captcha image

A password will be e-mailed to you.

Słynna iluzja, nazwana ponad 100 lat temu “moja żona i moja teściowa”, pokazuje – zależnie, jak na nią spojrzeć – albo półprofil odwróconej tyłem do patrzącego młodej damy, albo profil starszej kobiety, która zwrócona jest bardziej w naszą stronę.

Ilustracja “My Wife and My Mother-in-Law” autorstwa W.E. Hilla ukazała się 6 listopada 1915 roku w piśmie “Puck”.

Jeśli widzicie tylko jedną z tych postaci, to spójrzcie raz jeszcze – zarys żuchwy młodej kobiety to jednocześnie nos kobiety starszej, a ucho młodej jest okiem starszej. Linia naszyjnika młodszej stanowi linię ust starszej.

Którą z tych postaci najpierw zobaczyliście? Okazuje się, że to może zależeć od Waszej metryki.

Badania na ten temat przeprowadzili australijscy psycholodzy z Flinders University i University of South Australia, a ich celem było ustalenie, czy „uprzedzenia wynikające z własnego wieku wpływają na początkową interpretację obrazu na poziomie podświadomości”.

Naukowcy przetestowali percepcję tej ilustracji z udziałem 393 osób w wieku od 18 do 68 lat. Większość biorących udział w badaniu najpierw dojrzała młodą kobietę. Psycholodzy uważają, że stało się tak dlatego, że w grupie badanych przeważali ludzie młodzi, a średnia wieku wszystkich badanych wyniosła 32 lata. W grupie 10 proc. najstarszych uczestników badania większość najpierw zobaczyła starszą kobietę. W grupie 10 proc. najmłodszych – gros dojrzało młodszą damę.  

Czy to powinno mieć jakiekolwiek znaczenie dla naszego samopoczucia? Nie dajmy się zwariować. Jesteśmy tak młodzi, jak się czujemy.  

Nie ma więcej wpisów