widać je w pierwszym odcinku serialu) ponoć wystawiło filmowców na śmiertelne niebezpieczeństwo. Kiedy zobaczycie te fragmenty, to bez trudu to zrozumiecie.

Ekipa BBC wśród pingwinów na antarktycznej Wyspie Zawadowskiego. Fot. BBC

Ekipa BBC wśród pingwinów na antarktycznej Wyspie Zawadowskiego. Fot. BBC

No i są jeszcze sceny pościgu węży za młodymi iguanami – jedne z najmocniejszych, jakie widziałam ostatnio na ekranie. Serio. Ujęcia nakręcono na wyspie Fernandina w archipelagu Galapagos. Pokazują moment wykluwania się z jaj młodych iguan, które muszą przewędrować na plażę, do swoich dorosłych pobratymców, by przeżyć. Już w pierwszych sekundach życia muszą się wykazać sprytem i zręcznością, by wymknąć się głodnym jadowitym wężom z gatunku Philodryas biserialis. Węże wyglądają na bardzo długie, ale mają około 120 cm, a to po prostu iguany są przy nich bardzo małe.

Scenę pościgu węży za iguaną zobaczcie na filmie:

Jak kręcono te ujęcia? Odszukałam w sieci film typu Behind the Scenes, który pokazuje pracę kamerzysty BBC na Galapagos. Okazuje się, że takie polowanie sfilmowano po raz pierwszy.

A na koniec wyznam, że Krystynę Czubównę po prostu uwielbiam i byłabym gotowa jej słuchać, nawet gdyby czytała losowo zestawione słowa 🙂

W najbliższy poniedziałek o 20.00 na kanale BBC Earth będzie można zobaczyć drugi odcinek serialu „Planeta Ziemia II”. Zobaczcie to koniecznie – bardzo polecam! Ten serial to prawdziwe dzieło sztuki. A jeśli będziecie mieli okazję, to obejrzyjcie też pierwszy odcinek – ten z pościgiem za iguaną i z pingwinami na Wyspie Zawadowskiego.

 

Nie ma więcej wpisów