captcha image

A password will be e-mailed to you.
Zeus, Junona i Galileusz. Źródło: Lego/NASA

Zeus, Junona i Galileusz. Źródło: Lego/NASA

W swojej bezzałogowej sondzie Juno NASA przemyciła trzech pasażerów – figurki Lego.

W ramach misji Juno Lego wysłało swoich ludzi na Jowisza – tak mogłaby brzmieć ta informacja, gdyby nie to, że tylko jeden z nich to człowiek, i to zrobiony z aluminium. Chodzi o niespełna 4-centymetrową podobiznę Galileusza, odkrywcy czterech największych jowiszowych księżyców (Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto), wyposażonego w miniaturę planety i teleskop. Pozostałe minifigurki Lego to rzymscy bogowie: Jowisz we własnej osobie, dzierżący piorun najwyższy władca nieba i ziemi, oraz jego małżonka Junona, która posiadła zdolność widzenia poprzez chmury i dostrzegania prawdziwej natury męża. I właśnie ten talent ma wykorzystać podczas swojej misji sonda Juno nazwana imieniem bogini, dlatego figurka ta dzierży w dłoni szkło powiększające.

Aluminiowe figurki Lego: Jowisz, Junona i Galileusz. Fot. Lego

Aluminiowe figurki Lego: Jowisz, Junona i Galileusz. Fot. Lego

Obecność figurek Lego na pokładzie sondy Juno to element programu edukacyjnego prowadzonego przez NASA wspólnie z Lego, który ma zainteresować uczniów nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Obie firmy właśnie ogłosiły konkurs “Mission to Space”, w ramach którego dzieci mogą tworzyć z klocków swoje własne wizje przyszłości eksploracji kosmosu – projekty statków kosmicznych czy baz planetarnych dla załogi.

Wracając do Jowisza. Sonda kosmiczna Juno po blisko pięcioletniej podróży weszła na jego orbitę 5 lipca 2016 roku o świcie polskiego czasu. Ma przed sobą 37 okrążeń planety, w ramach których zbliży się do jej powierzchni na odległość niespełna 5000 km, co jest rekordem w badaniach Jowisza.

Instrumenty Juno „zajrzą” pod gęste zwały jowiszowych chmur, sprawdzając, czy znajduje się tam stałe jądro i jak zachowuje się wodór, główny składnik planety, pod panującym w jej wnętrzu dużym ciśnieniem. Sonda będzie przy tym narażona na ogromne promieniowanie w pasach radiacyjnych rozciągających się wokół Jowisza, dlatego jej instrumenty pomiarowe ukryto w tytanowej obudowie. I dlatego figurki Lego zdeponowane na jej pokładzie wykonane są z wytrzymałego aluminium, a nie z plastiku.

W lutym 2018 roku cała sonda wraz z pasażerami zakończy misję samobójczym nurkowaniem we wnętrzu Jowisza.

Więcej o misji sondy Juno

Jowisz wraz z czterema Galileuszowymi księżycami sfotografowany przez zbliżającą się do niego sondę Juno. Fot. NASA

Jowisz wraz z czterema Galileuszowymi księżycami sfotografowany 4 lipca 2016 roku przez zbliżającą się do niego sondę Juno. Fot. NASA

 

 

Nie ma więcej wpisów