captcha image

A password will be e-mailed to you.
Góry na Plutonie. Fot. NASA-JHUAPL-SwRI

Góry na Plutonie. Fot. NASA-JHUAPL-SwRI

Sonda New Horizons przesyła kolejną rewelację: na Plutonie są góry, i to prawdopodobnie wciąż aktywne!

Sonda New Horizons, która przeleciała wczoraj obok Plutona i jego księżyca Charona (tutaj znajdziecie 5 rzeczy, które warto wiedzieć o Plutonie i misji New Horizons), przesyła zdjęcia kolejnych przybliżeń tych najdalszych globów w Układzie Słonecznym. Fotografie Plutona zaskoczyły naukowców widokiem pasma górskiego rozciągającego się w pobliżu równika. Wysokość plutonowych gór sięga aż 3500 metrów ponad powierzchnię lodowatej planety!

Te góry powstały niespełna 100 mln lat temu, więc są młode z geologicznego punktu widzenia. Może o tym świadczyć brak w ich pobliżu kraterów uderzeniowych, które pstrzą niemal całą powierzchnię planety. Wygląda na to, że to pasmo górskie wciąż może się formować, co by oznaczało, że jego najbliższa okolica, która stanowi mniej niż 1 proc. powierzchni Plutona, może być wciąż aktywna geologicznie.

To jedna z najmłodszych powierzchni globu, jakie widzieliśmy w Układzie Słonecznym! – stwierdził Jeff Moore z ekipy geologicznej misji New Horizons.

Zdjęcie Plutona zrobione z 766 000 km. Fot. NASA

Zdjęcie Plutona zrobione z 766 000 km. Fot. NASA

Gdyby te informacje się potwierdziły, byłaby to prawdziwa bomba! Owszem, w Układzie Słonecznym mamy kilka niespokojnych globów, na których formują się góry, wybuchają wulkany i działają gejzery, ale tak daleko od Słońca dotyczy to księżyców okrążających gazowe giganty, które swoją grawitacją pobudzają procesy geologiczne na sąsiednich globach. Pluton to zupełnie inna bajka, dlatego na nim zjawiska te muszą mieć zupełnie inną przyczynę. Tylko jaką? Na skalistych planetach procesy górotwórcze wywoływane są przez gorące jądro. Skąd jednak wzięły się na Plutonie, który jest lodowo-skalną kulą o zimnym wnętrzu? Naukowcy muszą zgłębić ten problem.

Ale to nie koniec dziwów. Góry na Plutonie zbudowane są z mieszaniny lodu i skały. Lód metanowy i azotowy, który pokrywa większą część tego globu, nie nadaje się do tego, by utworzyć góry. Wobec tego musiało je zbudować coś innego, twardszego – prawdopodobnie lód wodny, który przy temperaturze panującej na Plutonie zachowuje się jak skała.

Zdjęcie pasma górskiego na Plutonie zostało zrobione 1,5 godziny przed największym zbliżeniem sondy New Horizons do tego planety, z odległości 770 tys. km. Na fotografii z łatwością można zobaczyć struktury o średnicy około 1 km.

Źródło

Polecamy też u nas na blogu:

5 rzeczy, które warto wiedzieć o Plutonie i misji New Horizons

 

 

3
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
TiamatDominik Kurek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominik Kurek
Gość
Dominik Kurek

Chciałoby się stwierdzić, że to radioaktywny pluton rozgrzewa Plutona, gdyby takowy istniał w naturze..

Tiamat
Gość
Tiamat

aktywne góry…dobre!

Tiamat
Gość
Tiamat

Góry z lodu podgrzewane przez gorące jądro mogą wkrótce wyparować i zamienić się w rzeki!.Mogą też pojawić się wulkany z lodu …to dopiero będzie zabawa.A tam gdzieś piszą, że na Plutonie jest niebieskie niebo! Tak to planeta domaga się powrotu do grona planet! I pomyśleć,że to jest martwe ciało! A na dodatek ma pięć księżyców i lata po dziwnej orbicie!! Może to nawet jest sama Nibiru?Nibiru- Porywca jej wnętrzności – Ale nie , to nie jest Nibiru. Nibiru to jest imię Marduka, ogromnej planety gazowej, piątej , która przekroczyła masę krytyczną pochłonęła czerwonego karła , nieudacznika, i stała się …Słońcem.… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów