captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby zniknęli z niej ludzie? Rys. Kenn Brown/www.mondoart.com (publikacja za zgodą autora)

Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby zniknęli z niej ludzie? Rys. Kenn Brown/www.mondoart.net (publikacja za zgodą autora)

Co by było, gdyby nagle wszyscy ludzie zniknęli z powierzchni Ziemi?

Wiemy, jaki nastąpiłby wówczas scenariusz – podpowiada nam to historia miasta Prypeć, położonego cztery kilometry od elektrowni atomowej w Czarnobylu, z którego w ciągu doby ewakuowano 45 tysięcy ludzi w obawie przed skażeniem. Dziś, po 27 latach, Prypeć znów jest we władaniu przyrody.

Jak więc wygląda miasto pozbawione ludzi?

Po czterech-pięciu latach wyrosłoby tam wiele nowych drzew. Skorzystałyby z warstwy gleby powstałej wskutek pękania i kruszenia się betonu i asfaltu, co jest efektem zamarzania i rozmarzania wody rozsadzającej najmniejsze szczeliny.

Szybko zniknęłyby kwaśne deszcze i smog. Dzięki temu ściany budynków pokryłyby się porostami, które przyspieszyłyby ich rozpad. Sypiąca się zaprawa i tynk podnosiłyby pH gleby i sprzyjały rozwojowi pnączy, które jeszcze szybciej niszczyłyby ściany.

Żyjące niegdyś przy ludziach psy i koty częściowo wyginęłyby, ale niektóre zdziczałyby i zaczęły polować. Szybko zatarłyby się różnice między rasami zwłaszcza u psów i zacząłby dominować kundel być może częściowo podobny do ich wspólnego przodka, którego dzieliły z wilkami.

Wraz z nami zniknęłyby karaluchy i prusaki i inne robactwo domowe, które w większości przypadków wywodzi się ze strefy równikowej i nie znosi zimnego klimatu. Bardzo skurczyłaby się też populacja szczurów, bo głównym źródłem ich pożywienia są wyrzucane przez nas odpadki, a te skończyłyby się najwyżej po kilku latach. Za to gwałtownie zaczęłyby się rozmnażać zwierzęta, które zepchnęliśmy do lasów: jelenie, sarny, dziki czy wilki.

Po 50-60 latach korozja przeżarłaby metalowe elementy budynków czy mostów. Wody gruntowe, które podmywają fundamenty, przyspieszyły ich rozpad. Jednocześnie pod ciężarem liści i śniegu zaczęłyby się zapadać dachy budynków. Gdy przerdzewieją piorunochrony, zaczną się pożary pełnych drewna i papieru mieszkań. I proces rozkładu nabierze jeszcze większego tempa.

Po 100 latach niektóre rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane krzyżując się ze swoimi dzikimi kuzynami straciłyby swoje cechy, które były pożądane przez człowieka. Część z nich wróciłaby do stanu zbliżonego do tego sprzed udomowienia, wiele całkiem by wyginęło. Tyle wystarczyłoby też, żeby na niegdyś zurbanizowane tereny wrócił las, który po kilkuset latach stałby się mieszaną puszczą, jaka kiedyś pokrywała niemal całą Europę. Po kilkuset latach zniknęłyby ślady większości ludzkich budowli. Najszybciej stałoby się to na terenach aktywnych sejsmicznie.

Kilkaset lat zajęłoby też względne przywrócenie równowagi gatunkowej na świecie, a więc odzyskanie dominującej roli przez miejscową florę i faunę.

Po około 10-15 tysiącach lat zniknęłaby większość plastikowych opakowań. Większość, bo np. produkowane jeszcze 10 lat temu kubeczki do jogurtu rozkładać się będą nawet przez 25 tysięcy lat.

 

Korzystaliśmy m.in. z tekstu Alana Weismana „Earth Without People” z pisma „Discover” 02/2005

Rys. Kenn Brown/www.mondoart.net (publikacja za zgodą autora)

[25 listopada 2014 – do tekstu wprowadziliśmy zmiany zasugerowane przez prof. Krzysztofa Spalika z Zakładu Systematyki i Geografii Roślin Uniwersytetu Warszawskiego]

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Trela
Tomasz Trela
10 lat temu

Link: http://www.mondoart.com nie działa, może będzie podany link do pozostałych obrazów Kenn Brown’a?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Tomasz Trela
10 lat temu

Faktycznie był błąd w linku – teraz już działa. Przepraszamy, dziękujemy 🙂

Tomasz Trela
Tomasz Trela
Reply to  Crazy Nauka
10 lat temu

Dziękuje 🙂

FF
FF
Reply to  Tomasz Trela
10 lat temu

Dobrze, że profesor Miodek nie widział komentarz’a Tomasz Trel’i…

Tomasz Trela
Tomasz Trela
Reply to  FF
10 lat temu

Ohh czepianie się, ale dzięki za uwagę. Ale myślę, że zmiana jednego z wyrazów poprawi moją wypowiedź na bardziej zrozumiałą, także dla prof. Miodka.

MrHybryda
MrHybryda
10 lat temu

Porzuconych miast na świecie nie brakuje, ale wciąż tam lubią chadzać ludzie. Natomiast namiastkę prawdziwej dziczy można zobaczyć w rewelacyjnym filmie dokumentalnym “Życie w strefie śmierci”. Akcja toczy się oczywiscie tam, gdzie człiwke się nie zapuszcza czyli w Czarnobylu i okolicach, które zostały opanowane przez zwierzęta.

Grzesiu
Grzesiu
Reply to  MrHybryda
10 lat temu

Kto to jest “człiwke”?

Serfer
Serfer
Reply to  Grzesiu
9 lat temu

Organizm niszczący nasz świat, zwany też Człowiekiem.

34t34
34t34
10 lat temu

bzdura, sa miasta w indiach ,ktore maja wiecej lat i jakos jeszcze istnieją

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  34t34
10 lat temu

Inne warunki atmosferyczne. Inne materiały budowalne. Istnieją w postaci ruin oczyszczonych dla turystów z roślin. Nasze miasta też nie zniknęłyby bez śladu.

Morswin
Morswin
10 lat temu

Artykuły nie będę komentował, wystarczyło spojrzenie na grafikę. Jakim cudem budynek ma się stać przezroczysty na wylot ???? Ze co bez ludzi cegły w środku wyparują ? A iglica się zamieni w jakiś plastyczny materiał i zacznie wyginać wbrew prawą fizyki ? I jakim cudem na dachu rośnie, zakładając ze proporcje są zachowane, ok 20-30 metrowa sosna ??? Wiatr też przestanie wiać jak znikną ludzie, a korzenie zrosły się z betonem ? Już obraz Nowego Yorku w “I am Legend” był bardziej wiarygodny.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Morswin
10 lat temu

Może faktycznie nie komentuj 🙂
Ale podpowiadając:
1. Tylna, względem nas, ściana Pałacu się zawaliła. Stąd prześwit.
2. Iglica nie jest wygięta, a przekrzywiona.
3. A dlaczego miałaby nie rosnąć? Sosna na osiągnięcie takie wysokości potrzebuje jakichś 20 lat.
4. Wiatr nie przestanie wiać, korzenie doskonale wrastają w beton i szczeliny.

Nie ma więcej wpisów
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d