captcha image

A password will be e-mailed to you.
Łasica pospolita. Fot. Keven Law/Wikimedia

Łasica pospolita. Fot. Keven Law/Wikimedia

Największa maszyna na świecie została wyłączona z powodu awarii wywołanej przez… łasicę.

Łasica, która sparaliżowała pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów (Large Hadron Collider – LHC), dostała się do transformatora o napięciu 66 tysięcy V, wewnątrz którego przegryzła jeden z kabli. Cała maszyneria LHC stanęła.

Co to jest bozon Higgsa, który odkryto w LHC?

LHC to największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Jest to jednocześnie największe na świecie urządzenie jako takie, a koszt jego budowy sięgnął 7 mld dol.

Bozon Higgsa wyjaśniony w… teledysku!

Tunel LHC. Fot. Maximilien Brice, CERN

Tunel LHC. Fot. Maximilien Brice, CERN

Rzecznik CERN twierdzi, że łasica nie dostała się do podziemnego toroidalnego tunelu, wewnątrz którego na przestrzeni 27 km cząstki rozpędzane są do wielkich energii. Znajduje się tam aż siedem detektorów rejestrujących zderzenia różnych typów cząstek. Zwęglone szczątki zwierzęcia znaleziono poza tunelem, w pomieszczeniu z urządzeniami elektrycznymi, tuż obok przegryzionego kabla. Szkoda łasicy 🙁

Powstałe wskutek tego zdarzenia zwarcie doprowadziło do wyłączenia zasilania w obiekcie. Rzecznik CERN zapewnia że nie doszło do poważnych uszkodzeń, a ponowne uruchomienie LHC ma zająć zaledwie kilka dni. Akcelerator właśnie był ponownie uruchamiany po zimowej przerwie. To zawsze zajmuje sporo czasu, a teraz miały już miejsce testowe zderzenia cząstek.

LHC/akcelerator ATLAS. Fot. CERN

LHC/akcelerator ATLAS. Fot. CERN

To już kolejna taka awaria w LHC. W 2009 roku akcelerator został wyłączony w podobnych okolicznościach, a sprawcą zdarzenia miał być ptak, który zrzucił jakiś przedmiot, prawdopodobnie kawałek bułki, na styki kabli, powodując spięcie.

Fizycy niecierpliwią się już, chcąc rozpocząć eksperymenty w LHC mające na celu zidentyfikowanie prawdopodobnie nowej cząstki, na której istnienie wskazują niektóre wcześniejsze pomiary. W 2012 roku odkryto tutaj bozon Higgsa, którego istnienie przewidzieli w teorii zdobywcy nagrody Nobla w 2013 roku – Peter Higgs i François Englert.

Co to jest bozon Higgsa?

Wielki Zderzacz Hadronów w wersji LEGO

 

Nie ma więcej wpisów