captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Walka z wirusem Ebola fot. National Geographic Channel/Asylum Entertainment

Walka z wirusem Ebola fot. National Geographic Channel/Asylum Entertainment

To się dzieje. Tu, teraz, wokół nas. 7 miliardów ludzi, błyskawiczny przepływ informacji, możliwość podróżowania z niedostępnymi wcześniej prędkościami. Ostatnie pół wieku to wielki postęp, ale też zupełnie nowe wyzwania.

Choćby epidemie. Choć towarzyszą ludzkości od tysięcy lat, nigdy wcześniej nie miały szansy na tak szybkie rozprzestrzenianie się. Wystarczy kilka godzin, by z serca Afryki dolecieć do środka Europy, a to czas, w którym większość chorób jest jeszcze nie do wykrycia.

Energia. Nic tak jej nie pożera, jak rozwijająca się w szybkim tempie technologiczna cywilizacja. Właśnie taka, jak nasza. Bardzo potrzebujemy nowych źródeł, które pozwolą nam zasilić nasze maszyny, a jednocześnie nie zrujnują planety.

Stymulacja ludzkiego mózgu fot. National Geographic Channel/Asylum Entertainment

Stymulacja ludzkiego mózgu fot. National Geographic Channel/Asylum Entertainment

Nowe czasy z nowymi wyzwaniami wymagają nowego podejścia. I właśnie temu poświęcona jest seria „Megaodkrycia”. Każdy z sześciu odcinków mówi o innym zagadnieniu i o ludziach, którzy wykorzystują absolutnie najnowsze zdobycze ludzkiej wiedzy, by poradzić sobie z wyzwaniami.

Taka seria mogłaby być śmiertelnie nudna – innowacje, odkrycia to tematy, o których słyszymy stale i które bardzo się nam opatrzyły. Dlatego National Geographic Channel postanowił rozegrać sprawę nieco inaczej i powierzył każdy odcinek innemu znanemu hollywoodzkiemu reżyserowi. Kto pracował przy „Megaodkryciach”? Angela Bassett („Tina”, „Dziwne dni”), Peter Berg („Ocalony”, „Hancock”), Paul Giamatti („Idy marcowe”), Akiva Goldsman (Oscar i Złoty Glob za „Piękny umysł”), Ron Howard („Piękny umysł”) i Brett Ratner („Skazany na śmierć”).

Widziałem dwa pierwsze odcinki serii i muszę przyznać, że znać w nich rękę fachowców. Opowieści są dynamiczne, zrealizowane z ciekawymi pomysłami narracyjnymi i estetycznymi.

Kurt Sayenga, producent całej serii wyjaśnia:

Powierzenie serialu dokumentalnego reżyserom, którzy na co dzień zajmują się realizacją hollywoodzkich filmów sprawiło, że mówiąc o kwestiach naukowych opowiadamy ciekawą historię. Tak ja ma to miejsce w zwykłym filmie. Każdy z twórców ma swoje spojrzenie na kwestie wizualne, estetyczne, dlatego styl Megaodkryć wyróżnia się na tle innych filmów dokumentalnych

W najbliższą niedzielę o 22:00 zobaczymy pierwszy odcinek poświęcony pandemiom. Poznamy walkę z niedawną, największą z dotychczasowych, epidemią wirusa Ebola. To wyzwanie, które wymaga zastosowania innych niż dotąd rozwiązań. Nie wystarczy spokojne badanie wirusa, które, być może, po kilkunastu latach przyniesie opracowanie szczepionki. Walka z czasem, wykorzystanie komputerowych symulacji, nowe metody. A przecież Ebola to tylko znany przykład – znacznie więcej ludzi zabija dziś choćby malaria. Jak poradzimy sobie z pandemiami, które mogą pojawić w praktycznie w każdej chwili?

Drugi odcinek „Megaodkryć” mówi o ludziach, których znacie. Ba, może sami nimi jesteście. Chodzi o cyborgi. Rozrusznik serca, proteza ręki czy stawu biodrowego, implant ślimakowy. Na razie takie modyfikacje naprawiają wady czy uszkodzenia organizmu, ale wkrótce będą stosowane po to, by udoskonalić człowieka. Dać mu sprawniejszy umysł, większą siłę i wytrzymałość, odporność na choroby. A za chwilę przyjdzie czas na modyfikacje genetyczne – zaczęliśmy zmieniać sami siebie.

Trzeci odcinek to podróż po mózgu. To najbardziej skomplikowana struktura, jaką znamy we Wszechświecie. Choć stanowi o istocie bycia człowiekiem, tak niewiele o nim wiemy. Ale powoli, krok po kroku rozgryzamy kolejne tajemnice. Uczymy się manipulować wspomnieniami by usuwać te traumatyczne. Poznajemy leki, które tak zmieniają działanie mózgu, że staje się on bardziej elastyczny i działa dłużej bez zmęczenia.

Ludzie-cyborgi - egzoszkielet  umożliwiający chodzenie. fot. National Geographic Channel/Asylum Entertainment

Ludzie-cyborgi – egzoszkielet umożliwiający chodzenie. fot. National Geographic Channel/Asylum Entertainment

W kolejnych częściach „Megaodkryć”na National Geographic Channel  sprawdzimy, jak długo może żyć człowiek. 200 lat wystarczyło, byśmy niemal podwoili długość życia. Ale to wciąż działanie w zakresie fizjologii organizmu – czy można przekroczyć jej granice? Zobaczymy też sposoby na wykorzystanie ekstremalnych ilości energii, które nas otaczają, ale których nie potrafimy wciąż okiełznać. Co powiecie na maszynę napędzaną energią tornada? I jeszcze woda. Mamy z nią kłopot. Niby jest jej na Ziemi tak wiele, ale tej słodkie i dostępnej dla ludzi zostaje coraz mniej. Czy zdołamy sobie z tym poradzić? Czy zdążymy?

Co tydzień będziemy opowiadali o kolejnych wyzwaniach, jakie pojawią się w Megaodkryciach. W tę niedzielę – pandemie.

 

Materiał jest elementem współpracy z National Geographic Channel. Partner nie miał wpływu na tworzone przez nas treści i wyrażane opinie

Nie ma więcej wpisów