captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Tak, to nie pomyłka, prześwietlenia po prawej pokazują osobę bez mózgu. Fot. FEUILLET ET. AL./THE LANCET, FRONTIERS IN NEUROSCIENCE

Tak, to nie pomyłka, prześwietlenia po prawej pokazują osobę niemal bez mózgu. Fot. FEUILLET ET. AL./THE LANCET, FRONTIERS IN NEUROSCIENCE

Jeżeli chodzi o nasze mózgi, czy rozmiar naprawdę ma znaczenie? Jednym z mitów jest, że większy mózg zawsze oznacza lepszy. Ale co z tymi, którzy znajdują się na samym końcu przeciwnej strony tej skali? Ile tak właściwie naszego mózgu potrzebujemy, żeby przetrwać? Przyglądając się archiwom medycznych historii, istnieje szereg ludzi z małymi mózgami, albo mózgami w których brakuje solidnej części, co przeczy przecież wszystkim faktom.

W badaniu Lancet z 2007 roku, lekarze opisali niesamowitą medyczną zagadkę – 44-letniego mężczyznę, który żył normalnie pomimo tego, że posiadał malutki mózg. Francuz poszedł do szpitala, po tym jak poczuł że jego lewa noga słabnie. Lekarze byli strasznie zaskoczeni, gdy po prześwietleniu jego mózgu, odkryli jedynie pustą czaszkę wypełnioną płynem.

Fot. FEUILLET ET. AL./THE LANCET, FRONTIERS IN NEUROSCIENCE

Fot. FEUILLET ET. AL./THE LANCET, FRONTIERS IN NEUROSCIENCE

Problem okazał się jasny. Widzicie, chociaż różne płyny normalnie krążą w mózgu, są później regularnie wydalane. Jednak zamiast wydalać te płyny do układu krążenia, płyny w mózgu tego mężczyzny zbierały się w coraz większych ilościach. Ostatecznie, nagromadzenie płynów sprawiło, że pozostała tylko niewielka ilość tkanki mózgowej. Hannibal Lecter byłby zawiedziony.

Jak wykazała historia medyczna mężczyzny, w młodym wieku wprowadzono przetokę, która miała zatrzymać nagromadzanie się płynów w mózgu. Została jednak ona usunięta w wieku 14 lat, gdy zaczął narzekać na problemy z lewą nogą i równowagą. Później jednak wiódł normalne życie, ożenił się i doczekał dwójki dzieci. Badania wykazały IQ w okolicach 75 punktów, co jest poniżej średniej 100 punktów, ale nie kwalifikuje się jako niepełnosprawność umysłowa.

„Co uważam za niezwykłe aż do dziś, to sposób w jaki mózg potrafi poradzić sobie z czymś co nie powinno być dostosowane do życia,” powiedział Dr Max Muenke z Narodowego Instytutu Badania Ludzkiego Genomu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper Piech
Kacper Piech
6 lat temu

To nie do końca tak, że zostało mu niewiele mózgu, bo resztę zajął płyn. Tkanka mózgowa została „sprasowana” przez ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego z jednej, a czaszkę z drugiej strony. Pytaniem jest więc nie „jak mógł normalnie funkcjonować mimo ubytku tkanki?”, a raczej „jak mógł normalnie funkcjonować z tak skompresowanym mózgiem?” 🙂

bosak
bosak
Reply to  Kacper Piech
5 lat temu

nie wiem czy wiesz kolego ale tkanki ludzkie maja zdolność do zaniku pod wpływem dlugotrwałego ucisku..

Kacper Piech
Kacper Piech
Reply to  bosak
5 lat temu

Nie wiem czy wiesz kolego, ale gdyby tak po prostu wziąć i wyciąć taki kawał mózgu to mielibyśmy warzywo 🙂 Nie mówię, że nie miało tu miejsca coś takiego, ale na pewno nie w stosunku 1:1. Zresztą, jeśli trwało to długi czas, połączenia nerwowe z pewnością się zrestrukturyzowały, częściowo nadrabiając braki w tkance.

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x