captcha image

A password will be e-mailed to you.

Trawnik to jedna z najbardziej bezsensownych rzeczy, jakie wymyślili ludzie. Bo to w pełni ludzki wymysł. Monokultura, na której dzielnie walczymy z jakimikolwiek innymi roślinami nazywając je przy tej okazji „chwastami”.

Średniowieczne odpowiedniki współczesnych trawników miały swój konkretny cel – do otoczonej nimi budowli trudno było się podkraść niezauważenie. Używano więc często systemu biokosiarek, które jednym końcem przystrzygały rośliny na minimalną wysokość, a drugim nawoziły teren zostawiając aromatyczne ślady.

Natomiast trawniki we współczesnej wersji narodziły się gdzieś w XVII wieku w Anglii na terenach należących do bardzo bogatych posiadaczy ziemskich. Strzyżony, pielony i pielęgnowany trawnik był najbardziej bezużytecznym sposobem wykorzystania terenu i krzyczał wokoło „patrzcie, mój właściciel ma tyle kasy, że może marnować całe połacie ziemi i jeszcze płacić za ich utrzymanie!”.

Tylko, że tak to działało w Anglii. Tej, która ma szczególny klimat zapewniany przez Golfsztrom. Ciepły prąd oceaniczny sprawia, że na wybrzeżu Szkocji mogą rosnąć palmy, a morska wilgoć jest w stanie utrzymać przy życiu słynne, rosnące od setek lat trawniki.

Właśnie z takich trawników słynie Cambridge. Pomiędzy budynkami słynnego uniwersytetu ciągną się połacie idealnych trawników. Jednym z najsłynniejszych jest ten na dziedzińcu King’s College, który posiano po raz pierwszy w 1772 roku. Idealny, nienaruszony, onieśmielający.

Na szczęście w 2019 roku naukowcom udało się przekonać władze uniwersytety do przeprowadzenia eksperymentu. Część świętego trawnika zamieniono na łąkę kwietną i przestano obsesyjnie kosić ścinając rośliny tylko dwa razy w roku.

Po 4 latach podsumowano projekt. Co się okazało?

  • na łące jest trzykrotnie więcej gatunków roślin i zwierząt, niż na sąsiednim trawniku
  • biomasa bezkręgowców jest tam 25-krotnie wyższa
  • łąka przyciągnęła dwa razy więcej gatunków chronionych
  • emisja gazów cieplarnianych z łąki jest 112 razy niższa niż z trawnika
  • koszt utrzymania trawnika jest 132 razy wyższy niż łąki
  • łąka odbija od 25 do 34% więcej światła słonecznego niż trawnik

Można by tak jeszcze długo wymieniać – więcej szczegółów znajdziecie w pracy opisującej wyniki badania.

Warto tu jeszcze dodać, że badanie przeprowadzono w Anglii, miejscu, które ze swoim wybitnie morskim, ciepłym klimatem idealnie nadaje się do uprawy trawników. W przeciwieństwie do Polski, mającej klimat kontynentalny (lub przejściowy – zależnie od zastosowanej klasyfikacji), czy miejsc jeszcze mniej przyjaznych nisko strzyżonym monokulturom trawy.

Może więc wyleczymy się z pseudobogackiego uwielbienia dla idealnych połaci trawy, na które trzeba wylewać tysiące litrów wody, tony nawozów i herbicydów?


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałem ja, Piotrek). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
r.abin
r.abin
3 miesięcy temu

No a kleszcze. Moja ukochana – złapała jednego (doił ją kilka dni). Teraz czeka na wynik

Tom
Tom
Reply to  r.abin
3 miesięcy temu

Przekonałeś mnie. To bezsporne, że lepiej jeśli zdechniemy jako cała ludzkość w katastrofie ekologicznej niż Twoją Ukochaną miałby złapać kleszcz

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: