Crazy Nauka

Internauto, jest plankton do skatalogowania!

Powstała polska wersja językowa Plankton Portalu, części projektu Zooniverse. Właśnie takie obrazki analizowane są w ramach tych badań.

plankton4

Powstała polska wersja językowa Plankton Portalu, części projektu Zooniverse. Właśnie takie obrazki analizowane są w ramach tych badań.

Internauci, do dzieła! Właśnie ruszyła polska wersja językowa serwisu Plankton Portal, będącego częścią międzynarodowej platformy nauki społecznościowej Zooniverse, w ramach której każdy może wziąć udział w prawdziwych badaniach naukowych. Po opisaniu galaktyk i polowaniu na planety pozasłoneczne czas na rozpoznanie życia na naszym własnym globie. A plankton, którego w ciągu roku powstają dziesiątki miliardów ton, to największy magazyn biomasy na Ziemi.

Zadanie jest proste: obejrzeć i zmierzyć stworzenia widoczne na zdjęciach zrobionych przez podwodne roboty i określić ich przynależność gatunkową. Niektóre z tych organizmów – zwierząt, roślin i bakterii morskich – mają rozmiary tysięcznej części milimetra, ale w skład planktonu wchodzą też meduzy. Wszystkie je łączy to, że są w dużym stopniu przezroczyste i mają ciężar właściwy zbliżony do gęstości wody.

Instrukcja obsługi systemu katalogowania planktonu jest tak prosta, że nie trzeba mieć dosłownie ŻADNEJ wiedzy na ten temat, żeby wziąć udział w badaniach. Na ekranie pojawiają się schematy pokazujące morskie stworzenia i trzeba po prostu wybrać ten, do którego oglądany obiekt jest najbardziej podobny.

Podwodny robot ISIIS (In Situ Ichthyoplankton Imaging System) należący do Uniwersytetu Miami skanuje wodę z wysoką częstotliwością. W ten sposób wykrywane są cienie rzucane przez składniki planktonu

Ale właściwie dlaczego plankton katalogują ludzie a nie komputery? „Ludzki mózg doskonale sobie radzi z rozpoznawaniem nawet najbardziej skomplikowanych kształtów czy wręcz tylko ich fragmentów. Robi to dużo lepiej niż dostępne obecnie programy komputerowe, które są wstanie rozróżnić co najwyżej krewetkę od meduzy. Nie pozwala to na wykonanie klasyfikacji na poziomie poszczególnych gatunków – to dlatego niezbędna jest pomoc internautów” – tak tłumaczą założenia tego projektu jego twórcy.

Badania prowadzone przez internautów mają pomóc ustalić, jak przemieszcza się plankton i jaką rolę odgrywa w rozprowadzaniu energii słonecznej i dwutlenku węgla w oceanach.

Inicjatorami spolszczenia projektu Zooniverse są prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, oraz New Space Foundation.

Prof. Mankiewicz był gościem naszej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM, gdzie opowiadał nam o dostępnych po polsku projektach nauki obywatelskiej, w tym o Plankton Portalu. Tutaj możecie posłuchać tej audycji:

Jak powiedział nam prof. Mankiewicz, w tej chwili w polskiej wersji językowej dostępne są projekty: Plankton Portal, Snapshot Serengeti (rozpoznawanie zwierząt w parku Serengeti), Whale.fm (rozszyfrowanie sposobu porozumiewania się waleni), Ancient Lives (odczytywanie antycznych greckich papirusów) i Planet Hunters (poszukiwanie planet pozasłoneczych).

W projekcie Zooniverse wzięło do tej pory udział 900 tys. internautów, wśród których do najaktywniejszych należą Polacy. W oparciu o pracę wolontariuszy możliwe było sporządzenie 54 pełnowartościowych prac naukowych.

 

A oto adres Plankton Portalu:

http://www.planktonportal.org

 

 

 

Exit mobile version