captcha image

A password will be e-mailed to you.
Star Walk 2

Star Walk 2

Wakacyjne noce sprzyjają obserwacjom nieba. Fajnie też wiedzieć, co się ogląda i właśnie w tym może pomóc kilka sprawdzonych aplikacji smartfonowych, które dla Was przetestowaliśmy 🙂

Czyste niebo, więc coraz częściej spoglądamy nocami w górę. Nam na co dzień (noc) w obserwacjach pomaga kilka bardzo przydatnych aplikacji, przed którymi nocne niebo nie ma (prawie) żadnych tajemnic.

Mapy nieba

Co to za jasna gwiazda świeci wieczorem nad zachodnim horyzontem? Gdzie jest Wega? Aby się tego dowiedzieć, dawniej trzeba było mieć analogową mapę nieba i jeszcze umieć z niej skorzystać (co początkowo wcale nie jest takie łatwe). Teraz wystarczy jedna z aplikacji, które sprytnie wykorzystują połączenie kompasu z GPS-em i czujnikami ruchu. Dzięki temu wystarczy skierować ekran w nocne niebo, by zobaczyć na nim ten sam układ gwiazd, który widzimy nad głową. Dotknięcie palcem danego punktu wyświetla szczegółowe informacje o nim.

Star Walk 2 – pięknie zrobiona, pełna ciekawostek aplikacja. Prosty interfejs, pięknie narysowane gwiazdozbiory, a dla chętnych klimatyczna muzyka. Idealna aplikacja zarówno na początek, jak i dla bardziej zaawansowanych. Dostępna na każdą platformę, na Androidzie wersja płatna oraz darmowa z reklamami.

SkySafari 6 – bardzo rozbudowana aplikacja dostępna w trzech wersjach – poza podstawową jest jeszcze Plus i Pro. Każda kolejna ma coraz więcej obiektów i funkcji przydatnych przy zaawansowanych obserwacjach (na przykład sterowanie teleskopem). My korzystamy z wersji Plus i ta wydaje się najlepszym wyborem. Cena aplikacji jest dość wysoka, ale nigdy nie żałowaliśmy wydanych na nią pieniędzy. Dostępne są też starsze wersje programu, ale warto kupić najnowszą.

Stellarium Mobile – mobilna wersja bardzo znanego programu na komputer dostępna na iOS oraz Androida. Znakomita, choć chyba wolimy interfejs SkySafari. No, ale to już rzecz gustu.

Jak zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Międzynarodową Stację Kosmiczną (International Space Station – ISS) da się zobaczyć gołym okiem – trzeba tylko wiedzieć, kiedy i gdzie jej wyglądać. Stacja nadlatuje mniej więcej z zachodu i przemieszcza się mniej więcej na wschód (mniej więcej, bo kierunki różnią się zależnie od godzin przelotów). Wygląda jak bardzo jasna gwiazda, która szybko porusza się po niebie. To kropka, nie smuga – linia na zdjęciach to wynik długiego czasu naświetlania. Nie będzie błyskała, nie będzie kolorowa – jeśli coś takiego zobaczycie, to znaczy, że to samolot.

Najbliższe terminy przelotu stacji nad miejscem, w którym się aktualnie znajdujecie, podaje aplikacja ISS Detector, która korzysta z funkcji lokalizacji w telefonie. Dostępne są jej darmowe wersje dla systemów Android i iOS.

Jeśli korzystacie z komputera, to zajrzyjcie z kolei na stronę NASA Spot the Station. Ja w tej aplikacji ustawiłam sobie mailowe powiadomienia o najbliższych przelotach Stacji, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Warta uwagi jest też darmowa aplikacja ISS onLive, w której można zobaczyć, gdzie Stacja się w tej chwili znajduje i obejrzeć aktualny widok Ziemi z zamontowanych pod nią kamer – to ostatnie przy odrobinie szczęścia, bo zdarzają się przerwy w transmisji wideo. Aplikacja jest dostępna dla systemów Android i iOS.

Tak powstają flary Iridium. Źródło: WOtP/Wikimedia

Flary Iridium

Oprócz ISS zdarzają się też spektakularne przeloty innych satelitów. Wśród nich warte uwagi są rozbłyski satelitów Iridium zwane flarami Iridium.

Iridium to konstelacja 92 satelitów telekomunikacyjnych służących do telefonicznych rozmów satelitarnych. Każdy z nich okrąża Ziemię w ciągu 1 h i 40 minut na wysokości około 780 km. Każdy jest wyposażony w trzy spore anteny, które niemal bezstratnie odbijają światło słoneczne. Dzięki nim podczas przelotu satelita Iridium jest w stanie utworzyć na niebie przez kilka sekund potężny błysk (flarę), która może być widoczna nawet w ciągu dnia! Jasność takich rozbłysków sięga -8 magnitudo. Bardzo trudno byłoby zaobserwować je samodzielnie, dlatego bezcenna okazuje się pomoc aplikacji, która podpowiada, kiedy i w jakie miejsce patrzeć, żeby zobaczyć flarę Iridium – te informacje podaje ta sama aplikacja ISS Detector, która śledzi też w naszym imieniu Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Flary Iridium tym bardziej warto śledzić, że satelity stopniowo wymieniane są na nowsze modele, które już nie odbijają tak pięknie światła. 

Księżyc

Gdzie znajduje się krater Kopernika i jakie morze leży na południe od niego? Ponieważ Księżyc znakomicie obserwuje się nawet gołym okiem czy przez najprostszą lornetkę, to warto też wiedzieć, co właściwie się widzi. My polecamy darmową aplikację Moon Atlas 3D. Zdjęcia Księżyca mogłyby być w nieco większej rozdzielczości, ale i tak doskonale można się zorientować co jest czym.

 

Polecamy też u nas na blogu:

Jak przerobić smartfon na wykrywacz metalu – w co się bawić z dziećmi podczas wakacji?

 

 

Nie ma więcej wpisów