captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

wulkanYT

Nie od dziś wiemy, że jeśli ziemia drży i ruchy sejsmiczne odnotowywane są w jednym z miejsc ziemi, to samo zaczyna się dziać gdzieś indziej. Kilkanaście dni temu donosiliśmy o spektakularnym wybuchy Etny teraz zobaczcie co jeszcze dzieje się na naszej planecie.

Dlaczego tak się dzieje, że wulkany wybuchają jednocześnie? To proste – powodują je ruchy tektoniczne. Płyty poruszając się uderzają i ocierają się wywołując trzęsienia Ziemi oraz… wybuchy wulkanów. Za trzy niżej wymienione wybuchy odpowiada ruch płyty pacyficznej – choć Jawę i Amerykę dzieli ogromna odległość, to jednak są one położone na jej skrajach. Płyta ta najprawdopodobniej znów wykonała ruch ku zachodowi – to jej poruszanie się sprawia, że państwa wyspiarskie Azji wschodniej są narażone na niemal ciągłe trzęsienia Ziemi i wybuchy wulkanów.

2000px-Plyty_tektoniczne.svg

15 głównych płyt tektonicznych. Rys. Adi4000

Po czterech latach braku aktywności obudził się Mount Bromo – wulkan we wschodniej części Jawy. Już ewakuowano okoliczną ludność, ale na razie wybuch nie daje się we znaki, tak jak pięć lat temu. Wtedy zamknięto lotnisko w Malang (miasto wielkości Krakowa) na ponad dziesięć dni. Zobaczcie jak budzi się bestia.

Sporą niespodzianka jest natomiast przebudzenie się – po 110 latach – Momotombo. Wulkan w Nikaragui zaczyna wyrzucać słupy dymu. Z pokładu samolotu wygląda to tak:

A skoro jesteśmy już w Ameryce Południowej – warto przypomnieć o Colimie. Ten to ma wygląd! Ma wysokość 3839 metrów npm, a dodatkowo wybucha z taką siłą, że tworzy dymiący komin o wysokości nawet 2,5 km. Kilkanaście dni temu wyglądało to tak:

Na koniec uspokajamy – najsłynniejszy polski wulkan, czyli sudecka Ostrzyca Proboszczowicka, od trzeciorzędu uparcie milczy.

5
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Crazy NaukaDMatia00Jedna płyta, trzy wybuchy – Crazy Nauka | Crazy Nauka | Królowa Margot.Striptiz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
a00
Gość
a00

“spektakularnym wybuchy Etny (Link) ” link nie działą

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Dziękujemy. Przepraszamy. Poprawione.

DMati
Gość
DMati

To jeszcze poprawcie sobie zagnieżdżenie disqusa, kilka miesięcy temu wam zgłaszałem w komentarzach i nadal to samo ;]

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Hmm. U nas nie ma tego efektu…

trackback
Jedna płyta, trzy wybuchy – Crazy Nauka | Crazy Nauka | Królowa Margot.Striptiz

[…] Źródło: Jedna płyta, trzy wybuchy – Crazy Nauka | Crazy Nauka […]

Nie ma więcej wpisów