captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

*Wodzian chloralu to popularny kiedyś środek uspokajający i nasenny. Dziś już prawnie nie jest stosowany.

Jak zachowują się pająki po różnych narkotykach?

To dziwne pytanie pojawia się w nauce od 1948 roku, kiedy pewien zoolog poprosił pewnego farmakologa, by ten skłonił pająki do tego, by budowały swoje pajęczyny wcześniej w ciągu dnia. Farmakolog, dr Peter N. Witt, zaczął podawać pająkom rozmaite substancje rozpuszczone w wodzie z cukrem. Pająki nie zmieniły czasu budowy pajęczyn, za to kompletnie poplątały ich wzory.

Prezentowany powyżej rysunek to efekt badań z 1995 roku, które przeprowadzono w NASA, powtarzając częściowo badania Witta (który podawał pająkom również meskalinę i strychninę – tę ostatnią stosuje się jako trutkę na szczury). Dorzuciliśmy jeszcze schemat dla LSD pochodzący z badania z 1984 roku.

Co ciekawe, niewielkie dawki LSD sprawiały, że pająki tworzyły bardziej uporządkowane sieci, zaś wyższe dawki tej substancji wpływały na pająki podobnie jak inne substancje psychoaktywne.

Źródło: Książka Rainera Foelixa “Biology of Spiders”; dr P.N. Witt.

A tak wyglądały sieci z oryginalnych badań prowadzonych przez Petera Witta:

Źródło: Peter Witt

Ciekawostką jest to, że naukowcy NASA pod wpływem badań w tej dziedzinie doszli do wniosku, że można wykorzystywać pająki i ich sieci do wykrywania substancji psychoaktywnych. Nie słyszałam jednak dotąd o żadnym przypadku wykorzystywania tych zwierząt właśnie w takim celu.

Źródło: D. A. Noever, R. J. Cronise, R. A. Relwani. 1995. “Using spider-web patterns to determine toxicity”. NASA Tech Briefs 19(4):82

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów