captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dlaczego Kamelopardalidy były niewypałem?

Dlaczego Kamelopardalidy były niewypałem?

Co się stało z Kamelopardalidami? Miało być ich setki, ba – nawet 1000 na godzinę. Było… 5-10. Niestety, tak to bywa ze zjawiskami, które mają w sobie duży element losowości. Podobną porażką była kometa ISON, która nie przeżyła spotkania ze Słońcem. Porażki zdarzają się też zorzom polarnym. Pocieszać się tylko możemy, że to nie wina naszego pechowego położenia geograficznego – w Ameryce meteory były równie marne.

Dlaczego meteory tej nocy zawiodły? Najprawdopodobniej to kwestia niskiej aktywności komety 209P/LINEAR podczas jej przelotu sprzed około 200 lat. Na podstawie obliczeń wiemy, jaka była jej orbita ale nie jesteśmy dziś w stanie stwierdzić, na ile podgrzało ją Słońce. Gdyby była bardziej aktywne, wyrzucałaby więcej materii i zostawiła mocniejszy ślad.

Z jednej strony szkoda, że było tak kiepsko. Z drugiej fajnie, że tak wielu ludzi zainteresowało się zjawiskiem, czegoś o nim dowiedziało a może nawet popatrzyło w niebo. Sami spędziliśmy miły wieczór na leżakach. Ok, w końcu trochę przysnęliśmy, ale noc taka ciepła była

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów