captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Klaps dany dziecku działa odwrotnie, niż oczekuje rodzic

Klaps dany dziecku działa odwrotnie, niż oczekuje rodzic

Dla wielu ludzi klaps nie jest właściwie biciem – ot takie rodzicielskie skarcenie. Badania pokazują, że to zupełnie błędne myślenie. Analiza badań, które prowadzone są od 50 lat i objęły w sumie ponad 160 000 osób pokazała, że klaps daje nieoczekiwanie poważne negatywne efekty.

Przede wszystkim danie klapsa działa odwrotnie, niż spodziewa się rodzic. Niczego dziecka nie uczy – wręcz odwrotnie, sprzyja dalszemu nieposłuszeństwu. Co więcej nawet zwykłe klapsy podnoszą u dziecka poziom agresji, powodują zaburzenia w kontaktach społecznych oraz negatywne, krytyczne nastawienie do rodziców

Badania, które podsumowuje opisywana analiza objęły również długofalowe efekty karania dzieci klapsami. Okazuje się, że ludzie, którzy doświadczyli tego rodzaju przemocy częściej zapadają na choroby psychiczne. Zauważono również, że znacznie częściej skłonni są bić w ten sposób swoje własne dzieci.

Istotnym elementem badania było to, że odróżniono w nim wpływ klapsów od innych form przemocy. Klaps został zdefiniowany jako uderzenie otwartą dłonią w pupę lub kończynę dziecka.

Czy to nie przesada? Czy klaps to faktycznie forma przemocy? Cóż – badanie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Klapsy to przemoc, choć odmienna od brutalnego bicia czy znęcania się nad dzieckiem. Nie należy jednak podchodzić do niej pobłażliwie, bo nie tylko nie przynosi żadnych pozytywnych efektów, ale też wyraźnie szkodzi i dziecku i rodzicom.  

Niestety badania przeprowadzone dla Rzecznika Praw Dziecka pokazują, że 58 proc. Polaków aprobuje dawanie klapsów dzieciom. Jednocześnie tylko 32 proc. zdaje sobie sprawę, że w Polsce prawo zakazuje bicia dzieci.

Uprzedzając najbardziej typowe komentarze – niebicie dzieci nie jest równoznaczne z tak zwanym bezstresowym wychowaniem. Brak również dowodów na to, że bicie dzieci przynosi długofalowe korzyści wychowawcze.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

62 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Noname
Noname
5 lat temu

Zdarzało mi się otrzymać tak zwanego klapsa, i muszę się nie zgodzić z opinią możliwości wywołania chorób psychicznych, mówimy o klapsie a nie o biciu dziecka bez opamiętania. Oczywiście ile ludzi na ziemi tyle reakcji, jednak uważam, że dziecko powinno wiedzieć, gdzie jest granica. Słowa nie zawsze działają, często dzieci śmieją się z tego, bądź nawet nie rozumieją co do nich mówimy. Oczywiście nie uważam że bić powinniśmy za wszystko, jednak dziecko musi czuć respekt do rodzica. Co do bezstresowego wychowywania że jest to spowodowane brakiem klapsa, raczej jest to brak czasu na wychowanie własnego dziecka. Dziecko nie jest uczone… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
Reply to  Noname
5 lat temu

W artykule przedstawione są wyniki badań. Trudno z tym dyskutować. Jeśli ktoś ma odwagę stosować klapsy w stosunku do dziecka nawet sporadycznie powinien mieć też odwagę do zmierzenia się z opinią innych na ten temat. Nie istnieją wg mnie powody dla których warto dawać klapsa a tłumaczą takie zachowanie słabość, brak wiedzy i umiejętności rodzica do budowania bezpiecznej, pełnej zaufania relacji co oczywiście wyjaśniania ale jak dla mnie nie zwolni z odpowiedzialności szukania innych bezpiecznych rozwiązań. Do przemyślenia. Pozdrawiam.

Sławek
Sławek
Reply to  Agnieszka
4 lat temu

Ależ oczywiście, że istnieją. Wystarczy sięgnąć po inne wyniki badań. Jest ich cała masa. Do lat 70-tych wręcz dominowały, a potem lewactwo obsiadło naukę i przestały się liczyć fakty, a zaczęła liczyć narzucana z góry doktryna. Nauka przestała być w tym zakresie wiarygodna, bo przyjmowane są do druku wyłącznie prace potwierdzające tezę o negatywnym wpływie kar cielesnych. Po prostu – każde pismo boi się przyjąć prace, które wykazywałyby coś innego. Naukę uprawiają ludzie.
Ja jestem naukowcem i tak – mam odwagę dawać klapsy. Właśnie dlatego, że potrafię ocenić wiarygodność prac.

M.
M.
Reply to  Noname
5 lat temu

Uważam, że dawanie dziecku klapsa jest i karygodne i antywychowawcze i świadczy jedynie o beraku kompetencji rodzicielskich. Dobrze się zastanowiłam i… W artykule jest jasno napisane, że osoby, które są w ten sposób dyscyplinowane CZĘŚCIEJ zapadają na choroby psychiczne, co nie znaczy, że każdy takie problemy będzie mieć. Klaps wiążę się z upokorzeniem i poczuciem krzywdy, a to wpływa zwykle na samoocenę… itd. Pisze Pan/ -i, że nie powinniśmy bić za wszystko, więc za co? Jakie zachowania dziecka uprawniają rodzica do stosowania przemocy? Dziecko jest tak samo człowiekiem jak Pan/ -i i zasługuje na taki sam szacunek. Czy jeśli inna… Czytaj więcej »

Sławek
Sławek
Reply to  M.
4 lat temu

Jest takie miejsce na świecie, które wyprzedza nasz kraj o lekko licząc 100 lat. Nazywa się Singapur. Jest tam stosowana kara chłosty. Społeczeństwo nie wyginęło, a dzieci nie są bardziej chore. Nic się Pani nie zastanowiła, bo w rzeczywistości nie może być mowy o zastanowieniu, gdy wszystkie dane na wejściu są błędne. A tak przy okazji – sprawdziła Pani, jakie badania były brane pod uwagę w tej pracy? Umie to pani ocenić? Prospektywne, randomizowane, jaka była metodologia, itd., itp.? Proszę się nie powoływać na prace, których Pani nie rozumie. A tak przy okazji – na logikę. Zgodzi się Pani, że… Czytaj więcej »

Bekier Piotr
Bekier Piotr
Reply to  Sławek
4 lat temu

Śmiesznie Pan mówi powołując się na naukę, stosując różne triki retoryczne ale nie dając w zamian żadnych badań :). Wielki mi naukowiec. Ciężar dowodu stoi po pana stronie w momencie gdy artykuł przedstawił badania na swoje zdanie. Teraz Pana kolej ale jakoś ich nie widać… Zaraz Pan powie że bardzo ciężko je znaleźć ale od razu mówię, to nie jest wytłumaczenie, badania proszę albo skończ Pan stosować ad personam bo to ani merytoryczne, ani dorosłe

Sławek
Sławek
Reply to  M.
4 lat temu

Proszę pozwolić mi na krótki elaborat, bo widzę, że się Pani przyda. Jeżeli wrzuca Pani do beczki miodu łyżkę dziegciu, to cała beczka miodu nie nadaje się do spożycia. Jeżeli wrzuca Pani do jednego wora dzieci, które nigdy nie dostały klapsa, i te, które były katowane do krwi (nawet jeśli był ich tylko promil), to w badaniu traktującym te dzieci łącznie wyjdzie Pani negatywny wpływ kar cielesnych. Właśnie to robi większość współczesnych badań na ten temat, nie kategoryzując natężenia. Teraz się to trochę zmieniło, natomiast gdy to szaleństwo się zaczynało, to właśnie tak było. Robiono jakąś prymitywną analizę, chi kwadrat,… Czytaj więcej »

Joanna Baranowska
Joanna Baranowska
5 lat temu

POZYTYWNA DYSCYPLINA O KARZE także fizycznej: Skutki długofalowego stosowania kary – 4 „R” kary Wiele osób twierdzi, że system surowości i kar działa. Zgoda, nie twierdzimy, że nie jest skuteczny, a wręcz przeciwnie, przynosi pożądane skutki, bo od razu kładzie kres niegrzecznemu zachowaniu. Jednakże warto zastanowić się, jakie skutki ma stosowanie kary na dłuższą metę i czy naprawdę nam na nich zależy? Reakcja dziecka na długotrwałe stosowanie systemu kar może przybrać formę jednego z tzw. 4 „R” kary. 1. Rozżalenie „To nie w porządku, dorosłym nie można ufać”. 2. Rewanż „Teraz wygrali, ale ja im jeszcze pokażę”. 3. Rebelia czyli… Czytaj więcej »

Noname
Noname
Reply to  Joanna Baranowska
5 lat temu

Zgodzę się z tym co Pani napisała, jednak pisałem o sporadycznych przypadkach używania kary.
Jeżeli dochodzi do nadużycia, to powyższe 4 R dokładnie odwzorowuje jak to dziecko odbiera i zgadzam się w 100%.
Rodzicielstwo to ciężki kawałek chleba.
Pozdrawiam i życzę udanego dnia.

Sławek
Sławek
Reply to  Noname
4 lat temu

Niepotrzebnie się Pan kryguje. I tak już Pan dołączył do barbarzyńców. Ci ludzie są wyznawcami takiej innej formy religii, która się nazywa „pedagogika miłości”. Prowadzi to do nieszczęść.

Pawel
Pawel
Reply to  Sławek
3 lat temu

W jaki sposób miłość może prowadzić do nieszczęść?

Sławek
Sławek
Reply to  Joanna Baranowska
4 lat temu

Droga Pani Joanno, To, że kara ma wychowywać, to jest takie nowoczesne bajdurzenie. Jest ono właśnie źródłem całego nieszczęścia, a pozycja książkowa, na którą się Pani powołuje to z naukowego punktu widzenia właśnie takie bajdurzenie. Biblia bajdurników, można by rzec. 😉 Kara zawsze miała ODSTRASZAĆ. To była jej podstawowa funkcja. Jeśli przy okazji była wychowawcza, to było to traktowane jako atut. Ale to nie był warunek niezbędny. Potem nadeszła era lewactwa w naukach społecznych i lewactwo wymyśliło, że kara ma „wychowywać”. Tymczasem z pedagogiki – ale tej współczesnej – wiadomo, że tak naprawdę ani kary, ani nagrody nie mają tak… Czytaj więcej »

Sławek
Sławek
Reply to  Joanna Baranowska
4 lat temu

Nie ma takiego przekonania i nigdy nie było. Natomiast aby wyregulować jakikolwiek układ potrzebne są plusy i minusy. O jednakowej sile. Osoby takie jak Pani dopuszczają duże plusy, ale co najwyżej maleńkie minusiki. Zdrowe pokolenie na takiej podstawie nie wyrośnie. Tymczasem Azjaci wychowują dzieci normalnie, od rózgi nie stronią i zaczynają być najlepsi na świecie. Praktycznie we wszystkim. Jak Pani chce fundować europejskim dzieciom gorszy start, to bardzo proszę. Byle nie moim.

mamamia
mamamia
5 lat temu

Dostawałam klapsy, lekkie, ostrzegawcze, przywracające do pionu. Nie uważam, aby mnie skrzywiły. Moje dziecko również czasem dostaje klapsa, nie jest to lanie, katowanie, tylko lekkie klepnięcie w celu przywołania do porządku. Mamy cudowny kontakt, i wiele miłości w domu. Mimo sporadycznego klapsa i siedzenia czasem w kącie nasze dziecko ma z nami bardzo silną więź i nie ma niepokojących objawów, jest społeczny, towarzyski i miły dla otoczenia.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  mamamia
5 lat temu

A tak z ciekawości. Bez klapsów nie poradziłabyś sobie z dzieckiem?

mamamia
mamamia
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Są skrajne sytuacje, dziecko traci totalnie kontrolę nad sobą, dużo rozmawiamy, tłumaczymy, ale w sytuacji kryzysowej (naprawdę bardzo rzadko) stosujemy klapsa, takiego lekkiego, kontrolnego mowiącego: synek wracaj na ziemię.

Anita Wasilewska
Anita Wasilewska
Reply to  mamamia
5 lat temu

Co to znaczy traci kontrolę? Ma histerie? To stan fizjologiczny, niedojrzalego układu nerwowego . Rozładowanie emocji, zmęczenia. Nie można tego od tak zatrzymywać, po takim wyladowaniu dziecko sie uspokaja samo, a najczęściej potrzebuje przytulenia. Dziecko w szale coś rozsypuje, niszczy? Może w jego mniemanie to zabawa, a może frustracja? Bardzo łatwo wziąć dziecko na ręce i przenieść w inne miejsce, lub zabrać mu rzeczy które być może niszczy. Może zareaguje histerią, ale kiedy sie uspokoi można z nim spokojnie porozmawiać. Po co bic, jest tyle innych sposobów. Wiele rzeczy robiłam lub nie robilam ze strachu przed rodzicami, z tata niby… Czytaj więcej »

Sławek
Sławek
Reply to  Anita Wasilewska
4 lat temu

Jak Pani dorośnie, a swoją „wiedzę” skonfrontuje z realiami, to pogadamy. Zrozumie też może Pani tatę trochę lepiej niż teraz. Bo na razie to gada Pani te same bzdury, co wszystkie panienki po pedagogice. Pojęcia Pani nie ma o fizjologii układu nerwowego, śródmózgowia Pani nie odróżnia od móżdżku, a 2-3 pytania by mi wystarczyły, żeby to Pani udowodnić z największą łatwością.
Bardzo przepraszam, nie chciałem Pani robić przykrości. Ale jest Pani naprawdę osobą o niedużym rozumku.

Anita Wasilewska
Anita Wasilewska
Reply to  Sławek
4 lat temu

Nie zrobił mi Pan przykrości, ale zastanawia mnie czemu ma Pan potrzebę obrażać innych. To już tylko o Pana problemach świadczy. Byłam dzieckiem i mam swoje dziecko. Nie trafia do Pana argument o tym ,że nie ma do mojego ojca żadnego szacunku za to jaki był. Tyranów nikt nie szanuje, oni wzbudzają tylko strach. Świetnie idzie mi wychowywanie dziecka bez takich mądrości jak Pana, a moje dziecko uczy się w placówce gdzie nie stosuje się kar i nagród, żadnego oceniania i poniżania i mają równie świetnie wyniki. Stosują metodę, która ma już 100 lat i stworzyła ją lekarz na bazie… Czytaj więcej »

Pawel
Pawel
Reply to  Anita Wasilewska
3 lat temu

Anito, możesz powiedzieć coś więcej o tej placówce? 🙂

Anita Wasilewska
Anita Wasilewska
Reply to  Pawel
3 lat temu

To poważne zainteresowanie, czy sarkazm ? To jest po prostu placówka Montessori. Wychowawcy doskonale znają założenia Marii i je stosują . Zreszta mają zwyczajny szacunek, cierpliwość do dzieci i znajomość roznych faz jakie przechodzą dzieci.

Pawel
Pawel
Reply to  Anita Wasilewska
3 lat temu

Poważne, jak najbardziej!

Pawel
Pawel
Reply to  Anita Wasilewska
3 lat temu

Dzięki 🙂

Pawel
Pawel
Reply to  Anita Wasilewska
3 lat temu

Anito, sama do tego doszłaś, czy miałaś jakąś pomoc, przykładowo w postaci terapeuty?

Anita Wasilewska
Anita Wasilewska
Reply to  Pawel
3 lat temu

Czułam to od jakiegoś nastego roku życia. Na terapię poszłam zeby przestało mi to przeszkadzać w dorosłym życiu , mimo ze już dawno nie mieszkałam z rodzicami.

Lidia Lipnicka
Lidia Lipnicka
Reply to  mamamia
5 lat temu

A kiedy Ty tracisz kontrolę i przesadzisz to pozwalasz mężowi żeby dawał ci klapsa? Nie. To by było zagrożenie dla waszego małżeństwa. Dziecko nie może się wyprowadzić. Dzieci kochają zresztą mimo wszystko.

Sławek
Sławek
Reply to  Lidia Lipnicka
4 lat temu

A niby dlaczego? Małżeństwa sado-maso są najtrwalsze ze wszystkich, ponieważ zwykłe więzi /bliskość małżeńska są dodatkowo wzmocnione groźbą straty w sferze, która jest dla partnerów ważna, czyli w sferze erotyki (wg klasycznego patrzenia spaczonej, natomiast wg współczesnej seksuologii uznawanej już za wariant normy, pod warunkiem obustronnej akceptacji). Są na ten temat prace w seksuologii, wystarczy poszperać, choć akurat tu nie jest łatwo. Po drugie – dziecko to nie jest mały dorosły. Przecież każdy domorosły „pedagog” i „psycholog” to powtarza. A nawet niekoniecznie domorosły, bo ci najwięksi też klepią o tym stale. Nie dziwi więc, że u dziecka działać mogą dobrze… Czytaj więcej »

Anita Wasilewska
Anita Wasilewska
Reply to  Sławek
4 lat temu

Znowu nie zrozumiał Pan o czym jest ten post i lobbuje jakieś teorie nie na temat. Ten post jest o przemocy fizycznej mającej na celu zadać komuś ból, żeby go skrzywdzić ,żeby poczuł się źle za złe zachowanie. Tak jak chcecie to robić dzieciom. Zrzuciłeś szklankę to podkreślę tę sytuację zadając Ci ból i jednocześnie chce wywołać w Tobie lęk. A nie ,że dam Ci klapsa i zobaczysz jakie to przyjemne. Na prawdę wątpię w Pana inteligencję skoro nie umie Pan czytać ze zrozumieniem i jest odrealniony w dyskusji.

Sławek
Sławek
Reply to  mamamia
4 lat temu

I dobrze robicie. Będziecie mieć normalniejsze dziecko niż panny po pedagogice albo psychologii.

Sławek
Sławek
Reply to  Crazy Nauka
4 lat temu

Poradziłaby sobie lepiej lub gorzej. Ale zamiast hodować problemy i szukać wysublimowanych rozwiązań, czasem warto zastosować rozwiązanie najprostsze, nawet jeśli działa tylko doraźnie. Większość problemów ma charakter doraźny – pod warunkiem, że nie weźmie się za nie nowoczesna pedagogika.

Szaroki
Szaroki
5 lat temu

Z jednej strony pamiętam lanie jakie dostawałem, czasem do krwi. I nawet
najgorszemu gówniarzowi czegoś takiego nie życzę. Z drugiej karcić nie
wolno, klapsów nie wolno, metod w stylu karnego jeżyka nie wolno. To jak
żyć panie premierze, znaczy się jak poradzić sobie z kapryśną
latoroślą. Nie, nie mam dzieci, i żadne 500 plus mnie nie przekona żebym
zajął się czymś o czym nie mam pojęcia.

pyl
pyl
5 lat temu

wyniki jakich badań? przeprowadzonych przez kogo? na jakiej grupie ludzi? gdzie są źródła, linki do potwierdzające przytoczone twierdzenia? ten artykuł jest o niczym, jak ogromna większość o internecie; brak jakiegokolwiek zaplecza, materiałów na poparcie przytoczonych teorii; gdzie się podziało prawdziwe rzetelne dziennikarstwo?? dzisiaj każdy pisze, co mu na język przyjdzie.. smutne mamy czasy ;[

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  pyl
5 lat temu

Libk do badań jest w tekście. Może lepiej najpierw sprawdzić, a potem narzekać?

pyl
pyl
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

taa.. zmieniony kolor czcionki w tekście, stary jestem, trochę chyba nie nadążam za

postępem już; niemniej biję się w pierś – nie zauważyłem tego linku..

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  pyl
5 lat temu

Słuszna uwaga. Bedziemy pogrubiać linki.

Sławek
Sławek
Reply to  Crazy Nauka
4 lat temu

A w ogóle przeczytaliście ten artykuł? Czy oparliście się na tym, co widać na stronie pod linkiem? Bo generalnie to, co napisaliście, to stek bzdur nie poparty niczym. Tak, jak napisał pyl. By the way – cała dyskusja jest wyjątkowo przekłamana. Niech ktoś dzisiaj spróbuje opublikować jakiekolwiek badanie na ten temat, jeśli nie wyjdzie to, co miało wyjść. Zrobią z niego potwora, a najpewniej w ogóle nie przyjmą takiej pracy, choćby była najlepiej zrobiona metodologicznie. Do lat 70-80-tych było całkiem sporo prac pokazujących nie tylko minusy, ale i korzyści z kar cielesnych u dzieci. Nawet dziś bez problemu można znaleźć… Czytaj więcej »

Gizmo
Gizmo
Reply to  Sławek
4 lat temu

Z tą krzywą Gaussa to ja dosyć sceptycznie podchodzę. Bo jak porównać : – 30 razów pasem o długości 35 cm z dodatkiem obelg i poniżania do 24 razów kablem o długości 41 cm ? Poza tym psychika różnych indywidualnych jednostek jest różna, jeden ma psychikę inny mniej wytrzymałą. Świadczą o tym najlepiej grupy ludzi uczestniczących w potencjalnie traumatycznych doświadczeniach jak np wojna, katastrofa, śmierć bliskiej osoby. Jednym siada psychika innym nie. Wg mnie o wiele większe znaczenie od ilości wymierzanych kar w twojej krzywej Gaussa ma to czy stosowane one były sprawiedliwie, proporcjonalnie do przewinienia czy wręcz sadystycznie. Spotkałem… Czytaj więcej »

semi
semi
Reply to  Gizmo
4 lat temu

kto mowi o biciu 30x pasem…. a kto o klapsie jak dziecko pcha łapy do żelazka raz na pol roku.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  semi
4 lat temu

Jak pcha, to trzeba uderzyć? Nie da się inaczej?

Michał Moś
Michał Moś
Reply to  pyl
4 lat temu

Badań przeprowadzonych przez FACHOWCÓW. Mam tu na myśli specjalistów psychologów, socjologów, ale także psychiatrów czy policję.

Aleksandra Ponikiewska
Aleksandra Ponikiewska
5 lat temu

Czy osoby nie widzące niczego złego w klapsach wiedzą, że to jest prawnie zabronione? Zastanówcie się ludzie jak reagujecie słysząc o mężu bijącym żonę. To jest złe-tak reagujecie? Dlaczego dorosły nie może bić dorosłego a dorosły dziecko tak? Nie stawiajcie się ponad. Bicie dziecka świadczy o Waszej bezradności. Podejmując się wychowania dziecka pamiętajcie że to przede wszystkim człowiek!

Noname
Noname
Reply to  Aleksandra Ponikiewska
5 lat temu

Większość ludzi chyba nie odróżnia klapsa czyli uderzenia w pupę z biciem lub katowaniem. Nie widzi Pani Agnieszko różnicy? Uderzyć dziecko patrz głowa, ręce nogi, tyłów, kiedy żona jest bita i zgłasza to na policje, pokrzywdzona mówi że była bita czy dostała klapsa w pupę?
Proszę większość ludzi zrozumcie jest różnica pomiędzy sporadycznym klapsem, biciem, katowaniem lub znęcaniem się.
Prawnie zabronione jest bicie, spuszczanie wpierd…. jeżeli ktoś woli. Proszę spojrzeć jeszcze raz na to prawo.
I ostatnia rzecz spójrzcie co się dzieje z obecną młodzieżą i błagam nie mówcie mi że jest dobrze…
Jeżeli ktoś jest urażony moją wypowiedzą… Przepraszam

Aleksandra Ponikiewska
Aleksandra Ponikiewska
Reply to  Noname
5 lat temu

Czy ja dobrze zrozumiałam, że to co się dzieje z dzisiejszą młodzieżą to efekt braku klapsów? A może poprostu brak zainteresowania ze strony rodziców? Nie jestem urażona wypowiedzią ale przerażona jak można uważać klapsa za nic złego.

Noname
Noname
Reply to  Aleksandra Ponikiewska
5 lat temu

Ja uważam, że nie jest to nic złego i w tym przypadku już nie mogę starać się nikogo przekonać, że jest inaczej. Poruszenie tematu młodzieży było błędem, nie mogę powiedzieć, że brak klapsów spowodował to co dzieje się z dzisiejszą młodzieżą, brak zainteresowania rodziców ma ogromny wpływ… mój błąd.
Poniosło mnie, ponieważ ja nie uważam klapsa za nic złego, Zdziwienie, przerażenie( jak pani napisała), a wręcz czasami oburzenie u ludzi którzy uważają to za karygodne wręcz barbarzyńskie dziwi mnie, nic na to nie poradze. Nie mam dzieci może to jest powodem… jak wspomniałem wcześniej, ile ludzi tyle opinii.
Pozdrawiam.

Yolaos
Yolaos
Reply to  Noname
5 lat temu

Pani wypowiedzi są ewidentnie wynikiem Pani bezradności, tej samej, a której bierze się ten „klaps”. Musiałaby Pani chcieć poszukać innej drogi niż ten „wychowawczy klaps” by się dowiedzieć, że są rozwiązania konstruktywne w rodzicielstwie, no ale… chyba nikt Pani nie będzie przymuszać do rozwoju.

Sławek
Sławek
Reply to  Yolaos
4 lat temu

Ale po co szukać innej drogi i zmieniać coś, co się sprawdzało?

Sławek
Sławek
Reply to  Yolaos
4 lat temu

Jest pani po pedagogice, prawda?

Sławek
Sławek
Reply to  Aleksandra Ponikiewska
4 lat temu

Owszem, to efekt braku klapsów. Między innymi, nie wyłącznie. Dzisiejsza młodzież generalnie nie dostaje mniej czasu od rodziców. Często dostaje go znacznie więcej niż kiedyś, bo wielu rodziców wykazuje „ciąg do perfekcji”. Kochać dzieci, to nie tylko je przytulać, ale też mieć odwagę, by je karcić. Kiedyś było to oczywiste, dzisiaj mamy „nowe pokolenie pedagogów miłości”. Tych samych, co to bredzą o tym, jak to klaps to wynik bezradności. Jedno pokolenie temu każdy normalny rodzic zabiłby śmiechem takiego „pedagoga”. Dzisiaj ludzie słuchają tych bzdur i udają, że to na poważnie. Efekty – na każdym kroku. A chorób psychicznych nie mniej,… Czytaj więcej »

Sławek
Sławek
Reply to  Noname
4 lat temu

Oj, Panie Noname, bardzo się Pan myli. Prawo otóż już tego nie rozróżnia. Nie na darmo się pani ministra z PO cieszyła, że „dokonaliśmy wielkiego cywilizacyjnego postępu”. Ci barbarzyńcy naprawdę nie rozróżniają najprostszych rzeczy. W dodatku dzieci są już państwowe – też nie wiadomo, kiedy to się stało. Da Pan klapsa i znajdzie się jakaś kretynka, która doniesie, to nawet panu dziecko mogą odebrać. A poczekamy jeszcze 10 lat, to będzie jak w SZwecji. Na wszelki wypadek zabiorą od razu, prewencyjnie, a potem sąd będzie rozstrzygać.

Sławek
Sławek
Reply to  Sławek
4 lat temu

PS. To oczywiście dotyczy tylko białych Szwedów, którzy ów wielki postęp wypracowali najwcześniej w Europie, bo juz pod koniec lat 70-tych. Bo muzułmanie w swoich enklawach wychowują dzieci tradycyjnie, a jak policja przyjeżdża, to szybciutko wyjeżdża obrzucona kamieniami i trzęsąca się ze strachu, żeby ktoś jej o rasizm nie posądził.

Sławek
Sławek
Reply to  Aleksandra Ponikiewska
4 lat temu

1. To, że coś jest prawnie zabronione, to żaden argument z naukowego punktu widzenia.
2. Dlatego, że dziecko to nie jest mały dorosły. Jak nie wchodzi przez głowę, to wchodzi przez tyłek. To się sprawdza u dzieci.

cruel
cruel
5 lat temu

Gdy patrzę ma te komentarze to mi ręce opadają… tyle wieków ludzie zostali wychowani w jak wy to uważacie „przemocy rodzinnej ” (czytaj przysłowiowy klaps) i byli to zawsze normalni ludzie, bez jakiś wad, ja mam aktualnie 16 lat, zostałem na klapsach wychowany, nie mam chorób psychicznych, jestem okazem zdrowia, myślę samodzielnie, racjonalnie i jestem towarzyski, ups, moi znajomi i przyjaciele też zostali tak wychowani i normalnie żyją. Jak dla mnie te badania są wyssane z palca, dziecko niby wkurzy się, zniszczy coś i co zrobić? Zabrać wszystkie talerze i powiedzieć ze nie wolno? To Go nic nie nauczy, tak… Czytaj więcej »

lejzab
lejzab
Reply to  cruel
5 lat temu

„Moim zdaniem trzeba czasem krzyknąć i Dax klapsa, to jest naturalne w wychowaniu,”. dokładnie potwierdzasz badania. ludzie bici w dzieciństwie nie widzą nic złego w biciu jak są 'duzi' (no bo nie dorośli).

Sławek
Sławek
Reply to  lejzab
4 lat temu

NO i bardzo dobrze. Na tym właśnie polega wychowanie. Przekazujemy z pokolenia na pokolenia to, co się sprawdziło i pozwalało nam przeżyć. Lanie się sprawdzało od zawsze i nagle całe stado paranaukowców odkrywa, jakie to szkodliwe. Następni będą jeszcze bardziej postępowi – ogłoszą, że kary są w ogóle antypedagogiczne, choć każdy cybernetyk wie, że żeby wyregulować jakikolwiek układ potrzeba plusów i minusów. A potem ludzie tak będą mieli dość tych bzdur i tak im one zaczną doskwierać, że za 50 lat naukowcy znowu zaczną mieć odwagę robić naukę na ten temat obiektywnie. Wtedy ci wszsycy pedagodzy zmienią zdanie, wróci normalność.… Czytaj więcej »

Gizmo
Gizmo
Reply to  cruel
4 lat temu

No jaaaasne – twoje osobiste doświadczenie ma większą wartość niż badania przeprowadzane na grupie ludzi. Piszesz że twoi znajomi i przyjaciele też zostali tak wychowani i normalnie żyją – a czego to dowodzi ? Po pierwsze tego że kiedyś powszechnie wychowywano w taki sposób. Po drugie tego że są twoimi znajomymi WŁAŚNIE DLATEGO że normalnie żyją. Gdyby byli czubkami albo degeneratami to byś ich nawet nie znał. Z psychiką tak to jest że jedni mają twardszą inni słabszą i czasem zaczyna pękać. A wszystko wychodzi z człowieka gdy delikwent wypiję sobie więcej niż zwykle, wszystkie najgorsze przeżycia. Ciekawe że wszyscy… Czytaj więcej »

Aleksander Nowak
Aleksander Nowak
5 lat temu

Tak trudno napisać o wnioskach z badania?

„Okazało się, że dzieci w kierunku których wymierzane są kary cielesne, chętniej przeciwstawiają się swoim rodzicom i stają się bardziej antyspołeczne. Znacznie częściej doświadczają one także napadów agresji oraz miewają problemy ze zdrowiem psychicznym i trudności natury poznawczej. Wyniki jasno pokazały również, że stosowanie klapsów przynosi odwrotne efekty w zachowaniu dziecka, niż te które rodzice chcieli uzyskać siłą.”

zamiast pisać o niczym i na koncu napisać „jesli jeszcze poznac wnioski to sam se przeczytaj pod tym linkiem”

Napisaliście artykuł o niczym i zmarnowaliscie mój czas.

Michał Moś
Michał Moś
4 lat temu

Oczywiście, że tak. Bo dziecko zaczyna się buntować. Poza tym po prostu wbije sobie do głowy, że skoro rodzicom wolno to robić, to jest to dobre. W takim przypadku takie dziecko w przyszłości będzie stosowało to samo, bo będzie myśleć, że wolno.

trackback
ChangeMaker » Co tam w sieci piszczy #13
4 lat temu

[…] Klaps dany dziecku działa odwrotnie, niż oczekuje rodzic – czemu kary fizyczne dla dzieci to nie jest dobry pomysł. […]

Gizmo
Gizmo
4 lat temu

Wciąż ta sama dyskusja i te same argumenty fanów bicia pasem po gołej pupie. – Jednostkowe doświadczenie bardziej wiarygodne niż badania przeprowadzane na grupach ludzi. no coment – Kiedyś było dobrze, teraz jest be, gimnazjaliści palący papierosy itd Czy wg was wychowanie to tylko kwestia bicia czy nie bicia dzieci ? Naukowcy piszą na ten temat grube książki a wy sprowadzacie wszystko do jednego. Kiedyś np za komuny było tak że ojciec pracował zaś matka zajmowała się domem, dziećmi, oboje rodziców poświęcało wychowaniu więcej czasu i uwagi. Dzisiaj oboje rodziców często haruje po 10 lub lepiej godzin, a po pracy… Czytaj więcej »

semi
semi
4 lat temu

co innego jak dziecko dostaje klapsa co chwile.. a co innego jak raz na rok jak pcha ręke do gorącego żelazka… lepiej zeby sie popażyło, wpadło pod samochod.. wtedy wie ze nie wolno… czy jest to skarcenie fizyczne czy psychiczne – np jakas kara, ze za to czy za tamto nie bedzie tego czy tamtego to efekt jest taki sam.

trackback
Czemu nauka jest najbliższa prawdy? | Postprawda stop
4 lat temu

[…] o nim znacznie więcej niż przeciętny zjadacz chleba. Jeśli naukowcy są zgodni co do tego, że bicie dzieci jest szkodliwe, znaczy, że zostało do bardzo dobrze sprawdzone, a rodzic posiadając inną opinię po prostu […]

trackback
Kochasz? Nie bij! Jak wychować dziecko? – Postprawda Stop
4 lat temu

[…] Analiza badań prowadzonych przez blisko 50 lat na łącznej grupie 160 000 osób wykazała wyraźną szkodliwość „niewinnych” klapsów. Zdefiniowano je jako uderzenie otwartą dłonią w pośladek lub kończynę. […]

Nie ma więcej wpisów
62
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x