captcha image

A password will be e-mailed to you.
Józek Dobrowolski, zwycięzca konkursu "Wake Up Rosetta!", podczas ubiegłorocznego pikniku "Kosmos wokół nas". Fot. CBK PAN

Józek Dobrowolski (z prawej), zwycięzca konkursu “Wake Up Rosetta!”, podczas ubiegłorocznego pikniku “Kosmos wokół nas”. Przed nim model polskiego satelity Lem. Fot. CBK PAN

“Kosmos wokół nas” to akcja edukacyjna, a zarazem kosmiczny piknik naukowy, który odbędzie się 30 maja między 10.30 a 14 w Warszawie. Organizatorami są Fundacja Edukacji Astronomicznej i zaprzyjaźnione z Crazy Nauką Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

„Kosmos wokół nas” to w dużym skrócie piknik naukowy na wesoło czyli spotkanie dzieci z poważnymi tematami w luźnej atmosferze poznawania poprzez zabawę, interakcję i eksperymenty. Pomysłodawcami pikniku są Paweł Z. Grochowalski oraz Ryszard Gabryszewski z Fundacji Edukacji Astronomicznej.

Zajęcia i warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych animatorów Fundacji oraz pracowników naukowych Centrum Badań Kosmicznych PAN, studentów Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej (w tym Sekcji Rakietowej SKA) oraz członków Mars Society Polska.

11225818_828564993845671_1855427235_nJest to już kolejna edycja projektu „Kosmos wokół nas”. Pierwszy raz impreza została zorganizowana w maju 2014 roku we współpracy z Zespołem Szkół nr 43 na warszawskiej Białołęce, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Stowarzyszeniem Moja Białołęka oraz Centrum Edukacyjnym „Planeta Anuka”. Patronat nad konkursem plastycznym, który towarzyszył piknikowi naukowemu, objął burmistrz Białołęki, Piotr Jaworski.

Ubiegłoroczny piknik odwiedziło blisko 1500 osób. Tak duże zainteresowanie astronomią i badaniami kosmicznymi utwierdziło tylko Fundację Edukacji Astronomicznej, że jest zapotrzebowanie na ciekawe przedstawienie zagadnień kosmicznych nie tylko dzieciom, ale też dorosłym.

Fundacja Edukacji Astronomicznej powstała w roku 2013 jako inicjatywa środowiska astronomicznego z misją prowadzenia edukacji dzieci i młodzieży. Astronomia jako oddzielny przedmiot jest w polskiej szkole nieobecna, a jedynie część jej podstawowych zagadnień można znaleźć w programach nauczania przyrody, fizyki, chemii i geografii. Ponadto polska szkoła niemal w ogóle nie dostrzega problematyki badań kosmicznych. Podczas, gdy z wyników badań kosmicznych korzystamy na co dzień, np. w postaci nawigacji i telewizji satelitarnej, telefonii komórkowej, polarów, długopisów żelowych czy nawet zupek instant. Wiele osób nie ma tej świadomości.

Mamy nadzieję, że cykl pikników „Kosmos wokół nas” zmieni ten stan i przybliży wszystkim uczestnikom kosmos, który tak naprawdę wcale nie jest tak daleko, jak to się wielu wydaje.

 

Nie ma więcej wpisów