captcha image

A password will be e-mailed to you.

“My przeciwko nim”, “Zagrożone są nasze wartości”, “Grozi nam utrata suwerenności”, “Zachód upadnie” – kremlowska dezinformacja korzysta ze starych, utrwalonych obaw części społeczeństwa, które umiejętnie podsyca i przeinacza. Narracje te służą rosyjskiej machinie propagandowej, która wykorzystuje je do uzasadniania swoich rzekomych stref wpływu, usprawiedliwiania agresji, relatywizacji własnej ekspansji i popełnianych zbrodni, a także podsycania konfliktu między Wschodem a Zachodem.

“My przeciwko nim (grupom trzymającym władzę)”, “Zagrożone są nasze wartości”, “Grozi nam utrata suwerenności”, “Zachód upadnie” – te narracje są starannie podgrzewane przez Kreml od 2014 roku, czyli od pierwszego ataku Rosji na Krym i Donbas. Cytuję je dosłownie za dr Martyną Bildziukiewicz, która kieruje East StratCom Task Force, czyli grupą przy Komisji Europejskiej, od lat zwalczającą kremlowską dezinformację na terenie UE i dokumentującą to na stronie EU vs Disinfo.

Metody kremlowskiej dezinformacji pokazujemy po to, by Was uzbroić w wiedzę. Ona jest naszym najlepszym orężem w tej wojnie informacyjnej oraz sposobem na to, by i w przyszłości nie ulegać dezinformacji. To dlatego z merytorycznym wsparciem Fundacji Rozwoju Przez Całe Życie prowadzimy akcję #NieKarmTrolla #StopDezinformacji.

Wymienione narracje nie zostały od podstaw stworzone przez Kreml. One już wcześniej istniały w europejskiej infosferze, a Rosja je podgrzewa i wykorzystuje do swoich celów.

My przeciwko nim 

“Grupy trzymające władzę, niekiedy niejawne, czyli bankierzy / wielkie korporacje / Żydzi / oligarchowie / biurokraci w Brukseli – spiskują przeciwko nam, zwykłym ludziom”.

Zagrożone są nasze wartości

“Dbanie o prawa kobiet, mniejszości religijnych i etnicznych, to zagrożenie tradycji, przyzwoitości, zdrowego rozsądku. Towarzyszy temu rusofobia”.

Grozi nam utrata suwerenności

“Czy wiesz, kto rządzi twoim krajem? Ukrainą rządzi Zachód, państwa bałtyckie nie są prawdziwymi krajami, UE jest dyrygowana z Waszyngtonu”.

Zachód upadnie

“Nadchodzi koniec zachodniego świata, rozpadają się UE i NATO, upada zachodnia gospodarka”.

Podsumowanie

Wykorzystanie istniejących już obaw upraszcza sianie dezinformacji. Precyzyjne profilowanie grup użytkowników mediów społecznościowych pozwala trafić do ludzi, którzy już wcześniej mieli takie przekonania. Odpowiednio podana fałszywa informacja utwierdza ich w przekonaniu, że mieli rację, a oto dostają kolejny dowód ją potwierdzający.

Tu pisaliśmy więcej na temat dezinformacji:

Rosja zrzuca z siebie winę za masakry w Ukrainie za pomocą sprawdzonych metod dezinformacji

#NieKarmTrolla – akcja przeciw dezinformacji kremlowskiej w Polsce

Wojna w Ukrainie i antyszczepionkowcy – co mają wspólnego i dlaczego Polacy są podatni na dezinformację


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Nie ma więcej wpisów
%d bloggers like this: