captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Jedno badanie DNA, które na zawsze zmienia spojrzenie na świat Fot. Momondo

Jedno badanie DNA, które na zawsze zmienia spojrzenie na świat Fot. Momondo

Francuzka uważa Niemców za ograniczonych, mężczyzna z Bangladeszu nie lubi ludzi z Indii i Pakistanu, Islandczyk jest przekonany o swojej wyższości i czystości swej krwi.

A potem wszyscy ci ludzie biorą udział w badaniu DNA, które pokazuje ich przybliżone pochodzenie etniczne. Dowiadują się, skąd pochodzą ich przodkowie. Twardy Brytyjczyk odkrywa w sobie niemiecką krew, „czystej krwi” Islandczyk okazuje się częściowo Hiszpanem, Portugalczykiem, Włochem, Grekiem z domieszką mieszkańca Wschodniej Europy.

Największe zaskoczenie przeżywa Kurdyjka. Najlepiej zobaczyć to samemu.

W filmie można włączyć polskie napisy klikając kółko zębate po prawej na dole.

Nas natomiast zastanowiło, na ile realne są takie badania. Pomijając teatralność całej sceny (w końcu to reklama wyszukiwarki lotów, hoteli itp.) podobne badanie DNA faktycznie działa. Sprawdzając charakterystyczne punkty w naszym materiale genetycznym można z dużym przybliżeniem stwierdzić, że wśród naszych przodków znajdowali się przedstawiciele konkretnych grup etnicznych.

Dokładność wyniku może zależeć od wielu czynników – dużym ułatwieniem będzie przynależność do izolowanych niegdyś grup takich jak Żydzi aszkenazyjscy. Z kolei na przykład Portugalczycy sami w sobie są mieszanką Celtów, ludów iberyjskich, Luzytan, Rzymian, Wizygotów, Wandalów i wielu innych ludów.

Koszt podobnego badania nie jest zbyt wysoki, wynosi około 600 zł. W sieci można znaleźć firmy wykonujące takie „genetyczne usługi”.

Zobacz też: Trudno uwierzyć, ile emocji wywołuje ten prosty film o uzależnieniu

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
EmaliowanyKrzysztof
EmaliowanyKrzysztof
5 lat temu

Śłina z flegmą pozwoli znaleść twoich przodków 5000 lat wstacz. Takiego bulshitu od dawna nie ogladałem.To dlaczego mnie kłuto jak zwierzę by się dowiedzieć że mój ojciec to mój ojciec?!… mogłem przecież napluć do probówki… Małym dzieciom zcierasz naskurek z wewnętrznej watrstwy polika. czemu nie zbiera się jego śliny?! Bo to nie działa!!!! już w silinie mamy enzymy stóre skutecznie zniszczą porą ilość DNA a wszystkim innym co wątpią w zasadność tego co mówię. Powiem tak wszyscy wywodzimy się z Afryki ale to były czasy kiedy byliśmy cholernymi australopitekami(czyt. małpami dwunożnymi)

AluminiowyMarcin
AluminiowyMarcin
Reply to  EmaliowanyKrzysztof
5 lat temu

Ustalenie czy twój ojciec, to konkretnie „ten koleś” jest deczko inną sprawą, niż ustalenie, że twój ojciec (kimkolwiek był) jest np. Indianinem.

maurycy
maurycy
Reply to  EmaliowanyKrzysztof
4 lat temu

Podając australopiteka za naszego przodka udowodniłeś, że na prawdę nie wiesz o czym piszesz …

janekjaw33
janekjaw33
Reply to  EmaliowanyKrzysztof
4 lat temu

po twojej wypowiedzi wnioskuje że Ty na prawdę pochodzisz od dwunożnej małpy

Maria
Maria
5 lat temu

Genetyka nie jest nauką bo zarówno urządzenia jak i sama metoda sekwencjonowania DNA pochodzą od jednego producenta. Widocznie skoro skończyła się wiarygodność horoskopów trzeba było wymyśleć jakąś nową głupotę tylko po to, żeby zwalić odpowiedzialność za swoje życie na coś innego.

Krzysztof D
Krzysztof D
Reply to  Maria
5 lat temu

Jak nie jest nauką to czym niby jest? To chemia nieorganiczna, biochemia, hodowla selektywna, wirusologia to według pani jakieś „hokus pokus” No i choroby genetyczne typu mukowiscydoza, hemofilia, daltonizm są kwestią wyborów życiowych. A może trochę łagodniej, bo mogło mnie trochę ponieść. Spotkała pani jakiegoś grubasa z pączkiem w gębie, który tłumaczył się z otyłości tekstem : ” No takie mam geny. Dieta? Po co i tak będę gruby „. Albo ucznia mówiącego że: „Matematyka? Tata był z rachunków kiepski, dziadek też, to po co mam się uczyć tych durnych całek i pochodnych.” Wtedy przepraszam za pierwszą część postu i… Czytaj więcej »

kim
kim
5 lat temu

trochę śmieszne sądzić, że ktoś jest jakiś z pochodzenia bo to nie tylko genetyka wpływa na to kim jesteśmy całościowo, a raczej połączenie kultury, wychowania i genetyki.

Magdalena P.
Magdalena P.
3 lat temu

Zgadza się, głośna sprawa, dobrze napompowana kampania reklamowa, i też mam co do tych metod wiele wątpliwości. Na pewno nie można traktować ich jako pewnik. Mimo wszystko, zastanawiam się, czy istnieje coś takiego, jak miejsce pochodzenia wspólne dla każdego człowieka. W ten sposób można by rozstrzygnąć czy teorie dotyczące tego, że człowiek wziął się z jednego miejsca na Ziemi, nim rozpoczął wędrówkę o przeżycie, mają jakiekolwiek podstawy. Oczywiście, teoretycznie, gdyż o wiarygodności badań rozstrzygnąć nie można.

KRZYSZTOFULOS
KRZYSZTOFULOS
2 lat temu

cyt: „Żydzi aszkenazyjscy” jeśli już to chazarowie (lub chazarzy) aszkenazyjscy” bo żydami to lud ten został z wyboru – wybrali judaizm…

Nie ma więcej wpisów
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x