captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Goryl i lustro. Fot. Xavier Hubert Brierre

Goryl i lustro. Fot. Xavier Hubert Brierre

Co do tego, że zwierzęta widzą się w lustrze nie ma wątpliwości. Gdyby jednak ktoś nie był pewny, to poniższy film powinien sprawę wyjaśnić

Jak jednak zachowają się zwierzęta żyjące na wolności, które nie miały szans zetknąć się z lustrem? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć francuski fotograf Xavier Hubert Brierre, który w tym celu wybrał się do Środkowej Afryki, do Gabonu. Tam w różnych miejscach umieszczał duże (i mocne) lustra, obok ustawiał kamery włączane przez czujniki ruchu i czekał.

Materiał jest świetny. Mój ulubiony typ to szympansy pojawiające się dokładnie w 2:01, ale reakcje goryli też robią niesamowite wrażenie. No i słoń. Słoń z całym swoim słoniowym spokojem.

Ale to tylko obserwacje, tymczasem tak zwany test lustra to poważne narzędzie badawcze służące określaniu samoświadomości zwierząt. Świadomość istnienia samego siebie okazuje się być rzadkim i skomplikowanym osiągnięciem ewolucyjnym, które pojawia się u zaskakujących grup zwierząt.

Jak działa test lustra? Zwierzęciu robi się na ciele, w niedostrzegalnym dla niego miejscu, znak. W przypadku szympansów maluje się kropkę na przykład nad brwią i na uchu. U ptaków – mocuje kolorową naklejkę na szyi. Ważne, by oznaczenie nie przeszkadzało i nie było odczuwalne.

Następnie obserwuje się zwierzę odnotowując jak często dotyka różnych obszarów ciała. Potem umieszcza się je przed lustrem i dalej obserwuje. Jeśli okaże się, że zwierzę zdecydowanie częściej dotyka oznaczonej części ciała kiedy widzi siebie w lustrze, to… No właśnie. Uznaje się, że ma świadomość tego, że w lustrze widać nie inne stworzenie, ale właśnie lustrzane odbicie obserwującego siebie zwierzaka.

Całe doświadczenie opracował Gordon Gallup w 1970 roku.

Kto przeszedł test lustra?

Ludzie (gdy mają około 18 miesięcy)

Słonie

Szympansy – zwyczajne i bonobo

Orangutany

Goryle

Delfiny butlonose

Orki i orki karłowate

Sroki zwyczajne

Oczywiście można dyskutować nad tym, czy rozpoznanie w lustrze kropki na swoim ciele wystarczy, by stwierdzić, że zwierzę ma samoświadomość. W wątpliwość poddaje się również sens takiego testu u zwierząt, których głównym zmysłem nie jest wzrok. U niektórych zwierząt kolorowy znak na ciele nie może nie być wystarczająco silnym bodźcem, by wzbudzić ich zainteresowanie.

Nie ma więcej wpisów