captcha image

A password will be e-mailed to you.

Konkursy „Cosmic Challenge: Curiosity” i Cosmic Challenge: Pathfinder” to fantastyczna okazja, by wykazać się wiedzą na temat eksploracji Marsa i nieposkromioną wyobraźnią. Zwycięzcy obu konkurencji w nagrodę wyjadą do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we francuskich Pirenejach!

Pic du Midi de Bigorre. Fot. Benjamin Ziegler

W takich chwilach żałuję, że nie jestem już dzieckiem. W czasach, gdy nim byłam, dogasała zimna wojna, a my podziwialiśmy pierwszego i jedynego jak dotąd polskiego kosmonautę. Generała Hermaszewskiego podziwiam zresztą do dziś, ale możliwości poznawania i zdobywania kosmosu, jakie otworzyły się przed dzieciakami, są teraz o wiele, wiele szersze niż odległe marzenie o byciu astronautą.

Można na przykład projektować roboty, które zamiast ludzi wyprawią się na kosmiczną eksplorację. Na początku 2021 roku NASA wysłała na Marsa łazik Perseverance w towarzystwie małego, zwinnego drona-śmigłowca Ingenuity. Ten zrobotyzowany wiropłat samodzielnie wypuszcza się na mniejsze wyprawy, z których śle zdjęcia i pomiary.

Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity”

Teraz naukowcy z sektora kosmicznego zastanawiają się nad tym, co będzie następcą Ingenuity. Liczą na świeże, niesztampowe pomysły. A kto lepiej niż młodzi ludzie potrafi wyobrazić sobie rewolucyjne, nietuzinkowe zastosowania nowych technologii? No i kto inny niż te dzieci i młodzież za kilka czy kilkanaście lat przejmie pałeczkę od dzisiejszych inżynierów i zacznie wdrażać w życie swoje fantastyczne pomysły?

Program edukacyjny „Cosmic Challenge: Curiosity”, zorganizowany pod patronatem m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce i Polskiej Agencji Kosmicznej, może być dla dzieci i młodzieży pierwszym krokiem w tę stronę, by realizować swoje kosmiczne marzenia.

Na początek wystarczy, by chętni do wzięcia udziału w tym konkursie wyobrazili sobie, „Jak w najbliższych latach będzie wyglądać eksploracja Marsa przez następcę Ingenuity?” i przesłali ten pomysł pod adres info@spaceship.edu.pl w formie pracy pisemnej. Na wysłanie swoich prac mają czas od 01.01.2022 roku do 20.02.2022 roku. W drugim etapie konkursu jury wyłoni troje zwycięzców, którzy w nagrodę pojadą do Obserwatorium Pic du Midi de Bigorre we francuskich Pirenejach.

Pod tym adresem znajdziecie regulamin konkursu: https://spaceship.edu.pl/wp-content/uploads/2021/12/Regulamin-Cosmic-Challenge_Curiosity.pdf. A tu uzyskacie więcej informacji o jego zasadach: https://spaceship.edu.pl/curiosity/.  

Opiekunem merytorycznym programu „Cosmic Challenge: Curiosity” jest Polak w NASA – słynny inż. Artur Chmielewski z  Jet Propulsion Laboratory, centrum badawczego NASA, będący również kierownikiem planowania następnej misji NASA dotyczącej budowy helikoptera na Marsa. Artur Chmielewski jest również autorem niedawno wydanej książki pt. „Kosmiczne Wyzwania”, w której zawarta jest historia budowy Ingenuity.

Następca Ingenuity

Zadanie konkursowe jest ściśle związane z planami NASA na eksplorację Czerwonej Planety. Wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin (np. astronomia, fizyka, biologia, chemia, geologia itp.), uczniowie mają opisać misję następcy Ingenuity, jego wygląd i funkcje oraz nadać mu imię (łatwo przetłumaczalne na język angielski). Powinni też podać m.in., dokąd ten nowy helikopter ma polecieć, dlaczego właśnie tam i czego się dzięki dowiemy się o Marsie? Dlaczego do tego zadania potrzebny jest właśnie helikopter, a nie lądownik stacjonarny? Jakie najtrudniejsze wyzwania czekają tę misję?

Zasady, jakimi powinni kierować się uczestnicy konkursu, pisząc pracę, są ściśle określone w regulaminie, dlatego warto zapoznać się z nim przed przystąpieniem do tego zadania.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę konkursu „Cosmic Challenge: Curiosity”!

“Cosmic Challenge: Pathfinder” – dla starszych uczniów

Równolegle trwa również nabór zgłoszeń do konkursu “Cosmic Challenge: Pathfinder”, skierowanego tym razem do uczniów szkół ponadpodstawowych. Prace konkursowe można nadsyłać do 15.01.2022 pod adres info@spaceship.edu.pl. Ich temat to opisanie tego, „Jak w przeszłości mogło powstać i ewoluować życie na Marsie?”, z uwzględnieniem tematyki zmian klimatycznych i wykorzystaniem wiedzy z różnych dziedzin, w tym astronomii, fizyki, biologii, chemii, geologii czy medycyny.

Opiekunem merytorycznym tej edycji programu jest dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, a nagrodą w konkursie – wyjazd trojga zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi we Francji.

Wszelkie informacje na temat tego konkursu można znaleźć na stronie „Cosmic Challenge: Pathfinder”

Programy „Cosmic Challenge: Curiosity” i „Cosmic Challenge:Pathfinder” zostały objęte patronatem honorowym Polskiej Agencji KosmicznejCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk , Ambasady Francji w PolsceUniwersytetu Medycznego w LublinieAkademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,  Politechniki WrocławskiejZwiązku Pracodawców Sektora Kosmicznego , Astroniki , SatRevolution S.A. , Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego , MARS Society PolskaEuropean Space Foundation oraz patronatem medialnym Urania , Astronomia24Kosmonauta.net , Space24AstroNETAstroholik.pl i Radia Lublin. Instytucją Wspierającą programy jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.


Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030


Artykuł powstał we współpracy z Fundacją „SpaceShip”. Partner nie miał wpływu na opinie, które wyrażamy.

Nie ma więcej wpisów