captcha image

A password will be e-mailed to you.
Wybrzeże Japonii przed i po tsunami. Fot. Google

Wybrzeże Japonii przed i po tsunami. Fot. Google

 

Autorem tego poruszającego zestawienia jest Google, który stworzył interaktywną mapę okolic uszkodzonej elektrowni Fukushima. W 2011 roku uderzyło w nią tsunami i doszło do radioaktywnego wycieku.

Do funkcji Street View Google dodał przejazdy ulicami 12 najbardziej zniszczonych wówczas miast. Można też porównywać zdjęcia wykonane przed 11 marca 2011 roku i obecnie w zamkniętej dziś strefie. Są one gromadzone w serwisie „Memories for the Future” (http://www.miraikioku.com/en/) stworzonym dla ocalałych po tej katastrofie. Ludzie, którzy zapewne nie wrócą już do swoich domów, mogą tam odnaleźć pamiątki przeszłości.

Z tej strefy w 2011 roku ewakuowano ponad 400 tys. ludzi. Od niedawna w niektóre jej rejony mogą wchodzić dawni mieszkańcy, ale tylko w ciągu dnia. Około 8000 osób uprząta zniszczenia w specjalnych rękawicach i maskach na twarzach – jeszcze rok temu musieli nosić pełne kombinezony ochronne.

Tsunami na japońskim wybrzeżu wywołane było trzęsieniem ziemi o magnitudzie 9 st. w skali Richtera z epicentrum niedaleko wybrzeża Japoni. Zginęło wówczas około 19 tys. osób.

O tym, jak daleko dotrze przez ocean wciąż istniejące skażenie z Fukushimy, piszemy tutaj.

 

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów