captcha image

A password will be e-mailed to you.

Tekst jest elementem płatnej współpracy z wydawnictwem Rebis

Siadasz przed miską mieszanki studenckiej i wyjadasz same nerkowce. Albo z suchego jak wiór drożdżowego ciasta wydłubujesz sam rodzynki. Lub wybierasz tylko pierroty z mieszanki wedlowskiej. Czujesz to? Nikt nie ma pretensji, nie trzeba się ukrywać ani wstydzić. Cudownie!

Tak właśnie czuję się czytając (a może – „oglądając”?) książkę „Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat”. Bo infografiki to najlepszy, ale i najtrudniejszy do stworzenia, element publikacji. Dlatego jest go – oczywiście – najmniej. Zwykle stanowi dodatek do tekstu, zwieńczenie dzieła.

No a ja mam tak, że po prostu uwielbiam dobrze zrobione infografiki. Nie takie machnięte na kolanie, gdzie widać wzrost czy spadek czegoś tam. Takie, w których można długo dłubać wyszukując szczegóły albo takie, które pozwalają jednym rzutem oka ogarnąć coś, co bez obrazka jest trudne do zrozumienia.

Wiem, że sporo ludzi podziela moją fascynację. Widać to w różnych miejscach – na konferencjach naukowych, gdy najbardziej oblegane są plakaty z dobrymi infografikami. W rozmowach, z których wynika, że to właśnie te grafiki najlepiej się pamięta.

No więc właśnie dlatego warto sięgnąć po „Odpowiedzi…”. Bo dostajemy tu ogrom danych przedstawionych w niesamowicie elegancki, przejrzysty i lekkostrawny sposób. A jednocześnie co chwilę jesteśmy zaskakiwani czymś, o czym nie mieliśmy pojęcia. Jak choćby faktem, że na świecie jest 25 915 318 000 kurczaków. Albo że 49% Rosjan nie wierzy, że Amerykanie faktycznie wylądowali na Księżycu. Albo że Iran ma najwięcej na świecie dni ustawowo wolnych od pracy (24!). Lub że Polska znajduje się na 13. miejscu listy krajów o największym zużyciu kokainy na głowę, a za równowartość 100 dolarów można jej kupić u nas 1,44 grama. Podczas gdy na przykład w Urugwaju (7. miejsce) aż 5 gramów!

Akurat ta ostatnia informacja nie musi być aktualna – wiadomo, zmienia się kurs dolara, zmieniają się też rynkowe ceny. I tu wydawca postępuje bardzo uczciwie, bo na początku informuje jasno, że książka przedstawia stan wiedzy na lata 2020-2021. Więc na pewno znajdziemy tam zdezaktualizowane informacje, ale nie jest tego dużo. Za to książka jest na tyle aktualna, że jest w niej sporo danych dotyczących pandemii COVID-19, a to w tego typu publikacjach wciąż rzadkość.

Właściwie jedyną wadą jest tu brytyjskocentryczność niektórych fragmentów – choćby rozdziału o zmianach klimatu i sposobach jego ograniczenia. Rozumiem oczywiście fakt, że nie bardzo da się z tym coś zrobić – taka książka to gotowy i zamknięty format, który można tylko przetłumaczyć. No ale to faktycznie zwraca uwagę i trochę razi.

Ale to chyba jedyne, do czego zdołam się przyczepić. Bo poza tym to właśnie bezwstydnie i uroczo powydłubywane najsmaczniejsze kąski wiedzy na najrozmaitsze tematy. Całość podzielono na rozdziały m.in. „Kim jesteśmy?”, „Kto jest najlepszy?”, „Jak uratować planetę?”, „Co w przyrodzie piszczy?”, „Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi?”. Jest nauka, rozrywka, polityka, wojna, przyroda, psychologia, medycyna. Potężny przekrój tematów, ogrom wiedzy. Litego tekstu jak na lekarstwo, ale to akurat wielka zaleta – mają być infografiki, więc są.

Polecam czytanie detali przy obrazkach – znajdziemy tam na przykład informację o tym, jak powstała dana grafika, jak ją czytać. No i są źródła. Co prawda dość ogólnie podane (bez wskazania dokładnej strony, publikacji czy adresu, raczej na zasadzie „IMDB” czy „Office of National Statistics”. Ale przynajmniej jest gdzie dalej szukać. No i brawa za indeks na końcu – w tym natłoku ujętych w ilustracje danych trudno byłoby szybko znaleźć coś konkretnego. Indeks wybitnie to ułatwia.

„Odpowiedzi na wszystkie pytania” dobrze sobie dawkować. Zróbcie sobie herbatę (czy co tam kto lubi), usiądźcie w dobrze oświetlonym miejscu (dużo detali) i zacznijcie wyjadać to, co najlepsze z tej książki. Naprawdę można się nasycić. Zdecydowanie polecam!

“Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat”

praca zbiorowa

wydawnictwo Rebis

Nie ma więcej wpisów