captcha image

A password will be e-mailed to you.
Krezka - nowy organ w naszym ciele Fot. Wikimedia

Krezka – nowy organ w naszym ciele. Fot. Wikimedia

To już oficjalne: naukowcy uznali błonę w jamie brzusznej za pełnoprawny organ. Poznajcie krezkę.

Krezka (z łac. mesenterium) oczywiście nie jest żadnym nowym odkryciem. Znana jest od co najmniej 100 lat, tyle że do tej pory specjaliści w dziedzinie anatomii ją niewłaściwie klasyfikowali, sądząc, że składa się z wielu różnych elementów. Dopiero badania opublikowane pod koniec 2016 roku dowiodły, że krezka jest pełnoprawnym, jednolitym organem. Nie robi nam to może fundamentalnej życiowej różnicy, ale wywiera wpływ na atlasy anatomii. A to już coś. W końcu nie co dzień zdarza się “zyskać” nowy organ.

Co to jest krezka?

Krezka to podwójna błona z tkanki łącznej, utrzymująca i stabilizująca narządy wewnątrz jamy brzusznej u większości zwierząt. Wśród narządów trzymanych przez nią w ryzach znajdują się te wchodzące w skład przewodu pokarmowego, a także naczynia krwionośne, jajniki, jajowody oraz elementy układu nerwowego i wydalniczego.

Przekrój poprzeczny przez otrzewną w dolnej części brzucha. Źródło: Gray's Anatomy

Przekrój poprzeczny przez otrzewną w dolnej części brzucha. Krezka oznaczona na czerwono. Źródło: Gray’s Anatomy

– Anatomiczny opis krezki, który obowiązywał przez ostatnie 100 lat, był nieprawidłowy. Ten narząd nie jest ani podzielony na wiele elementów, ani złożony. To prosta i ciągła struktura – uważa dr Calvin Coffey z University Hospital Limerick w Irlandii, który ustalił, że krezka to samodzielny narząd.

Zaczął w 2012 roku od przeprowadzenia starannych badań mikroskopowych, a przez kolejne lata, jak rasowy śledczy, zbierał materiał mający dowieść jego hipotezy. Zebrał je i opublikował w 2016 roku w listopadowym numerze pisma „Lancet”. Teraz naukowiec skupia się na ustaleniu wszystkich funkcji krezki, z czego płynąć mogą informacje o możliwych chorobach, które jej dotykają. Bo wiedza na ten temat wciąż jest niepełna.

Dzięki temu odkryciu studenci medycyny i biologii będą uczyć się nowych zasad budowy anatomicznej człowieka i innych zwierząt – na podstawie odkryć dr. Coffeya uaktualniony został słynny atlas anatomii „Gray’s Anatomy” (pełna nazwa to „Henry Gray’s Anatomy of the Human Body”).

 

Nie ma więcej wpisów