captcha image

A password will be e-mailed to you.

namiot_noca_Karl-Petter Åkesson

Zaledwie tydzień spędzony z dala od cywilizacji wystarczy, by zrestartować nasz rytm okołodobowy.

Światło elektryczne to niewątpliwie jedno z największych osiągnięć naszej cywilizacji – pozwala nam samodzielnie decydować o tym, kiedy chcemy czuwać, pracować, odpoczywać. Ale ta wolność ma też swoją cenę: uwolnieni od dominacji światła słonecznego łatwo burzymy naturalny dobowy rytm, co często kończy się bezsennością, permanentnym zmęczeniem i innymi kłopotami.

Okazuje się jednak, że istnieje prosty sposób na przywrócenie tego rytmu. Podczas badania przeprowadzonych przez naukowców z University of Colorado Boulder pokazano, że wystarczy tydzień spędzony bez elektrycznego światła, by organizm wrócił do naturalnego cyklu dobowego.

Naukowcy umieścili badaną grupę w namiotach i zabronili używania elektrycznego światła oraz osobistej elektroniki. Dopuszczalne natomiast było rozpalanie ognia. Okazało się, że po tygodniu każdy z badanych wracał do najbardziej naturalnego dla niego cyklu zasypiania i budzenia się, który związany był z ekspozycją na słoneczne światło.

Oczywiście trudno oczekiwać, byśmy wszyscy przenieśli się do namiotów, palili ogniska i byli taaaacy naturalni. Ale takie zresetowanie się może być niezłym sposobem dla osób, które cierpią na bezsenność, permanentne zmęczenie i inne przypadłości tak charakterystyczne dla naszej cywilizacji. Nie trzeba tu całkiem odcinać się od smartfonów i komputerów, ale zaprzestać (lub bardzo ograniczyć) używania ich po zmroku. Może się okazać, że dzięki temu będziemy w stanie bez problemu wcześniej wstawać i wcale nie będziemy mieli mniej czasu na nasze aktywności.

Robi się ciepło. Może warto spróbować?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Turisma
Turisma
9 lat temu

To ma sens 🙂 Po trzech tygodniach żeglowania po morzu (co prawda z przystankami na 1-2 dni na lądzie) mój organizm zupełnie się zresetował 🙂

Andrzej Plonka
Andrzej Plonka
5 lat temu

No to potrzebne są dwa tygodnie. Pierwszy tydzień mija na dostrajaniu, rozstrojonego organizmu. Drugi już w zgodzie z naturą. Działa, na podstawie własnego doświadczenia.

Zares
Zares
5 lat temu

A programy typu f.lux z ustawieniem temperatury kolorów świeczki/zachodu (u mnie 1900K) + bardzo niska jasność nie wystarczy?

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: