captcha image

A password will be e-mailed to you.

20361095228_21af856370_k

Kwadrantydy 2017 pojawią się 3 stycznia, we wtorek. Warto spróbować, bo Kwadrantydy to jeden z dwóch najbardziej obfitych rojów meteorów w ciągu całego roku.

Kwadrantydy nie są popularnym w Polsce rojem – z powodu zazwyczaj zachmurzonego w tym okresie nieba mało kto ma okazję je podziwiać. W 2017 roku mamy zmienną, dynamiczną pogodę i w wielu miejscach niebo może być dobrze widoczne. Jeśli więc będzie okazja, warto wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo, na którym w ciągu godziny może się pojawić aż do 120 świetlnych rozbłysków na godzinę. To więcej, niż tak chętnie oglądane przez wszystkich Perseidy, które w maksimum aktywności oferują do 100 zjawisk na godzinę.

Kwadrantydy 2017 można teoretycznie podziwiać na niebie od 1 do 7 stycznia, jednak przez większość czasu śmigają one sporadycznie. Dopiero czas przypadający na maksimum ich aktywności może przynieść naprawdę solidną porcję wrażeń, bo też okres trwania maksimum jest dość krótki i ogranicza się do 4-6 godzin (niekiedy zdarza się, że trwa do 12 godzin). Prognozy mówią o tym, że meteory mają najobficiej latać 3 stycznia około godz. 15 polskiego czasu. To jeszcze przed zachodem słońca w Polsce, i kilka godzin przed porządnym zmrokiem. Najlepszym czasem na obserwacje będzie więc wieczór i wczesna noc 3 stycznia 2017 roku. 

Nazwa roju Kwadrantydów pochodzi od nieuznawanego już dziś gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (obecnie część Wolarza). Z tej okolicy będą też wylatywać meteory, zajmując pozostałą część nieba – radiant Kwadrantydów znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Wolarza, Herkulesa i Smoka, które w porze obserwacji znajdują się na północnym zachodzie. W pobliżu tego punktu znajduje się charakterystyczna, niezwykle jasno świecąca gwiazda – Arktur, który jednak o tej porze schowa się już za horyzontem.

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów