captcha image

A password will be e-mailed to you.

mapka panstarrs
Jak wczoraj pisaliśmy od dziś na naszym niebie zaczyna się pojawiać kometa PANSTARRS. Będzie ją można obserwować tuż po zachodzie słońca.

Ponieważ jednak PANSTARRS nie należy do bardzo jasnych komet, to najlepiej obserwować ją przez lornetkę. Gołym okiem przypomina średniej wielkości gwiazdę. Z tego też powodu najłatwiej ją znaleźć… wiedząc gdzie szukać.

Pomoże w tym mapka, którą przygotowała Pracownia Komet i Meteorytów (http://bit.ly/YUsczS). Pokazuje ona gdzie w pół godziny po zachodzie słońca w kolejnych dniach będzie widoczna kometa – liczby 10, 12, 14 itd. to kolejne dni marca. Jak widać z dnia na dzień będzie coraz wyżej. Upraszczając – zwykle będzie ją widać nieco w lewo i w górę od miejsca, gdzie zniknęło słońce.

Dziś warto jej wypatrywać koło 18.00, bo słońce zachodzi o 17.32. Choć zapewne wszędzie i tak są chmury 🙁

PANSTARRS nie będzie najłatwiejsza do obserwacji. Nawet w najlepszym momencie będzie ledwie kilkanaście stopni nad horyzontem. Oznacza to, że aby ją zobaczyć trzeba mieć czyste pole widzenia – idealnie jest być nad morzem. Nieźle działa też wejście np. na wysoki budynek.

Tu jeszcze mapa z widocznymi gwiazdami. Pochodzi z aplikacji Sky Safari.

panstarrs z gwiazdami

Poza Pracownią Komet i Meteorytów warto też śledzić stronę Karola Wójcickiego (http://bit.ly/KarolWojcicki) – możecie go znać choćby z telewizji. Polecamy też fanpage Niebo Kopernika (http://on.fb.me/YUsdnB).

Jeśli uda się Wam coś zobaczyć, koniecznie dajcie znać! Będziemy też dawali znać co się dzieje i czy ktoś coś wypatrzył.

Nie ma więcej wpisów