captcha image

A password will be e-mailed to you.
Felix Baumgartner tuż przed skokiem. Fot. Red Bull Stratos

Felix Baumgartner tuż przed skokiem. Fot. Red Bull Stratos

Dokładnie rok po szalonym skoku Felixa Baumgartnera do sieci trafił cały film z tego wydarzenia, pokazujący to, co nagrały trzy kamery umieszczone na kombinezonie austriackiego skoczka. Dodatkowo można śledzić pomiary wysokościomierza, prędkościomierza, tętno Baumgartnera i przeciążenie. Wciąż trudno nam sobie wyobrazić, jak mu się udało zrobić ten krok na zewnątrz, kiedy od Ziemi dzieliło go 39 km pustki.

Podczas lotu pobił kilka rekordów świata:

Maksymalna prędkość pionowa: 1 357,6 km/h / Mach 1,25

Największa wysokość skoku: 38 969,4 m

Pionowa długość spadku swobodnego: 36 402,6 m

 

A oto film pokazujący 9 minut lotu Baumgartnera:

 

Ku górze wznosił się ponad 2,5 godziny w balonie stratosferycznym, a powrót na Ziemię zajął mu zaledwie 9 minut. Ubrany był w kombinezon ciśnieniowy, który uchronił go przed skutkami przebywania w środowisku niemal pozbawionym tlenu. Rozpędził się do ponaddźwiękowej prędkości przekraczającej 1300 km/h. Celem programu Red Bull Stratos, w którym wziął udział Baumgartner, było m.in. przetestowanie sposobów ewakuacji pilotów i pasażerów z samolotów odbywających loty orbitalne. Pełne opracowanie powstało we współpracy m.in. z NASA i firmą Virgin Galactic.

Praktycznie rzecz biorąc, balon Baumgartnera nie dotarł do granic atmosfery, bo one znajdują się na pułapie 100 km. Austriak skoczył ze stratosfery – następnej po troposferze strefie ponad powierzchnią Ziemi.

Przy okazji fizjolodzy wykonali pełen zestaw pomiarów człowieka, który jako pierwszy na świecie przekroczył w trakcie swobodnego lotu barierę dźwięku. Wśród zebranych danych znalazło się m.in. tempo pracy serca i płuc, a także siły działające na skoczka w poszczególnych etapach misji.

W ostatnich dniach opublikowany też został dokument na temat skoku Baumgartnera pt. „Misja do granic przestworzy”. Tutaj możecie zobaczyć jego zwiastun:

Czego u nas szukaliście?

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Dawid95 Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dawid95
Gość
Dawid95

Jemu podczas korkociągu stanął czujnik czy pikawa?

Nie ma więcej wpisów