captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Atrakcyjność nauczyciela wpływa na przyswajanie wiedzy. Fot. Karen Thibau

Atrakcyjność nauczyciela wpływa na przyswajanie wiedzy. Fot. Karen Thibau

Najnowsze badania dowiodły, że uczniowie i studenci osiągają lepsze wyniki w przedmiotach wykładanych przez atrakcyjnych fizycznie nauczycieli.

Zachodzimy w głowę, co skłoniło naukowców z University of Nevada do przeprowadzenia tych badań. Cokolwiek to było wyniki są ciekawe – eksperymentatorzy postanowili sprawdzić, czy atrakcyjność fizyczna nauczyciela jest czynnikiem wpływającym na poprawę wyników uczniów.

Naukowcy przeprowadzili badanie wśród 131 studentów. Poprosili ich o wysłuchanie dwudziestominutowego nagrania – wykładu z wprowadzenia do fizyki. Uczestnicy badania podzieleni zostali na grupy – każda z nich wysłuchała tego samego wykładu, ale na umieszczonym w sali ekranie każdej z grup wyświetlano inne zdjęcie osoby, którą przedstawiono jako wykładowcę. Były to zdjęcia mężczyzn i kobiet o różnym stopniu atrakcyjności fizycznej. Zdjęcia dobrano na podstawie wcześniejszego wywiadu, podczas którego studenci opisywali, jakie osoby uważają za wyjątkowo urodziwe. Sporządzanie notatek podczas wykładu było zabronione – studenci mieli po prostu zapamiętać jak najwięcej.

Ładny znaczy kompetentny?

Po wykładzie badani musieli wypełnić test sprawdzający, składający się z 25 pytań. Studenci z grup, którym wyświetlano zdjęcia atrakcyjnych wykładowców osiągali średni wynik na poziomie 18,27 punktów. Pozostali – 16,68 punktów. I choć wydawać się może, że nie jest to szczególnie duża różnica, to według naukowców przeprowadzających badanie, jest niezwykle istotna statystycznie.

Po przeprowadzonym teście poproszono też studentów o opinię na temat wykładowców. Studenci uznali atrakcyjnych wykładowców za bardzo motywujących, kompetentnych, o wysokiej inteligencji. Na samym końcu studentów pytano o opinię na temat atrakcyjności osób rzekomo prowadzących zajęcia – odpowiedzi w grupach były bardzo spójne.

Badania potwierdziły to, co wiedzieliśmy już wcześniej – także dzięki badaniom psychologicznym. Ludzie o atrakcyjnym wyglądzie są postrzegani jako bardziej kompetentni, zdrowsi, inteligentniejsi. Doskonale oceniane są także ich kompetencje społeczne.

Pułapka atrakcyjnego wyglądu

Jakie problemy może powodować postrzeganie ludzi przez pryzmat ich atrakcyjności? Richard Westfall, wykładowca psychologii na University of Nevada i pomysłodawca badania, zwraca uwagę choćby na pracę wymiaru sprawiedliwości. Jego zdaniem „atrakcyjny przestępca” może liczyć na łagodniejsze traktowanie ze strony sędziego czy ławy przysięgłych. Także politycy o atrakcyjnym wyglądzie mają szanse na przeprowadzenie skutecznej kampanii wyborczej, nawet jeśli nie mają wystarczających kompetencji do objęcia urzędu. Problem dotyczy także kompetencji kandydatów do pracy – rekrutujący mogą przymknąć oko na brak pewnych umiejętności, jeśli kandydat ma dobrą prezencję. Krótko mówiąc – ładnym po prostu łatwiej w życiu.

Westfall uważa jednak, że przy obniżającym się poziomie edukacji na szczeblu uniwersyteckim (i nie tylko) zatrudnianie atrakcyjnych wykładowców mogłoby wpłynąć pozytywnie na ogólne wyniki amerykańskich studentów. W obliczu wcześniejszych uwag na temat rekrutacji wydaje się to jednak być dość ryzykownym pomysłem…

 

 

Im ładniejszy nauczyciel, tym skuteczniejsza nauka
5 (100%) 2 głosów

 • Odd

  Pani Ogórek aparycja niewiele pomogła 😉

  • Dominik Kurek

   Nazwisko ją uziemiło

 • No i niech mi teraz ktoś powie, że ludzie atrakcyjni fizycznie nie mają w życiu lepiej… Ja mogę podać sporo takich przykładów. Fizyczność bywa kartą przetargową w wielu sytuacjach, głównie po stronie kobiet. Tam, gdzie są jakieś braki, można je zastąpić ładną twarzą. Nie mówię, że ci piękni są mniej kompetentni, tylko łaskawiej patrzymy na pomyłki tych ładniejszych 😛

 • Dziadek

  Nie jestem przekonany. W technikum mieliśmy nauczycielkę niemieckiego, która przyszła do pracy od razu po studiach. Czyli była starsza od nas o kilka lat. Była (i pewnie jest do dzisiaj) piękna. Figura, twarz – mogłaby zostać modelką, miss polski. A była nauczycielką w technikum, gdzie w klasie na 30 osób były dwie dziewczyny. 28 chłopców po 19 lat, raczej nie myślało o nauce. Niestety część kolegów miało iście końskie pomysły na zaloty. Ciężko miała dziewczyna. Nie wytrzymała do końca roku szkolnego. Czyli ni zawsze atrakcyjni mają lepiej.

Nie ma więcej wpisów