captcha image

A password will be e-mailed to you.

Czas dojazdu do miast liczony w minutach (jasny żółty) do niemal tygodnia (ciemny fiolet). Źródło: The Malaria Atlas Project, University of Oxford

Na tej fascynującej mapie zobaczycie, w jakich rejonach świata ludzie mają do najbliższego miasta godzinę drogi, a gdzie muszą do niego podróżować nawet ponad 10 dni.

Żyjemy w czasach, w których już ponad 60 proc. ludności świata mieszka w miastach. W naszym rejonie świata miasta są na każdym kroku, tak więc nawet nie zauważamy, jak bardzo ułatwiają dostęp do placówek służby zdrowia, instytucji kultury czy dużych ośrodków akademickich. Tymczasem świat jest pełen kontrastów (wiem, truizm). Proponuję zatem spojrzenie na świat z innego niż europocentryczny punktu widzenia i wycieczkę również w rejony, w których miasta są baaardzo odległym dobrem.

Jak daleko do miasta?

Tę wycieczkę umożliwili nam brytyjscy badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego pracujący w ramach „Malaria Atlas Project”. Globalną mapę dostępności do miast (w znaczeniu “city” – duży ośrodek miejski, a nie “town”) opracowali we współpracy z naukowcami z Google, Wspólnym Centrum Badawczym Unii Europejskiej (JRC) oraz Universiteit Twente w Holandii. Prace nad tym projektem zajęły kilka lat, w czasie których naukowcy zgromadzili ogromną ilość danych z całego świata, a do ich obróbki wykorzystali moce obliczeniowe Google Earth Engine. Zgromadzone dane oddają stan z 2015 roku.

Naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko odległości do najbliższych ośrodków miejskich, ale też jakość prowadzących do nich dróg, co również wpływa na czas podróży. W trakcie badań okazało się, że w krajach o wysokim PKB aż 90,7 proc. ludzi mieszka w odległości do godziny drogi od ośrodków miejskich, zaś w krajach o niskim dochodzie na mieszkańca takie osoby stanowią 50,7 proc. społeczeństwa.

Mapę otwórzcie sobie i przestudiujcie w dużej rozdzielczości (możecie skorzystać z opcji pod prawym przyciskiem myszy: “otwórz link w nowej karcie”).

Czas dojazdu do miast liczony w minutach (jasny żółty) do niemal tygodnia (ciemny fiolet). Źródło: The Malaria Atlas Project, University of Oxford

Szczegółowa analiza wykazała też, że w krajach o niskim i średnim dochodzie bliskość miast była skorelowana z wyższym dochodem gospodarstw domowych, wyższym poziomem wykształcenia i lepszym dostępem do opieki zdrowotnej. Co ciekawe, mimo że dostęp do internetu powinien osłabiać związki ludzi z miastami, to jednak mimo to mają oni tendencje do gromadzenia się wokół dużych ośrodków – jak uważa Daniel Weiss z Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny autor mapy.

Źródło

Nie ma więcej wpisów