captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Kupuj mięso z pewnych źródeł. Fot. Wikimedia/Tom Adriaenssen

Kupuj mięso z pewnych źródeł. Fot. Wikimedia/Tom Adriaenssen

Mieszkaniec Chin, który był “wielkim fanem spożywania surowej wołowiny”, doczekał się niecodziennego domownika w postaci sześciometrowego tasiemca, donosi The New England Journal of Medicine.

Po dwóch latach ciągłych bólów brzucha, braku apetytu i chronicznej anemii, symptomy mężczyzny uległy nagłemu pogorszeniu w postaci bólu podbrzusza, wymiotów, ogólnego osłabienia i bardzo szybkiemu gubieniu wagi. Pogorszenie zdrowia nareszcie zmusiło go do odwiedzenia lekarza, gdzie natychmiast skierowano go na odpowiednie badania.

I chociaż przegląd nie wykazał nic zaskakującego, w stolcu mężczyzny natrafiono na onkosferę – larwalną formę tasiemca.

Lekarze dali pacjentowi prazykwantel, lek zwalczający pasożyty oraz mannit, lek przeczyszczający. To połączenie najpierw paraliżuje robaka, a następnie “wyrzuca” go z ciała poprzez przyspieszenie defekacji.

Winowajca całego zamieszania. Fot. The New England Journal of Medicine

Winowajca całego zamieszania. Fot. The New England Journal of Medicine

Po zbadaniu wydalonego robaka, bazując na uwielbieniu mężczyzny do jedzenia surowej wołowiny, lekarze zdiagnozowali u pacjenta tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata). Tasiemce wchodzą do ciała jako jaja lub larwy wraz ze skażonym jedzeniem – szczególnie surowym lub niedogotowanym mięsem – przechodząc w końcu do jelita cienkiego, gdzie czepiają się jego ścianek. Mogą żyć tam całymi latami, często nie powodując nic poza uczuciem pełnego żołądka i drobnymi mdłościami.

Jian Li, jeden z lekarzy, który badał ten przypadek, zdradził portalowi Live Science, że tasiemce są w rzeczywistości bardzo rzadko spotykane w Chinach centralnych, gdzie miało miejsce całe zdarzenie. Chociaż pewne części Chin cierpią na wysoki procent zakażeń tasiemcem, w centrum nie natknięto się na żaden przypadek od 30 lat. Tasiemce są również bardzo rzadkie w Stanach Zjednoczonych i Europie, chociaż kraje rozwijające się mają wyższy wskaźnik zakażeń.

Trzy miesiące później, mężczyzna wrócił do pełnego zdrowia, a do tego znowu ma apetyt – oby tym razem bez surowej wołowiny.

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów