captcha image

A password will be e-mailed to you.
Paciorkowce na ludzkim neutrofilu. Fot. NIAID

Paciorkowce na ludzkim neutrofilu. Fot. NIAID

O tym, że ludzki organizm zawiera 10 razy więcej komórek bakteryjnych niż własnych, my również pisaliśmy – przyznajemy się bez bicia. Na swoje usprawiedliwienie mamy to, że tak samo utrzymywały liczne artykuły w pismach naukowych i popularnonaukowych.   

Nasz osobisty mikrobiom to potęga, m.in. chroniąca skórę przed zagrożeniami z zewnątrz i umożliwiająca nam trawienie pokarmów. W wielu publikacjach na ten temat można znaleźć informację o tym, że liczba komórek bakterii w naszym ciele aż 10-krotnie przekracza liczbę naszych własnych komórek. Obce, mnożące się w nas istoty zdominowały kompletnie nasze organizmy. Brrr.

Zniesmaczeni? Może niejakim pocieszeniem dla Was będzie to, że naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu odkryli, iż to nieprawda. W tym celu przeanalizowali ponad 40-letni dorobek naukowy na ten temat. I okazało się, że stosunek liczby bakterii do liczby komórek ludzkich w naszym organizmie wynosi 1,3 do 1 (39 bilionów do 30 bilionów). Tak to wygląda u 20-30-latka o masie ciała około 70 kg i wzroście 170 cm.

Skąd więc wzięło się słynne 10 do 1?

Okazuje się, że liczby te po raz pierwszy pojawiły się w opublikowanej w 1970 roku pracy amerykańskiego mikrobiologa Thomasa D. Luckeya, który oszacował, że w 1 gramie ludzkich odchodów lub jelitowym płynie tkankowym znajduje się 100 miliardów bakterii. A ponieważ organizm każdego dorosłego człowieka zawiera około 1000 gramów tych substancji, Luckey obliczył, że przebywa w nich około 100 bilionów bakterii. Żadna z tych danych nie ma zresztą poparcia w dowodach naukowych.

Ale informacja poszła w świat. Siedem lat później wziął ją na tapetę mikrobiolog Dwayne Savage, który dołożył do tego fakt, iż w ludzkie ciało zawiera średnio około 10 bilionów komórek. No i mamy stosunek 10:1. Aż do 2014 roku mało kto dyskutował z tymi liczbami.

Wtedy to Judah L. Rosner, biolog molekularny i genetyk z National Institutes of Health, napisał w liście do pisma „Microbe Magazine”, że całkowita liczba ludzkich komórek w ciele może wynosić od 15 do 724 bilionów, zaś liczba komórek bakteryjnych w ludzkich jelitach waha się od 30 do 400 bilionów. Rozrzut jest gigantyczny. I dlatego choćby przybliżone liczby można podawać tylko w odniesieniu do człowieka o konkretnych parametrach fizycznych – stąd informacja o 20-30-latku ważącym 70 kg i mierzącym 170 cm.

Co więcej, badacze z Instytutu Naukowego Weizmanna odkryli, że liczba bakterii żyjących w ludzkim jelicie grubym została mocno przeszacowana (a co więcej, nie może być reprezentatywna dla całego organizmu), a bardziej aktualne dane wskazują raczej na 39 bilionów mikroorganizmów żyjących w całym ludzkim ciele składającym się z około 30 bilionów własnych komórek – u wspomnianego 20-30-latka.

Źródło

 

Czego u nas szukaliście?

3
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RafałJoannaBar San Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bar San
Gość
Bar San

Artykuł ciekawy 🙂 Fakt że go pobieżnie przejrzałem, ale nie znalazłem tam informacji jakie bakterie liczą i jaką metodą? Żywe czy martwe? Za pomocą DNA, koloni czy fluorymetri?

Joanna
Gość
Joanna

Na tapet kochani, nie na tapetę.

Rafał
Gość
Rafał

„Siedem lat później wziął ją na tapetę mikrobiolog” – wziął na tapet nie na tapetę.

Nie ma więcej wpisów