captcha image

A password will be e-mailed to you.
Eugene Goostman i Alan Turing

Eugene Goostman i Alan Turing

 

Eugene Goostman to 13-latek z Odessy. A przynajmniej tak sądziło ponad 30% ludzi prowadzących z nim 5-minutową rozmowę przy pomocy sieciowego chata. Tymczasem Eugene Goostman to opracowany w Petersburgu program, który symuluje zachowanie i osobowość chłopca.

Alan Turing w 1950 roku sformułował test, który miał określić, czy maszyna opanowała język naturalny oraz – być może – zdolność myślenia podobną do ludzkiej. Test polega na tym, by w ciągu trwającej pięć minut rozmowy przynajmniej 30% sędziów rozmawiających z maszyną nie zorientowała się, że nie rozmawia z człowiekiem.

Testowi prowadzonemu w Royal Society w Londynie przez badaczy z University of Reading poddano pięć programów i po raz pierwszy jeden z nich zdołał oszukać rozmawiających z nim ludzi. Można co prawda znaleźć doniesienia o wcześniejszych sukcesach i rzekomym przejściu testu przez inne systemy, ale nie spełniały one restrykcyjnych wymagań, wśród których znajduje się m.in. pełna swoboda zadawania pytań.

Eugene Goostman został opracowany przez mieszkającego w USA Rosjanina Władimira Welesowa oraz mieszkającego w Petersburgu Eugena Demczenko. Celowo wybrali oni osobowość 13-letniego chłopca, bo dzięki temu bardziej prawdopodobne jest to, że pewnych wiadomości jeszcze nie posiada i na niektóre tematy nie podejmuje się rozmawiać.

Test przeprowadzono w 60. rocznicę śmierci Alana Turinga, angielskiego matematyka i kryptologa, który w ogromnym stopniu przyczynił się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej łamiąc niemieckie szyfry.

Choć test Turinga często uważany jest za sposób na określenie, czy maszyna posiada sztuczną inteligencję, to w rzeczywistości sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Współczesne wyspecjalizowane programy coraz skuteczniej symulują ludzki sposób porozumiewania się, co nie oznacza, że są zdolne do abstrakcyjnego myślenia. Z drugiej jednak strony pojawienie się systemu, który tak skutecznie naśladuje w komunikacji człowieka może budzić zarówno radość, jak i poważne obawy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
6 lat temu

Dosyć przerażające, ale to przyszłość, której nie da się pominąć.

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x