captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fragment komiksu o dalszych losach łazika Opportunity na Marsie. Źródło: IChF PAN, dualcolor.pl, Magda Świtoń, jch

Czy wiecie, że łazik Curiosity nie jest na Marsie sam? Od 13 lat wypełnia tam swoją misję również łazik Opportunity, którego działania były przewidziane na… trzy miesiące. Dzielna maszyna zasłużyła na dedykowany sobie komiks – W CAŁOŚCI OBEJRZYCIE GO POD TEKSTEM 🙂

Opportunity wylądował na Marsie 25 stycznia 2004 roku, wkrótce po swoim bracie bliźniaku noszącym nazwę Spirit. Łaziki od razu zabrały się do roboty, bo miały jej mnóstwo, a ich misja była obliczona na 90 soli (marsjańskich dób). Spirit skończył marsjańską karierę po siedmiu latach, Opportunity działa do dziś.

Głównym celem Opportunity były badania marsjańskich skał, na których naukowcy wykryli ślady istnienia i cyrkulacji wody w stanie ciekłym. Łazik analizował też skład atmosfery Marsa, dokumentując istnienie w niej chmur typu cirrus. W 2005 roku Opportunity natknął się na meteoryt żelazny Heat Shield Rock – pierwszy znaleziony na planecie innej niż Ziemia. Potem znalazł jeszcze kilka innych meteorytów.

Od 2004 roku dzielny łazik ustanowił rekord odległości pokonanej przez pojazd kołowy poza Ziemią – poprzedniego rekordzistę, księżycowego łazika Łunochod 2, pokonał już w 2014 roku. Do dziś przejechał łącznie ponad 40 km, przemieszczając się z okolicy krateru Victoria ku kraterowi Endeavour, w pobliżu którego obecnie się znajduje. Opportunity co jakiś czas jest unieruchamiany przez marsjański pył, który czasowo uniemożliwia też ładowanie baterii słonecznych. Za każdym razem jednak inżynierowie NASA ponownie reanimują łazika, a ten podejmuje kolejne wyzwania.

W uznaniu zasług dzielnej maszyny naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN pogratulowali inżynierom NASA i centrum badawczego JPL stworzenia „najdalszego chemicznego laboratorium”.  Do gratulacji dołączyli komiks. Ilustracje do niego wykonała Magdalena Świtoń ze studia graficznego Dual Color, a o pomysł i scenariusz zadbał dziennikarz i redaktor naukowy Jarosław Chrostowski.

Komiks opowiada o możliwym kiedyś w przyszłości spotkaniu dwóch najbardziej samotnych robotów w Układzie Słonecznym: Opportunity i Curiosity. Historia zaczyna się w 2012 roku, w dniu lądowania łazika Curiosity na Marsie…

Spotkanie Opportunity i Curiosity na Marsie. Źródło: IChF PAN, dualcolor.pl, Magda Świtoń, jch

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów