captcha image

A password will be e-mailed to you.

Ogólnopolski finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2016. Fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Od kilku lat bacznie obserwujemy Konkurs Naukowy E(x)plory i jego laureatów. Ta impreza wyrosła na prawdziwą kuźnię naukowych talentów, a Crazy Nauka jest jej stałym patronem medialnym.

Jutrzejsza impreza będzie miała charakter „dwa w jednym”: obejmie Konkurs Naukowy E(x)plory oraz Kongres E(x)plory Innowacje, skierowany do młodych innowatorów i startupów. To wszystko w ramach regionalnej, warszawskiej edycji E(x)plory – wydarzenia adresowanego do młodych naukowców.

Mówiąc o „młodych” naukowcach, mam na myśli NAPRAWDĘ młodych ludzi, w przedziale wiekowym 13-20 lat. Jeśli wydaje się Wam, że te dzieciaki nie potrafią robić nauki przez wielkie „N”, to jesteście w błędzie. E(x)plory wydało takie naukowe gwiazdy jak Wojtek Różowski, zdobywca aż dwóch nagród w ubiegłorocznym konkursie Intel ISEF uznawanym na naukowe mistrzostwa świata dla młodzieży. Laureaci E(x)plory tworzą własne firmy, w ramach których rozwijają swoje projekty, a także błyszczą w laboratoriach najbardziej prestiżowych europejskich uczelni.

Warszawski festiwal jest jednym z pięciu tegorocznych regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory (odbywających się też w Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu i Podzamczu k. Kielc). W jutrzejszej regionalnej edycji konkursu weźmie udział 29 projektów badawczych. Ciekawa jestem zwłaszcza szczegółów projektu dotyczącego przystosowania maszyny do szycia do potrzeb ludzi z niepełnosprawnością nóg czy autonomicznego systemu odzyskiwania sond stratosferycznych.

W całej Polsce zgłoszono w tym roku do konkursu E(x)plory aż 160 projektów, z czego 140 zakwalifikowało się do regionalnych etapów. Blisko 30 najlepszych projektów wybranych regionalnie otrzyma akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 18-21 października w Gdyni.

Stawką w tym konkursie są nagrody pieniężne, stypendia przyznawane przez prestiżowe polskie uczelnie i organizowane przez nie staże badawcze, a także akredytacje do udziału w międzynarodowych konkursach dla młodych naukowców, w tym do Intel ISEF.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Pełen program Kongresu i arkusz zgłoszenia uczestnictwa znajdują się na stronie www.kongres.explory.pl. Program Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory oraz lista projektów uczestniczących w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory są dostępne na stronie www.explory.pl

Impreza odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku w godzinach 9:30-15:30 w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56.

Przybywajcie!

Polecamy też:

Polska ma genialnych młodych naukowców!

Nie ma więcej wpisów