Dramatyczne zdarzenia dotyczące wielu ludzi zmieniają nagle rytm życia i stawiają wszystko na głowie. Tak było 11 września 2001 roku (kto pamięta?), tak było, gdy zaczęła się pandemia. I podczas gdy miliony ludzi zastanawiają się co będzie dalej, jak żyć, jak sobie radzić z tym co się dzieje, są też tacy, którzy dostrzegają w tym wyjątkową okazję do zrobienia czegoś niezwykłego.
Przyznam, że ogromne wrażenie zrobił na mnie projekt, który ruszył właśnie 11 i 12 września 2001 roku. Projekt, którego celem było badanie ludzkiej pamięci i tego, jak zapominamy pewne rzeczy albo sami modyfikujemy swoje wspomnienia. W skrócie – chodziło o to, jak ludzie zapamiętali moment, w którym dowiedzieli się o uderzeniu samolotów w WTC: gdzie byli i co czuli? Wyniki tego badania są niezwykłe i nieco przerażające (przynajmniej ja to tak odbieram) – z jednej strony szybko zapominamy o tym, jak było naprawdę i zastępujemy to „lepszymi” wspomnieniami, a z drugiej bardzo skutecznie przekonujemy samych siebie, że ta nowsza wersja wspomnień jest jedyną prawdziwą. O tym badaniu możecie więcej przeczytać w tekście, do którego link macie tu:
Nie tak gwałtowne, choć nie mniej dramatyczne przeżycia towarzyszyły pandemii COVID-19. Tu było znacznie więcej czasu na analizy i rozważania, więc i badań jest znacznie więcej. Jednym z nich było wykorzystanie faktu, że podczas pandemii zamknięto dla publiczności ogrody zoologiczne. To wydarzenie naprawdę wyjątkowe, bo niejako z definicji zoo jest otwarte przez ogromną większość czasu.
Taka zmiana bardzo wiele znaczyła dla zwierząt – szczególnie tych społecznych, o najwyższej inteligencji. Badacze z Nottingham Trent University, Harper Adams University i University of Wolverhampton postanowili zbadać naczelne mieszkające w ogrodach zoologicznych. Pod lupę wzięli oba gatunki szympansów, goryle nizinne i pawiany oliwkowe. Badano zwierzęta w ogrodzie zoologicznym Twycross i parku safari Knowsley.
Okazało się, że podczas nieobecności zwiedzających goryle spędzały więcej czasu samotnie i więcej odpoczywały. Z kolei szympansy zwyczajne mniej jadły i mniej interesowały się swoimi wybiegami. Bonobo również częściej przebywały same. Z kolei pawiany bez towarzystwa zwiedzających wykazywały więcej zachowań dominacyjnych i seksualnych.
Choć interakcje z odwiedzającymi bywają zarówno pozytywne, jak i negatywne dla zwierząt, to wyraźnie widać, że stanowią istotny element ich życia i stanowią element zachowań stadnych. Obserwowano też, jak goryle żyjące w naturze samotnie, zmieniały swoje zachowania w zależności od natężenia ruchu w zoo wykorzystując różne obszary ich wybiegu.
Badanie posłuży m.in. dopasowywaniu ilości zwiedzających i organizacji przestrzeni tak, by zapewnić zwierzętom możliwie najlepsze dla nich warunki życia.
You must be logged in to post a comment.