captcha image

A password will be e-mailed to you.
Kamienne kręgi w Odrach. Fot. Crazy Nauka

Kamienne kręgi w Odrach. Fot. Crazy Nauka

Na Pomorzu i Kaszubach kręgów kamiennych jest całkiem sporo, a najwięcej w Odrach w Borach Tucholskich. Odwiedziliśmy to niezwykłe miejsce. Robi wrażenie!

W Odrach kamiennych kręgów jest 12, a towarzyszy im 30 kurhanów, czyli grobowców ukrytych pod stosami kamieni. To najbardziej znane spośród kręgów znajdujących się na Pomorzu i na Kaszubach.

Niektórzy dopatrują się w ułożeniu kręgów wyznaczenia punktu wschodu Słońca w dniu przesilenia letniego 21 czerwca. Część archeologów uważa jednak, że kręgi ustawione są zbyt niechlujnie, by mogły służyć do obserwacji astronomicznych. Czemu więc służyły? Być może celom „ceremonialnym” (to takie słowo-wytrych w ustach archeologów), być może urządzano tu plemienne wiece.

Fot. Crazy Nauka

Fot. Crazy Nauka

Skąd kręgi wzięły się na Pomorzu i Kaszubach? Są pozostałością wędrówki Gotów ze Skandynawii na południe, nad Morze Czarne. Wszystkie pochodzą z I w n.e., a więc są o niemal 3000 lat młodsze niż słynne Stonehenge.

Co skłoniło germańskie plemię Gotów do opuszczenia Skandynawii? Archeologom nie udało się tego ustalić. Najprawdopodobniej poszukiwali żyznych ziem. Na Kaszubach Goci przebywali do początku III wieku, kiedy to ruszyli w dalszą wędrówkę na południowy wschód Europy w poszukiwaniu legendarnej krainy Oium. Goci osiedlali się na trasie wędrówki i mieszali z miejscową ludnością. Stawiali też swoje tradycyjne kamienne kręgi i kurhany.

Fot. Crazy Nauka

Fot. Crazy Nauka

Najbardziej znane kamienne kręgi powstały w Grzybnicy pod Koszalinem oraz w Odrach i Węsiorach na Kaszubach. Bardzo polecamy tucholskich kręgów, zwłaszcza tych w Odrach, bo to miejsce ma niesamowity klimat. Napisalibyśmy, że magiczny, ale nam nie wypada 🙂

Kamienne kręgi w Odrach. Fot. Crazy Nauka

Kamienne kręgi w Odrach. Fot. Crazy Nauka

 

 

Nie ma więcej wpisów