captcha image

A password will be e-mailed to you.

Jaka „domowa chemia” może być przydatna do dezynfekcji powierzchni i tkanin? Alkohol, środki na bazie chloru i detergenty na pewno zadziałają, ale czy skuteczny może być również ocet, kwasek cytrynowy i kwas jabłkowy? Co należy dezynfekować, a co po prostu myć?

W tym artykule opieram się na informacjach i badaniach udostępnianych przez największe agencje zajmujące się ochroną zdrowia: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Czy zatem domowe środki, np. ocet, są skuteczne wobec koronawirusa? Domowe środki – owszem, ale tylko niektóre. Niestety, ocet do nich nie należy. Mimo że wykazuje pewne właściwości odkażające, to jednak nie jest w stanie pokonać koronawirusa ani na gładkich powierzchniach, ani też na ubraniach, po rozpyleniu. Również inne domowe środki, takie jak kwasek cytrynowy czy kwas jabłkowy, są nieskuteczne wobec nowego koronawirusa.

Jak długo koronawirus przetrwa na różnych powierzchniach?

Badania pokazują, że na szkle, stali nierdzewnej i plastiku koronawirusy mogą przetrwać od dwóch godzin do nawet 9 dni. Według najnowszych doniesień SARS-CoV-2 przetrwał na różnych powierzchniach w kabinach pasażerów wycieczkowca “Diamond Princess”, którzy przeszli COVID-19 objawowo i bezobjawowo, aż do 17 dni. Według danych ECDC na miedzi koronawirus utrzymuje się do czterech godzin.

Inne badania mówią z kolei, że na papierze gazetowym koronawirusy są w stanie przetrwać do 72 godzin, a na tkaninie – do 96 godzin.

Według danych ECDC w powietrzu, w zamkniętym pomieszczeniu, koronawirus utrzymuje się do trzech godzin.

Poza zamkniętymi pomieszczeniami wirus ginie w podwyższonej wilgotności i pod wpływem promieniowania UV. Dane zebrane podczas badań wirusa SARS z 2002 roku pokazują, że ten koronawirus bardzo długo się przechowuje (do 21 dni) zarówno w temperaturze 4°C, jak i -80°C. W temperaturze pokojowej – nieco krócej, choć i tu pozostaje stabilny. Ginie, gdy zostanie wystawiony na temperaturę 56°C przez okres co najmniej 15 minut.

Które powierzchnie i w jaki sposób powinno się dezynfekować?

Dezynfekować powinniśmy przede wszystkim stoły oraz blaty kuchenne, klamki, przełączniki światła, uchwyty mebli, powierzchnie biurek, telefony, klawiatury, toalety, krany i zlewy. Pamiętajcie też o odkażaniu kluczy.

Zarówno europejska agencja ECDC, jak i amerykańskie CDC zalecają dwustopniową dezynfekcję powierzchni pod kątem SARS-CoV-2 (prowadzoną w jednorazowych rękawiczkach):

1) Najpierw należy umyć daną powierzchnię wodą z detergentem, np. mydłem. Detergenty uszkadzają otoczki lipidowe wirusów, wskutek czego te ostatnie stają się nieaktywne (to dlatego mycie rąk jest takie skuteczne w przeciwdziałaniu zakażeniu).

2) Aby zdezynfekować powierzchnię (i mieć 100-procentową pewność, że żadne koronawirusy się na niej nie uchowały), należy zastosować alkohol etylowy w stężeniu około 70 proc. lub większym. Nawet wódka ma zbyt niskie stężenie alkoholu, by była skuteczna w zwalczaniu koronawirusa.

Ewentualnie…

Zamiast alkoholu można zastosować roztwór wody i środka czyszczącego na bazie chloru, czyli wybielacza. CDC podaje nawet przepis na samodzielne sporządzenie domowego środka do dezynfekcji powierzchni pod kątem koronawirusa: należy rozpuścić 4 łyżeczek wybielacza (na bazie chloru) w około litrze wody.  

Takie instrukcje podaje CDC. Istnieje więcej środków do dezynfekcji powierzchni pod kątem SARS-CoV-2, a ich pełną listę znajdziecie POD TYM LINKIEM.

Alkohol jest skuteczny do dezynfekcji powierzchni takich jak metal, plastik czy szkło. Można nim też przemywać skórę rąk. W przypadku wybielacza należy najpierw sprawdzić na opakowaniu, czy na pewno nie uszkodzi danej powierzchni. W żadnym wypadku nie należy przemywać nim skóry, bo może wywołać oparzenia.

Również spryskiwanie powyższymi środkami ubrań w obronie przed koronawirusem mija się z celem, a w przypadku wybielaczy może prowadzić do odbarwienia tkaniny. Nie ma sensu też spryskiwać całego ciała alkoholem – wystarczy umyć się wodą z mydłem, a zdezynfekować wyłącznie dłonie.

Nie ma sensu dezynfekować podłóg czy powierzchni wszystkich mebli. W takich sytuacjach wystarczy umycie tych powierzchni wodą z detergentem. Jeśli na kontakt z wirusem mogła być narażona wykładzina dywanowa, ją również należy przemyć wodą z detergentem lub środkiem czyszczącym odpowiednim do stosowania na tego typu powierzchniach.

Jak usunąć koronawirusa z tkanin?

Ubranie i ręczniki, które mogły mieć kontakt z SARS-CoV-2, należy uprać w pralce w detergencie, najlepiej w temperaturze wyższej niż 50 stopni C (jeśli instrukcje na metce na to pozwalają), ewentualnie z dodatkiem wybielacza, jeśli typ tkaniny na to zezwala. Badania prowadzone na wirusie SARS z 2002 roku pokazują, że koronawirusy skutecznie niszczy ekspozycja na temperaturę od 56 st. C przez minimum 15 minut. Zasłony i mniejsze dywany należy prać w detergencie w najwyższej dozwolonej temperaturze, zgodnie z instrukcjami producenta.

Nie ma na razie konkretnych zaleceń agencji zajmujących się ochroną zdrowia co do tego, czy i w jaki sposób w domowych warunkach dezynfekować buty. W obecnej sytuacji po prostu najlepiej jest zdejmować i przechowywać je blisko drzwi lub nawet przed drzwiami, jeśli to możliwe.

Nie ma więcej wpisów