captcha image

A password will be e-mailed to you.
Start SpaceX Demo-2. Fot. SpaceX/YouTube

Udało się! Po odwołanym z powodu pogody środowym starcie rakieta Falcon-9 z kapsułą Crew Dragon wystartowała w sobotę wieczorem. Na jej pokładzie znajduje się dwóch doświadczonych astronautów amerykańskich:  Douglas Hurley i Robert Behnken.

Szczegółowy opis misji SpaceX Demo-2 przeczytacie w moim poprzednim artykule

W środę nerwy sięgały zenitu – ogromne napięcie przed historyczną misją: przede wszystkim to pierwszy załogowy lot amerykański od zakończenia programu wahadłowców, a więc od 2011 roku. Po drugie to pierwsza załogowa misja kosmiczna realizowana przez prywatną firmę – SpaceX. Tyle, że sztorm na Atlantyku uniemożliwił start – w tym rejonie, w razie awaryjnego lądowania, miała wodować kapsuła z astronautami,

W sobotę wieczorem wreszcie pogoda się poprawiła i – mimo początkowo zaledwie 50-procentowych szans na start – udało się doprowadzić do pomyślnego wystrzelenia rakiety. Idealnie wylądowały też dolne stopnie rakiety na autonomicznej barce.

Wszystko przebiegało wręcz wzorcowo: oddzielenie dolnego stopnia rakiety i wręcz wzorcowe jego lądowanie na autonomicznej barce.

Oddzielenie członu rakiety. Fot. SpaceX/YouTube

Lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwa 19 godzin i odbywa się w pełni automatycznie – podobnie jak dokowanie do celu. Astronauci oczywiście monitorują sytuację, ale ich aktywność nie jest potrzebna do osiągnięcia celu. Pokazał to poprzedni lot Demo-1, gdzie kapsuła Dragon z manekinem na pokładzie osiągnęła ISS i wróciła na Ziemię.

Astronauci na pokładzie statku Dragon. Fot. SpaceX/YouTube

Te dwa demonstracyjne loty były warunkiem decydującym o ostatecznym kontrakcie na regularne loty załogowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli wszystko się powiedzie, SpaceX będzie pierwszą prywatną firmą, która stanie się regularnym partnerem NASA w załogowych lotach kosmicznych.

Szczegółowy opis misji SpaceX Demo-2 przeczytacie TUTAJ

Tu obejrzycie relację ze startu:

Nie ma więcej wpisów