captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Fot. RestaurantAnticaRoma/Pixabay

Fot. RestaurantAnticaRoma/Pixabay

Zaczynasz dzień kawą, a często kończysz drinkiem lub lampką wina? Ta informacja jest więc dla ciebie.

Dwa kubki kawy mogą zrównoważyć negatywne skutki wypijania trzech drinków dziennie. I nie chodzi tu o zneutralizowanie kaca, bo kawa na to nic nie poradzi, tylko o ryzyko rozwoju wywołanych alkoholem chorób wątroby, w tym zwłóknienia i marskości, a także raka. Spore ilości kawy sprawiają też, że ludzie cierpiący na zapalenie wątroby typu C lepiej reagują na leczenie. To wnioski z międzynarodowego raportu Liver Cancer Report 2015, który uwzględnił dane medyczne aż ośmiu milionów osób, w tym ponad 24 tys. chorych na raka wątroby.

O jakich ilościach alkoholu i kawy mowa w raporcie? Chodzi o tzw. jednostki alkoholu, a więc albo 200 gramów piwa o mocy 5 proc., albo 100 gramów wina o mocy 10 proc., albo 25 gramów wódki o mocy 40 proc. W przypadku kawy mowa o kubku standardowej amerykańskiej kawy – americano, innymi słowy o rozwodnionym espresso.

Na korzyść kawy przemawiają przede wszystkim statystyki medyczne. Według badaczy jej dobroczynny wpływ polega na tym, że napój ten zmniejsza ekspresję genów biorących udział w zapaleniu. A daje to najlepsze efekty właśnie w przypadku łagodzenia stanu zapalnego wątroby.

Źródło

 

 

Kawa ulży zmęczonej alkoholem wątrobie
5 (100%) 3 głosów

Nie ma więcej wpisów