captcha image

A password will be e-mailed to you.
"Syberyjski jednorożec" - obraz Heinricha Hardera. Źródło: Wikimedia

“Elasmotherium” – obraz Heinricha Hardera z 1920 roku. Źródło: Wikimedia

Nie były subtelnymi istotami przypominającymi białe konie z rozwianymi grzywami. Zwierzęta, które stały się pierwowzorem jednorożców, w istocie były… nosorożcami. Teraz okazuje się, że żyły jeszcze w czasach, kiedy po Ziemi chodzili już ludzie.

Wiadomo, że legendom o smokach początek dały wykopywane tu i ówdzie szczątki dinozaurów. Aż trudno uwierzyć, że i w podaniach o jednorożcach jest ziarno prawdy i że to również wykopaliska legły u podstaw tego mitu.

Tym, co zainspirowało ludzi do stworzenia go, były najprawdopodobniej szczątki wymarłych nosorożców z gatunku Elasmotherium sibiricum. Zwierzęta te przez ponad 2,5 mln lat zamieszkiwały Azję Środkową, Rosję i Europę Wschodnią. Sporo ich kości odnaleziono na Syberii, dlatego nazywane bywają „syberyjskimi jednorożcami”. Były zwalistymi zwierzętami o masie czterech ton i wysokości dwóch metrów w kłębie. Bliżej im było do mamutów niż dzisiejszych koni.

Wyglądały więc raczej tak:

Elasmotherium sibiricum, rekonstrukcja. Autor: Bogdanov/Wikimedia

Elasmotherium sibiricum, rekonstrukcja z 2006 roku. Autor: Bogdanov/Wikimedia

Do niedawno sądzono, że nosorożce Elasmotherium sibiricum wymarły przed 350 tys. lat. Tymczasem badania, przeprowadzone niedawno przez rosyjskich naukowców z Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu, pokazują, że „syberyjskie jednorożce” mogły żyć jeszcze przed 29 tys. lat, a więc w późnej epoce lodowej. Taki właśnie wiek ma czaszka osobnika z tego gatunku, którą Rosjanie przebadali metodą radiowęglową. Została odnaleziona w Kazachstanie w latach 80. i jest przechowywana w Muzeum Natury w kazachskim mieści Pawłodar. Ku zaskoczeniu naukowców okazała się o wiele młodsza niż większość dotychczas przebadanych kości wymarłych nosorożców. Najwidoczniej zwierzęta te współistniały na tych terenach z ludźmi, którzy zawitali tutaj przed 45 tys. lat.

Źródło

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów