captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. Jaap Joris/Flickr

Fot. Jaap Joris/Flickr

Większość ludzi można przyporządkować do jednego z czterech podstawowych typów osobowości. Przeważa typ zawistny – należy do niego aż 30 proc. z nas.

Nie cieszy cię to, co osiągasz, dopóki nie upewnisz się, że jesteś w tym lepszy od innych? „Nie, to nie tak”, „oj, wcale tak nie myślę”, „ej, bez przesady”… No dobrze, niech wypowie się nauka.

Badacze z Uniwersytetu Karola II w Madrycie przeanalizowali zachowania 541 osób podejmujących decyzje w obliczu wyborów, przed jakimi stawali. Eksperyment był elementem badań związanych z teorią gier, gałęzią matematyki mającą zastosowanie w socjologii i ekonomii. Uczestnicy badań byli losowo łączeni w pary, ale mogli wybrać, czy działają w zespole, czy na własną rękę. Mieli też do wyboru pełną paletę reakcji, od konfliktu po współpracę, od wyboru własnych celów po zachowanie leżące w interesie grupy, od poświęcenia się po zdradę.

Odpowiedzi analizował komputer, którego algorytmy przyporządkowywały te reakcje do poszczególnych typów osobowości. Wyniki badań opublikowało pismo „Science Advances”.

Okazało się, że zachowania aż 90 proc. osób dało się bez większych problemów przyporządkować do jednego z czterech typów osobowości. Optymiści, pesymiści i ufni stanowili po 20 proc. uczestników badania. Zdecydowaną przewagę zdobyli zawistni – oni stanowili aż 30 proc. wszystkich osób biorących udział w eksperymencie.

Zawistni nie odczuwali satysfakcji z własnych osiągnięć, dopóki nie okazały się większe od osiągnięć innych osób. Optymiści wierzyli, że wraz z partnerem znajdą najlepsze dla nich obojga rozwiązanie. Pesymiści wybierali rozwiązania, które postrzegali jako mniejsze zło, zaś ufni współpracowali z innymi bez względu na to, czy to im samym przynosiło korzyść, czy nie.

W piątej grupie, która objęła 10 proc. badanych, algorytmy nie były w stanie przyporządkować reakcji danej osoby do żadnego konkretnego typu osobowości.

Anxo Sánchez, jeden z autorów badań, wyjaśnia, na czym polegają różnice w zachowaniach przypisanych do poszczególnych typów osobowości: – Dwoje ludzi jest w stanie razem upolować jelenia, ale, działając w pojedynkę, upolują po króliku. Zawistny wybierze polowanie na królika, bo tylko w tej sytuacji będzie mógł wykazać, że jest równy drugiemu myśliwemu lub może nawet od niego lepszy. Optymista będzie chciał polować na jelenia, bo to jest najlepsza opcja dla obydwu myśliwych. Pesymista zapoluje na królika, bo będzie chciał mieć pewność, że w ogóle cokolwiek upoluje. Ufny będzie współpracował z innymi, by upolować jelenia, bez żadnych podtekstów i zastrzeżeń – dodaje naukowiec.

Sprawdź, czy aby nie jesteś internetowym trollem

Źródło

 

Czego u nas szukaliście?

4
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AniajamlowskiMichałcountryavenue Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
countryavenue
Gość
countryavenue

No nie wiem… ktoś może zapolować na królika, bo jeleń mu niepotrzebny albo boi się dużych zwierząt. Ale mimo to sytuacja całkiem dobrze oddaje przyporządkowanie do określonego typu osobowości. Zawistnych najwięcej – wyniki nas nie zaskoczyły. Wszędzie się porównujemy do innych, bo tylko tak da się sklasyfikować nasze osiągnięcia. I nie jest to związane z chęcią bycia lepszym.

Michał
Gość
Michał

ALE BZDURY!!! Jeżeli istnieje typ ZAWISTNI to powinien istnieć jakiś typ, który jest ich przeciwieństwem. Bo w takim razie do jakiej grupy zaliczyć kogoś kto cieszy się z własnych osiągnięć, ale nie przeszkadzają i nie ‘gryzą’ go osiągnięcia innych?

jamlowski
Gość
jamlowski

Tacy ludzie nie istnieją. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ania
Gość
Ania

Wydaje mi się, że osobowość jest czymś więcej niż typem. Typ pozbawia nas wielu informacji o sobie czy też o innych osobach, natomiast osobowość to zbiór wielu cech, które nie są tak jednoznaczne, jak nam to mówią typy osobowości. Tutaj można poczytać o tym i o innych bardziej wiarygodnych metodach poznawania swojej osobowości https://perso.in/blog/typy-osobowosci-nie-istnieja/

Nie ma więcej wpisów