captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ooho! czyli jadalna butelka wody. Fot. Skipping Rocks Lab

Ooho! czyli jadalna butelka wody. Fot. Skipping Rocks Lab

Wygląda jak ogromna kropla wody, jest jadalnym i biodegradowalnym pojemnikiem na wodę, sok czy… alkohol. Projekt o nazwie Ooho!

4,5 miliarda plastikowych butelek PET co roku trafia do polskich sklepów. Ponownie przerabianych jest 1,1 miliarda – choć to niezły wynik, to wciąż ponad 3 miliardy butelek wyrzucamy lub (o zgrozo!) palimy. Czas rozkładu butelki PET to 450-500 lat.

Dlatego wciąż szuka się rozwiązań mogących albo uczynić te butelki bardziej przyjaznymi środowisku albo całkowicie je wyeliminować. Ooho! jest pomysłem z tej drugiej grupy. Opracowane przez londyński startup Skipping Rocks Lab opakowanie zamyka niewielką (do 1 litra) ilość wody w podwójnej przezroczystej błonie powstającej w procesie reakcji alginianu sodu (uzyskiwanego z brunatnic) z chlorkiem wapnia.

Skipping Rocks Lab – Ooho! – Crowdcube pitch from Skipping Rocks Lab on Vimeo.

Ta metoda znana jest od lat 50., kiedy opatentowała ją firma Unilever. Patent dawno wygasł, a sferyfikacja, jak nazywa się ten sposób, stosowana jest m.in. w kuchni molekularnej. Innowacja w przypadku Ooho! polega m.in. zrobieniu podwójnej błony, co czyni opakowanie bardziej odpornym oraz higienicznym.

Wodną kulkę można w całości zjeść – błony są całkowicie nieszkodliwe i trawią się w żołądku. Można też wyssać z wnętrza wodę i błonę wyrzucić do śmieci. Całkowicie rozłoży się ona w ciągu 5-6 tygodni do postaci cukrów prostych. Podwójna błona pozwala też na umieszczenie pomiędzy obiema warstwami napisów lub oznaczeń potrzebnych w handlu.

Ooho! Experience from Skipping Rocks Lab on Vimeo.

Czy faktycznie to sposób na ocalenie świata przed zasypaniem przez plastikowe butelki? Na tym etapie – nie. Przede wszystkim wodne kulki są zbyt delikatne i nie nadają się do normalnej sprzedaży. Skipping Rocks Lab zapewnia jednak, że trwają prace nad wzmocnieniem przezroczystej błony. Moim zdaniem całość nabierze sensu wtedy, gdy Ooho! będzie można wrzucić do torebki czy plecaka bez obawy zalania wszystkiego przy byle okazji. Również fakt, że kulka pozostaje miękka i „lejąca się” nie ułatwia sprawy, bo pijąc z niej łatwo się oblać wodą. Natomiast niewielkie rozmiary opakowania działają na korzyść całego projektu – nawet mniejsze, półlitorowe butelki bardzo często tylko napoczynamy. Tu małe wodne kulki można w całości zjeść? wypić? na jeden raz.

Jeśli ktoś wątpi w rozwój całego projektu, to mam dla niego dobrą wiadomość. Przepis tworzenia membrany Ooho! dostępny jest na licencji Creative Commons, więc każdy może wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie udoskonalić projekt.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dracorp
dracorp
5 lat temu

A jak się mają galaretki do nawodnienia?

ioula
ioula
Reply to  dracorp
5 lat temu

Przecież w środku jest woda XD błona (czyli w twoim języku galaretka) jest tylko otoczką

dracorp
dracorp
Reply to  ioula
5 lat temu

Bardziej mi chodziło o to czy organizm z litra galaretki pobierze ~1l wody? Akurat artykuł nasunął takie pytanie.

Na wchłanianie wody wpływają różne czynniki(osmoza i jak dobrze pamiętam cukier też ma na to wpływ) i ciekawe jak jest z galaretką.

blee
blee
5 lat temu

Pomysł niewątpliwie zbawienny dla środowiska, ale czy dla zdrowia również? Woda wewnątrz zapewne źródlana, ma zbawienny wpływ na organizm, lecz aby się nią napoić, kulkę trzeba wziąć do łapy, która zazwyczaj nie jest higenicznie czysta… 🙁

natkanatura
natkanatura
5 lat temu

Możecie podrzucić przepis na taką membranę? 🙂

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: