captcha image

A password will be e-mailed to you.

LEGO robi plastikowe klocki już od 1949 roku, ale chce iść z duchem czasu i do 2030 roku chce by stały się one bardziej przyjazne środowisku. Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie już w tym roku klocków zrobionych z roślin.

Takie elementy klocków LEGO powstaną z ekologicznego tworzywa. (zdjęcie: LEGO)

Jak pewnie wiecie klocki obchodzą właśnie swoje 60-lecie (tu nasz artykuł), ale duńska firma plastikowe klocki robi już od 69 lat. Przez ten długi czas LEGO dorobiło się ponad 2 000 receptur, pozwalających stworzyć materiały z jednej strony bezpieczne dla dzieci, a z drugiej odpowiednio wytrzymałe – czy wiecie, że wytrzymałość klocków testuje się spuszczając na nie ważącą 15 kg metalową sztabę?

Choć już dziś wszystkie składniki materiałów, barwniki, które LEGO wykorzystuje podczas produkcji, spełniają wszelkie prawne lub wewnętrznie przyjęte wymagania i są całkowicie bezpieczne dla dzieci, to firma chce by były one bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Grupa LEGO postawiła sobie za cel, by do 2030 roku do produkcji głównych produktów i opakowań używać materiałów zrównoważonych ekologicznie. Pierwszym krokiem ma być wprowadzenie w 2018 roku plastiku pochodzenia roślinnego do produkcji miękkich botanicznych elementów LEGO takich jak liści, krzaków i drzewa. Choć nowe elementy są wytwarzane z trzciny cukrowej, to z technicznego punktu widzenia są on identyczne jak produkty robione z konwencjonalnego plastiku. To wciąż wytrzymały i elastyczny polietylen (PE).

Trzcina cukrowa (zdjęcie: CSIRO, CC BY 3.0)

Dostawcą ekologicznego polietylenu dla LEGO jest brazylijska firma Braskem, która w 2010 roku rozpoczęła produkcję PE z trzciny cukrowej. Proces ten polega na fermentacji trzciny cukrowej do etanolu, a następnie przekształceniu etanolu w etylen, który w procesie polimeryzacji tworzy polietylen.

Jak czytamy w informacji prasowej, Grupa LEGO jest też partnerem organizacji WWF we wspieraniu i promowaniu tworzyw sztucznych pochodzących ze zrównoważonych ekologicznie źródeł. Dołączyła także do Bioplastic Feedstock Alliance, inicjatywy WWF, aby zapewnić w pełni zrównoważone pozyskiwanie surowców dla przemysłu bioplastycznego. Roślinny plastik używany do produkcji botanicznych elementów LEGO posiada nawet certyfikat Bonsucro Chain of Custody w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania trzciny cukrowej.

80 mln ton polietylenu wytwarzanego rocznie na świecie powstaje z ropy naftowej (dane z 2008 roku), dlatego kierunek zmian jakie wprowadza LEGO bardzo nas cieszy. Tym bardziej, że jak zauważa Stephen Mayfield, biolog molekularny z UC San Diego i dyrektor kalifornijskiego Centrum Biotechnologii Algae, przejście z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej na tworzywa sztuczne pochodzenia roślinnego obniża emisję dwutlenku węgla dla danego produktu o około 70 procent. Poza tym brazylijska trzcina cukrowa jest często gotowana i przetwarzana dzięki wykorzystaniu resztek roślinnych jako paliwa, a nie paliw kopalnych o wysokim śladzie węglowym.

Nie ma więcej wpisów